şükela:  tümü | bugün
 • haklı olarak messi alacaktır. van dijk ne lan. ödül en iyi savunmacı falan mı ya da takımıyla en cok kupa kazanana mı veriyorlar. eğer en iyi savunmacıysa virgil alabilir mesela, en çok kupa kazanan ya da en önemli kupayı kazanan alıyorsa 30 kişilik liste liverpool kadrosu olmalı, james milner falan :d

  he yok balon d’or en iyi futbolcuya veriliyorsa, messi almalıdır. 50 maç 51 gol 22 asist, sayısız gol ve asist krallığı , oyun içi etki üst düzey vs vs uzar gider.

  tanım: messinin oynadığı süre boyunca secimsiz koşulsuz alması gereken ödül. oyunun en iyi
  oyuncusuna veriliyor cünkü. hatta emekli olduktan sonra da messiye verebilirler daha iyisi gelmeyecek cünkü
 • ronaldo hayranı olarak messi’nin alması gerektiğini düşünüyorum. bi defans oyuncusu ne kadar değiştirebilir lan bi takımın başarısını? delirtmeyin adamı.
 • fifa ile olan ortaklığı bittikten sonra eski cazibesi kalmamış france football dergisinin ''avrupa'da yılın futbolcusu'' adıyla oylama usulü verdiği 2. en prestijli bireysel futbolcu ödülüdür.

  en prestijli futbolcu ödülü ise; ''fifa dünyada yılın futbolcusu''

  ballon d'or ile fifa 2010-2015 yılları arasında anlaşma ile bu ödülün adını fifa ballon d'or olarak değiştirmiştir.
  2015'ten sonra ise tekrar avrupa'da ve dünya'da yılın futbolcusu ödülleri ayrı ayrı oylanmaya başlamıştır.
  2019 dünya'da yılın futbolcusu ödülünü messi kazanmıştır. bu ödülü 6 kere kazanarak g.o.a.t olduğunu tekrar kanıtlamıştır.
  2019 avrupa'da yılın futbolcusu ödülü yani ''2019 ballon d'or'' u da rivayete göre messi kazanmıştır.
  van dijk seçilse de niye seçildi diye sormam ama çok çekişmeli olacağı kesin.

  edit: messi kazanmış. (g.o.a.t)
 • başlık freak fest mk. bi tarafta messiciler öbür tarafta vin dijk. şu 2 kitleyi asit dökerek erit hiçbir şey kaybetmez dünya.

  daha yeni şl'de japon'dan yediği çalımla tribüne uçan https://www.youtube.com/watch?v=n-wbbwlp3-kvin dijk ve bilimum liverpool oyuncusu kloop ve sisteminin eseridir. başka bir takıma gittiğinde asla istenilen verimle oynayamaz, tıpkı coutinho veya dortmund'takiler gibi.
 • messi geçen sene resmi maçlarda 51 gol 19 asist yapmış.toplamda 70 gole direkt katkı sağlamış.başka söyleyeceğim bir sözüm yok.
 • fabio cannavaro da defanstı ama ödülü aldığı sene dünya kupası kaldırmıştı ve insanüstü bir performans sergilemişti hatırlayın. messi’den çalım yememek için 17 metre öteden markaj yapan van dijk iyidir, hojdur ama ferdinand misali dönem oyuncusudur.

  geçen sezon 70 gole direkt katkı sağlamış messi dibine kadar haketmiştir ödülü.

  olur da van dijk’a giderse büyük skandal.
 • kadın ballon dor'u kazandı törene gelmedi aq.
 • cannavaro en iyi döneminde bile van dijk'ın rakibi olabilecek kadar iyi oyuncu değildi. adam 1 sene çalım yemedi, şampiyonlar ligini kazandı. amk ödülünü kazanması için daha ne yapması gerekiyor? zidane kafa attı diye kupa kaldırınca en iyi falan olmuyorsun.

  terminatör, bildiğin kuru kafa, 2 metre yanına yaklaştığın anda bil ki topu otomatik olarak kapıyor. nesta, maldini falan hikaye yanında. izlediğim açık ara en iyi defans oyuncusu.

  messi'ye verilirse bu ödülün hiçbir anlamı kalmaz. takımı 3-0'dan paspas olarak 4 yerken pas çeviren adam bu ödülü alacaksa bırakalım yorumlamayı. iş lobi oyuncağına dönmüş demektir. umarım saçmalamazlar.
 • messi'nin kazandığı kesin niye klavye tuşlarını ve parmaklarını yoruyorsun sevgili user.
 • lionel messi dünyanın en iyisi. o kazanacaktır.