şükela:  tümü | bugün
  • balondan ne olabilir ki. bence çok üzücü bir durum fakat ailenin de büyük bir suçu yok. yazık. hayatta böyle şeyler olabiliyor.

balon bu ya. o zaman insanların izole ortamlarda yaşaması lazım. milyonda bir olma olasılığı olan birşey olmuş. ailesine çok üzüldüm.

o zaman yerdeki laminantları da kaldıralım mesela. belki bir kıymık parçası olur çocuğun damarına girer kalbini durdurur diye. bazı şeyleri cidden engelleyemeyiz.

bir tanıdığım doğduğunda mesela kazayla gözüne sokmuş çok sevdiği bir akrabası parmağını. o zaman çocuğu kimsenin kucağına da vermeyelim. (adamın bir gözü kör kaldı)

yani bunlar üzücü durumlar. tanrının olmadığına da delaletler. o kadar iğrenç ve nolduğu belli olmayan bir dünyada yaşıyoruz ki..
  • balon patlayınca çocuğun ölebileceğini bilmediği için cahillikle suçlanan bir ailenin başına gelen korkunç olay.
  • arkadaşlar siz kafayı mı yediniz? hayır hakaret için sormuyorum gerçekten aklınız yerinde mi?
    bir anne balonla çocuğunu nasıl yalnız bırakırmış , cahillikmiş , bilmem neymiş.
    balon yahu balon. nereden bilsin kadın. benim de aklıma gelmez sizin gibi süper insanlar hariç kimsenin aklına gelmez.
    allah rahmet eylesin. vakti gelmiş eylül bebeğin.

edit: ilk entryimde yazdığım şeyi arkadaşlar sayesinde düzelttim. teşekkürler :)
  • tipik türk insanı yapısıdır. çünkü bu yapı doğaya bir şey olmaz diye her türlü plastiği doğaya atar "bir şey olmaz" diye. kaplumbağa yemeye kalkar boğularak ölür. çünkü nasıl olsa türk kafasına göre bir şey olmaz. işte anne böyle bir bilince sahip olsa bu tür bir evlat acısı yaşamazdı.
  • ulan balon patlayıp bir bebeğin ölüşünü konu eden bir hikaye yazsam bana ''siktir lan öyle hikaye mi olur, hayalgücünü sikeyim '' diyecek adamların anneyi anne olmamakla suçladığı olay.

aklınız yerinde mi lan? aranızdan hanginiz düşünebilir böyle bir şeyi? balon bana sorsan en zararsız oyuncaklardan biri. adamlar gelmiş anneyi sorumsuzlukla suçluyor.

saçma sapan konuşmayın.

şanssız bir şekilde canını yitirmiş bebektir. annenin bir suçu da yoktur.
  • 3 yaşından küçük çocukların çoğu refleksi yeterince gelişmiş değildir. öksürük de bunlardan birisidir. reflekslerin yeterince gelişmemiş olması sebebiyle çoğu oyuncakta 3 yaşın altının kullanmaması uyarısı bulunur. örneğin bu olayda çocuk 3 yaş ya da üstü olsaydı gerekli reflekslerle hava yoluna balon parçasının kaçmasını önleyebilecek ya da öksürerek çıkarabilecekti.

anneyi suçlayacak bir durum yok, kadının acısı yeterince büyüktür zaten. ders çıkarabiliriz toplumca. mesela 5 aylık bebek yanında herhangi bir küçük parçalı cisimle, patlayabilen, parçalanabilen cisimle baş başa bırakılmamalıdır.

bir de ek olarak, anneler çocuklarının oyalanması, ağlamaması, kendilerini daha fazla yormaması gibi gerekçelerle tehlikeli şeyler yapabiliyorlar. hepsinin ölümcül olması gerekmez. küçük çocukların tablet, bilgisayar ya da tv karşısında çok vakit geçirmesinin zihinsel zararları oluyor örneğin.

çocuk sahibiyseniz çocuk yetiştirme ve çocuk sağlığı üzerine kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. durumunuz uygunsa profesyonel yardım almanız (aslında devletin bunu ücretsiz sağlaması) çok yararlı. sadece başına kötü şeyler gelmesini önlemek için değil, iyi ve topluma faydalı bir birey olabilmesi için de..
  • doğal seleksiyon değildir, şanssızlıktir. doğal seleksiyon bu denli etkili olsaydı şu an bu kadar salakça entry okumuyor olurduk. vicdanınızı sikeyim ben sizin.
    ailesine sabır diliyorum. başları sağolsun
  • şuradaki yorumlara* bakıyorum, haber sitesinde bir vatandaş, öfkeli,suskun'dan farkı yok. format falan hak getire...

annesinin ihmalkarlığına kurban gitmiş bebektir, anne baba adaylarına da büyük bir ders olur umarım, çocuklara yaşlarına uygun oyuncaklar almaları konusunda...
  • açık ki balonu ısırarak patlatmış çocuktur.
  • yazdıkları entrylerde yazarlar ironi yapmış mı yapmamış mı anlayamadığım başlık. afedersiniz ama salak mısınız? anne nasıl balonla bebeği bırakmışmış. balon lan balon! beni balonla bıraksan odaya aval aval bakarım ne güzel şey lan diye. bebek ilgisini çekip ağlamasını önlemek için iyi bir yöntem.

ama yok işte bebeğin her şeyine dikkat etmeliymiş. utanmasa bebeğin aldığı havanın sıcaklığını kontrol etmediği için anneyi suçlayacak. yok ebenin amı yani. yeni doğmuş bebekleri bi fanüs içine koyup yetiştirmediğimiz kaldı. bi komşumuz vardı, torununa aynen böyle davranıyordu, kat kat giydirirdi yaz gününde bile, torunu şimdi büyüdü, osuruktan bile hastalık kapıyor, ufacık çocuğun panik atağı ve astımı var. al noldu şimdi normal mi bu? eskiden derlerdi hep çingene çocukları nasıl yetişiyor, çıplak ayakla sokakta diye. biraz rahat bırakın şu bebekleri yahu(boş bırakın demiyorum). vücutları bi bakteri görsün.

bence eğer ters gelen bir durum varsa şu olmalı, balonun içindeki havanın basıncı, dışardaki havanın basıncı ve balonun çeperlerinin gerilmesi sonucu oluşturduğu basıncın toplamına eşittir. yani normal atmosfer basıncından bir miktar daha yüksektir. bunun bir çocuğun akciğerlerine zarar vereceğini düşünmüyorum. bi parçanın soluk borusunu tıkaması mantıklı bir olasılık ama o durumda da annenin patlama sesini duyması ile odaya gitmesi gerekir. o kadar kısa sürede boğulmaz heralde. bence patlama sesi ile hayatında ilk defa böyle bir şey ile karşılaşmış bebeğin kalbi o anlık korkuya dayanamamış olabilir.