şükela:  tümü | bugün
 • austin, teksas'tan güzel bir grup balmorhea. grup 2006 yazında kurulmuş ve güzel sesleri bir araya getirip, hayatta karşımıza çıkabilecek anlamlı şeyleri bize hatırlatan şarkılar yapıyorlar. grupla aynı ismi paylaşan ilk albümleri nisan 2007'de piyasaya sürülmüş. fonda yağmur varken kaydedilmiş bir şarkıları var attesa diye. o kadar büyüleyici ki, sadece 30 saniyesini dinleyip grubun tüm şarkılarına sahip olmak isteyeceğinizden eminim. yeni albümleri "river arms" için verilen çıkış tarihi ise şubat 2008. söylenene göre her hafta myspace sayfalarına bu albümde yer alabilecek şarkılarını yüklüyorlarmış. birkaç sene önce bana musallat olmuş kentucky'den çıkan rachel's vakasından sonra teksas'lı balmorhea da myspace sayfalarında influences başlığı altına yazdıkları egon schiele ismi ile feci halde rachel'sın "music for egon schiele"sini anımsatmıştı zaten. velhasıl bu grubu şiddetle tavsiye ediyorum. soğuk tüketiniz*.

  http://www.myspace.com/balmorhea
  http://www.last.fm/music/balmorhea
  http://balmorheamusic.com/
 • cok basarili ilk albumler, her grup icin tehlike arz eder. iste ilk albumlerinden sonra, siir gibi ikinci albumleri olan rivers arms'i bugunlerde cikardi balmorhea.
  konuyla ilgili daha fazla bilgi ve belge icin ziyaret edilecek mecra; http://limbo-pillow.blogspot.com/…-rivers-arms.html
 • san solomon isimli nefis bir şarkıları vardır. bir filme fon müziği olabilecek kadar güzeldir bu parça. post rock ne derece doğru gider bilemiyorum ama gayet güzel müzik yaptıkları kesin.
 • rivers arms albumunlerinde bir "the winter" şarkısı vardır ki, bence hiç o isim yakışmaz, insanı kendinden alıp götüren bir parça olsa olsa bahar olur. hatta mevsim olmaz, bir tat olur.
 • koç gibi grup explosions in the sky i , pek tanınmasa da hiç fena müzik yapmayan the octopus project'i, tribinize göre stevie ray vaughan i çıkartmış ve sınırları içinde bulunduğu eyaletin meşrebine kafa tutan austin'den çıkma, oldukça başarılı bir grup. davul ve bass kullanmadan yaptıkları müziğin post rock olarak nitelendirilip nitelendirilmemesi çok da önemli değil.
  lament, rivers arms son derece başarılı çalışmalar...

  http://www.youtube.com/…gmrvikulcaa&feature=related adresinde solomon'un canlı performansı sunuluyor.
 • abstract* müzik yapmak aslında kolaydır. aramızda kalsın ses titreşimlerinin yayvanlığı müziği gerçeklikten soyutlamaya yetiyor. altyapısını sağlam kurmuş gruplar soyut müziği hakkıyla veriyor, fakat yeni yetme grupların birçoğu da her yayılan notanın kaliteli soyut müzik için yeterli olduğunu sanıyor. bu tür grupların keyboard'u her şeyleridir. araya iki keman, davul atalarlar olayı bitirirler. o yüzden soyut müzikte piyanoymuş, kesik ritmmiş çok yer almaz. bunların çıkardıkları sesler kesindir çünkü. yayamazsın. gel gör ki balmorhea elemanları nasıl başarmışlarsa hem piyano kullanıp hem kesik ritmlerden yararlanarak müziklerini soyutlamayı başarmışlar. kemanla da altyapıyı sağlamlaştırmışlar.

  demem odur ki balmorhea ambient müziğe çok leziz bir tat katıyor. aynı şeyleri dinleyip bıkanlara tavsiyem bu grubu dinlemeleridir.
 • beirut gibi ''hadi toplaşıp müzik yapalım'' havasında çalan, enfes bir sound yakalamış deneysel müzik grubudur. yeni albümleri all is wild, all is silent'la da dinleyicilerini yarmışlardır. albümdeki remembrance da bir o kadar müthiş.

  edit: deneysel değillerdir.
 • (bkz: the winter)
 • nefes: vatan sağolsun filminde tekrar keşfedildiğini gördüğüm müzikleriyle playlistimde tekrar görünmeye başlayandır.
 • ne istiyosunuz bizden arkadaşım, ondördüncü kattan aşağıya mı atalım kendimizi? çıplak ayaklarla sokakta haykırarak koşalım mı? kendimizi dağlara mı verelim? napalım? yazık değil mi bize? remembrance gibi bir şarkı yapıp albume koyuyosunuz, hiç düşünmediniz mi bunu dinleyenlerin hali ne olur diye? ama doğru... demişti biri eskiden "acı tatlıdır bazen"
hesabın var mı? giriş yap