şükela:  tümü | bugün
 • “sadece aptalların ve ölülerin düşünceleri değişmez.” sözünün gerçek sahibi.
 • insanları kendinize bağımlı kılın. böyle bir bağımlılıktan kibarlığa göre kazanılacak daha çok şey vardır. susuzluğunu gideren kimse artık ona ihtiyaç duymayarak kuyuya hemen sırtını döner. bağımlılık yok olduğunda, nezaket ve terbiye, ardından da saygı yok olur. deneyimin size öğretmesi gereken ilk ders, ümidi canlı tutmak ama asla tatmin etmemektir; soylu bir müşteriyi bile hep kendinize bağımlı olarak tutmaktır.

  baltasar gracian
 • çok bilmenin dört yolu vardır:

  - uzun yaşayın.
  - çok yer gezin.
  - güzel kitaplar okuyun (en kolayıdır).
  - bilge arkadaşlarınızla sohbet edin (en eğlencelisidir).

  baltasar gracián - kahramanların cep aynası
 • akıllı insanlar genellikle sabırsızdır çünkü insanın bilgisi arttıkça ahmaklara karşı sabırsızlığı da çoğalır. fazla bilgiyi memnun etmek zordur. epiktetos'a göre hayattaki ilk kural bir şeylere tahammül edebilmektir. bu, ona göre bilgeliğin yarısı sayılır. aptallığın çeşitli türlerine katlanmaksa daha da fazla sabır gerektirir. biz de genellikle bağımlı olduğumuz kişilere katlanmak zorundayız. bu kişisel kontrol konusunda yararlı bir derstir. sabrımız huzuru doğuracaktır. bu ise dünyadaki mutluluğun can damarıdır. hiç sabrı olmayanlar kendi içlerine çekilmelidir, ama orada bile kendilerine sabır göstermek zorunda kalacaklardır.

  akıllı yaşama sanatı* - clıx*

  baltasar gracian
 • +kazanırken bırakmayı bilin. bütün iyi oyuncular bunu yapar. iyi bir geri çekilme, cesur bir saldırı kadar başarılıdır. yeteri kadar veya gereğinden fazla olduklarında, kahramanlıklarınızı gizleyin. çok uzun süreli şans her zaman şüphe çeker, değişken şans daha fazla güven uyandırır. içine kekremsi tatlar karışınca başarılar daha lezzetli hal alır. şans ne kadar yüksek olursa, kayıp düşme riski de o kadar artar ve bir düştünüzmü her şey tepetaklak olur. şans bazen insana çok iyi davransa da bu kısa sürer. talih bir insanı uzun süre omuzunda taşırsa daha çabuk yorulur.

  +hayatını kimse izlemiyormuş gibi yaşa, herkes seni dinliyormuş gibi konuş.

  baltasar gracian
 • "eğer kendinizi hemen ortaya koymazsanız beklenti doğurursunuz. her şeyi biraz gizemle karıştırın ve bu gizem saygı uyandırsın. ve açıkladığınızda çok açık olmayın. bu şekilde, insanların merak edip seyretmesini sağladığınızda ilahi yolu taklit etmiş olursunuz."

  talihlileri tanıyın, böylece onların arkadaşlığını seçebilirsiniz, talihsizleri de tanıyın, böylece onlardan kaçınabilirsiniz. talihsizlik genellikle aptallık suçudur ve onlardan yakınanlar arasında daha bulaşıcı olan başka bir illet yoktur. kapınızı talihsizliğin en küçüğüne bile açmayın, çünkü, eğer bunu yaparsanız birçokları arkadasından gelecektir. başkasının acısı yüzünden ölmeyin"

  baltasar gracian
 • "büyük yetenekleri olan insanlar yavaş hareket ederler, çünkü bir şeye bağlanmaktan kaçınmanız, bağlandığınız bir şeyden kaçınmanızdan daha kolaydır. bu tür olaylar sizin sağduyunuzu sınar; onlardan kaçınmanız, zaferle çıkmanızdan daha güvenlidir. bir yükümlülük bir diğerine götürür ve felaketin sınırına çok yaklaşırsınız"

  baltasar gracian
 • yoğunluğu genişlikten daha fazla ödüllendirin. mükemmellik niteliktedir, nicelikte değil. genişlik tek başına sıradanlığın üstüne çıkmaz ve yaygın genel ilgilye sahip insanların talihsizliği parmaklarını bütün pastalara sokmak isterken tek bir pastaya bile sokamamalarıdır. yoğunluk seçkinlin getirir ve önemli bir konularda kahramanlığa yükseltir.

  ...............

  herkes için iyi bir şey olmayı bilin: bilginler arasında bilgin, azizler arasında aziz. bu herkesin gönlünü yapma sanatıdır. çünkü benzerler benzerlerini çeker. huylara dikkat edin ve kendinizi tanıştığınız herkesin huyuna uydurun, neşeli ve ciddi olanı sırayla takip edin, mizacınızı dikkatle değiştirin

  ......................

  delilik, delilik yapmaktan değil, delilik yaptığını gizleyememekten oluşur. herkes hata yapar, ama akıllı olan yaptığı hataları gizler. aptalsa bunu açıklar. şöhret görünenden çok gizlenene dayanır. eğer iyi olamıyorsanız dikkatli olun"

  baltasar gracian
 • kendisi ile daha dün tanıştık. değişik adam. 1600'lü yıllarda yaşamış, şimdi yaşasa stratejilerinin daha çok ekmeğini yerdi gibi geldi bana. özetle; öyle her yerde her şeyini ortaya dökme, azcık gizlin saklın olsun, hep güçlü görün - kuyruğu titretme ve aptal gibi görünebilme yeteneğini geliştir diyor. yani benim anladığım o.
  seni sevdim baltasar, kıyak abimizsin.
 • akıllı insanlar kendilerini zarif ve mükemmel bir bilgelikle donatır, çevrelerinde yapılan dedikodulardan uzak durup önemli bilgilerde uzmanlaşırlar. anlamlı, zekice vecizeleri ve soylu eylemleri hafızalarına alarak içselleştirip bunları uygun fırsatlarda kullanırlar. insan deneyerek daha kolay öğrenir; bir musibet bin nasihatten iyidir. basmakalıp bilgi serbestçe kullanıldığı sürece, bazılarının işine yedi sanat dalından daha fazla yarar.

  akıllı yaşama sanatı* - xxii,

  baltasar gracian