şükela:  tümü | bugün
 • babamin kucuklugunden beri bakip buyuttugu yaman isimli kopek, akli dengesinden suphe ettigimiz idris ayata isimli sahis tarafindan baltayla basina defalarca vurulmak suretiyle oldurulmustur. olay anadolu hayvan hakları federasyonu tarafindan buyuk bir hassasiyetle ele alinmis; basbakanlik, icisleri bakanligi, orman ve su isleri bakanligi ve emniyete intikal ettirilmistir.

  videoyu ve resimleri gordugu andan itibaren ici yanan ve elleri titreyen ben de adaletin yerini bulmasi icin elimden geleni yapmak istedim ve eksisozluk'un bu gibi konularda buyuk bir kamuoyu yaratmasi ve cogu kez basarili olmasi nedeniyle actim bu basligi.

  entry yazarak basligi ustte tutabilir, basin ve yarginin ilgisini cekebilmek icin yapabilecegim birsey varsa mesaj atabilirsiniz.

  asagidaki metin anadolu hayvan hakları federasyonu sivas il temsilciligi tarafindan yazilmis olup, ilgili video ver gorseller tarafimdan eklenmistir. anadolu hayvan hakları federasyonu sivas il temsilciligi ile ilesime gecip olayin dogrulugunu teyit edebilirsiniz.

  *

  giresun şebinkarahisar kelkit çayı yanı doğanyuva köyünde ikamet eden idris ayata adlı şahıs bu bölgede hidroelektrik santralı sahasına elinde balta ile girip şirkete ait köpeklerden birinin kafasına balta ile birkaç kez vurarak öldürmüştür. olaya ait görüntüler güvenlik kameralarında mevcuttur, bu suçu işlediği açıkça görülmektedir.

  ilgili videonun youtube linki - midesi hassas olanlar bakmasin

  olay savcılığa intikal etmiş ama ne yazık ki şuçu işleyen şahıs hakkında takipsizlik kararı çıkmıştır. adı geçen şahıs köpeği öldürmekle kalmayıp şirket çalışanlarını da tehdit etmiştir. hiçbir ceza almayan bu şahıs geçtiğimiz günlerde bu kez ateşli silahla diğer köpeği de öldürmeye çalışmış köpeğin bacağına isabet eden kurşun nedeniyle hayvan şu an yaşam mücadelesi vermektedir.

  yarali kopek tarcina ait resim 1
  yarali kopek tarcina ait resim 2
  yarali kopek tarcina ait resim 3

  bu bağlamda;

  sahipli hayvana karsi yapilan eylemler turk ceza kanunun mala zarar verme basligi altinda 151 nolu maddenin 2. fikrasinda duzenlenmistir.

  tck turk ceza kanunu kanun numarası: 5237
  kabul tarihi: 26/09/2004 resmi gazete: 12/10/2004 resmi gazete sayısı: 25611

  mala zarar verme madde 151 -
  (1) baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sikayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adlî para cezasi ile cezalandirilir.
  (2) hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.

  soz konusu madde dikkat ile okundugunda eylem sahıplı hayvana karsi islendiginde turk ceza kanunu kapsaminda suc olusturur ve savciliklar tarafindan sorusturulup haklarinda dava acilabilir.

  - hayvanlara ateşli silahla saldıran ve ölümüne sebep olan bu şahsın kamusal alanda ateşli silah kullanması sebebiyle tck ya göre adli soruşturma açılmasını ve silahına el konulmasını,
  - balta ile öldürdüğü köpek için de tekrar bu şahıs hakkında 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereği ayrıca soruşturma açılarak cezalandırılmasını ve takibe alınmasını,
  - öldürdüğü ve yaraladığı hayvanlar için tck ya göre mala zarar vermekten adli işlem yapılmasını ve ayrıca 5199 sayılı yasaya göre soruşturma açılmasını,

  -“5442 sayılı il idare kanununun 11. maddesinde vali, 32. maddesinde kaymakamın; suç işlemesini önlemek, kamu düzen ve güvenliğini korumak için hasta hakkında gerekli tedbirleri alabileceği bildirilmiştir.” hükmü çerçevesinde, bir hayvana bu kadar işkenceyi yapan şahısların insanlar için de potansiyel tehlike olabilme olasılığı nedeniyle, akli dengelerinin kontrol edilmesi amacıyla makamınızca bir akıl hastanesine sevk edilerek müşahade altına alınmasını,

  -yaralı olan köpeğin acilen tedavi altına alınması konusunda gerekli müdahelenin ve yardımın tarafınızdan yapılmasını talep ediyoruz.
 • "yahu bir tek adem çıkıp da kalıcı olarak(!) düremiyor mu şu oksijen ziyanının defterini?" şeklinde meraklara gark olmama neden olan vahim hadisedir.

  benzer bir vahşet neticesi benekli kardeşim panku'yu yitireli neredeyse iki yıl olacak ve ben ona kıyan kımıl zararlısının kim olduğu bugün ortaya çıksa ikinci bir defa düşünmeden kendisini imha ederim.
 • bu alçaklığın yanına kar kalmamasını ve bu insanımsının ceza almasını desteklemek adın upladığım durum. umarım adalet yerini bulur ve bu köpeğe böyle canice saldıran yaratık bir daha böyle bir şeye kalkışmayacak bir ceza alır. ve umarım onun alacağı ceza da sonraki benzer durumlar için emsal teşkil eder...
 • cani bir baltalinin kiydigi 'yaman' can icin aranan adalettir.
 • gündemde kalması için desteklenmesi gereken adalet arayışı.
 • gerçek bir sonuca ulaşmadan gündemden kesinlikle düşürülmemesi gereken konudur.
 • bir adet katilin daha disarida gezmemesini saglamak icin yerini bulmasi gereken adalet. karaktersiz piskin insanlari tehdit etmis bir de..
 • bilinçli olarak köpek düşmanlığı yapan canileri çok mutlu eden haberdir eminim. insanlarin bir kısmı böyle bir tür işte, her daim kendinden güçsüz olan canlılara orantısız güç kullanan, kalpsiz, merhametsiz, acımasız, içi katran bağlamış mahluklar işte. 1000 kere söyledim yine soyluycem leş yaratıklar, bu hayvanlar doğada avlanan vahşi kurtlardi. malını mülkünü korusun diye sana yanaşan kurtlardan sürekli en uysallarini seçip çiftleştirerek sen evcilleştirdin. çıkarına hizmet edince tamam, ise yaramayinca bu canlılara çöp muamelesi. tufek, mikrop, celik kitabını okuyanlar, hayvanlari önce evcilleştiren medeniyetlerin nasıl öne geçip, geliştiğini bilir. çözüm çok basit, bahçesi olanlar bu hayvanlara yuva olur. geri kalani mahallelere gore belli bir popülasyonda tutulur. ne makyaj, ne ulaşım, ne kıyafet, ne icki-sigara, ne egitim masrafı olan bu canlılar için kaç kuruş vergiye ihtiyaç var sanki? yapacagin şey kisirlastirma, bir kaç aşı, bir de belli yerlere onların güvenle erişeceği mama ve su kabı bırakmak. bir an önce hayvanlara eziyet edenler için hapis cezası çıkarılması gerekiyor artik. ben bu canilerle ayni havayı solumak istemiyorum. hapishaneler sokak hayvanlarını canileri rehabilite etmek için besleseler, karşılıklı vin vin durumu olur ama bizde nerede o vizyon? bu canlara zarar veren cani, umarım her gece kafani baltayla parcaliyorlarmis gibi şiddetli baş ağrıları yasarsin ve bundan sonra yüzün hic gülmez.
 • hayvana bunları yapan çoluğuna çocuğuna neler yapıyordur merak etmekteyim. hadi diyelim kendi çocuğunu geçtim (ki geçmiyorum, asla!) toplum içinde dolanıyor ve başka canlara ne tür canilikler yapar aklım havsalam almıyor.

  bir an önce olmayan hakkın, adaletin tecelli etmesini umuyorum. yeter artık be! pislikler. bu ülke aydın insanların ellerinde yükseldi. sizin gibi canilere, tecavüzcülere, katillere teslim edilemez!
 • masum bir canlının, hangi küfrü kullansam gene hafif kaçacak olan bir insan tarafından hayatının cani bir biçimde son verilmesi. malesef artık bu tarz haberleri okuyunca şaşıramıyorum ama lanet etmeye ve belki, bir gün bu gibi canilere verilmesi gereken cezanın verileceğini umuyorum. up up up!