şükela:  tümü | bugün
  • uruguay tarihinin en genç başkanı olarak tanınan 20'nci yüzyıl siyasetçisi. 1919 ile 1923 seneleri arasında uruguay devlet başkanı olarak görev almıştır.

    birinci dünya savaşı'nı takiben diğer pek çok ülke gibi ekonomisi ağır darbe alan uruguay'da ekonomik istikrarı oturtabilmek için çok çabalayan, kamu harcamalarını yüzde 30 sularında kısan ve uluslar arası ilişkiler hususunda da amerika birleşik devletleri ve brezilya ile önemli ticaret ve gümrük anlaşmaları imzalamış olan baltasar brum, mensubu olduğu colorados partisi içerisinde partinin resmi doktrini dışında hareket ettiği gerekçesiyle ağır eleştiri ve hakaretlere maruz kalmış ve daha sonra başkanlık görevine gelecek ve ülkeyi demir bir yumrukla yönetecek olan gabriel terra başta olmak üzere pek çok colorados mensubu tarafından partinin ve ülkenin itibarını zedelemekle suçlanmıştır. o ise kendisini hep bir batllismo, yani jose batlle y ordonez'in liberal politikalarını devam ettiren bir lider, olarak görmüştür.

    (bkz: colorados/@ncpzbsn)

    koloni dönemi öncesi uruguay'ın tarihi hakkında yaptığı araştırmalar ve bilhassa edebiyata duyduğu ilgiyle de tanınan eski başkan, hem parti hem de ülke yönetimini askeri destekle ele geçiren gabriel terra'nın hükumetine karşı 1933 senesinde bir ayaklanma başlatmışsa da bu girişimin başarısız olmasını takiben montevideo yakınlarında bir demir yolu istasyonunda "yaşasın özgürlük! yaşasın batllismo!" diye bağırdıktan sonra kendi kafasına sıktığı bir kurşun ile intihar etmiştir. 36 yaşında başkanlığa seçilmiş olan brum, 49 yaşında ise hayatını kaybetmiştir.