şükela:  tümü | bugün
 • barok döneminin yazarlarındandır kendisi. dönemin önemli eserlerinden olan el criticon'un da yazarıdır ayrıca.

  *
 • "birçok insan hayvanların ya da bitkilerin özelliklerini incelemek için zaman harcıyor; oysa birlikte yaşamak zorunda olduğumuz insanlarınkini incelemek ne kadar önemli olurdu!"

  baltasar gracian
 • "kendi iyiliğiniz için düşmanlarınızı nasıl kullanacağınızı öğrenin. kılıcı elinizi kesecek olan keskin ucundan değil, kendinizi savunmanızı sağlayacak sapından tutmasını öğrenmelisiniz. akıllı adam düşmanlarında, aptal bir adamın arkadaşlarından yararlanacağından daha fazla yararlanır."

  baltasar gracian
 • insanları kendinize bağımlı kılın. böyle bir bağımlılıktan kibarlığa göre kazanılacak daha çok şey vardır. susuzluğunu gideren kimse artık ona ihtiyaç duymayarak kuyuya hemen sırtını döner. bağımlılık yok olduğunda, nezaket ve terbiye, ardından da saygı yok olur. deneyimin size öğretmesi gereken ilk ders, ümidi canlı tutmak ama asla tatmin etmemektir; soylu bir müşteriyi bile hep kendinize bağımlı olarak tutmaktır.

  baltasar gracian
 • "eğer kendinizi hemen ortaya koymazsanız beklenti doğurursunuz. her şeyi biraz gizemle karıştırın ve bu gizem saygı uyandırsın. ve açıkladığınızda çok açık olmayın. bu şekilde, insanların merak edip seyretmesini sağladığınızda ilahi yolu taklit etmiş olursunuz."

  talihlileri tanıyın, böylece onların arkadaşlığını seçebilirsiniz, talihsizleri de tanıyın, böylece onlardan kaçınabilirsiniz. talihsizlik genellikle aptallık suçudur ve onlardan yakınanlar arasında daha bulaşıcı olan başka bir illet yoktur. kapınızı talihsizliğin en küçüğüne bile açmayın, çünkü, eğer bunu yaparsanız birçokları arkadasından gelecektir. başkasının acısı yüzünden ölmeyin"

  baltasar gracian
 • "saygı uyandırmak için yokluk yaratın. eğer varlık şöhreti azaltıyorsa yokluk arttırır. yokken bir aslan gibi saygı gören bir adam varken sıradan ve gülüç biri haline gelir. yetenekler eğer onlara fazla alışırsak parıltılarını kaybeder, çünkü zihnin dış kabuğu içindeki zengin özden daha kolay görülür. önde gelen bir dahi bile emekliliği kullanır, böylece insanlar ona hayranlık duyar ve yokluğuyla uyanan istek, saygı uyandırır"

  baltasar gracian
 • "büyük yetenekleri olan insanlar yavaş hareket ederler, çünkü bir şeye bağlanmaktan kaçınmanız, bağlandığınız bir şeyden kaçınmanızdan daha kolaydır. bu tür olaylar sizin sağduyunuzu sınar; onlardan kaçınmanız, zaferle çıkmanızdan daha güvenlidir. bir yükümlülük bir diğerine götürür ve felaketin sınırına çok yaklaşırsınız"

  baltasar gracian
 • yoğunluğu genişlikten daha fazla ödüllendirin. mükemmellik niteliktedir, nicelikte değil. genişlik tek başına sıradanlığın üstüne çıkmaz ve yaygın genel ilgilye sahip insanların talihsizliği parmaklarını bütün pastalara sokmak isterken tek bir pastaya bile sokamamalarıdır. yoğunluk seçkinlin getirir ve önemli bir konularda kahramanlığa yükseltir.

  ...............

  herkes için iyi bir şey olmayı bilin: bilginler arasında bilgin, azizler arasında aziz. bu herkesin gönlünü yapma sanatıdır. çünkü benzerler benzerlerini çeker. huylara dikkat edin ve kendinizi tanıştığınız herkesin huyuna uydurun, neşeli ve ciddi olanı sırayla takip edin, mizacınızı dikkatle değiştirin

  ......................

  delilik, delilik yapmaktan değil, delilik yaptığını gizleyememekten oluşur. herkes hata yapar, ama akıllı olan yaptığı hataları gizler. aptalsa bunu açıklar. şöhret görünenden çok gizlenene dayanır. eğer iyi olamıyorsanız dikkatli olun"

  baltasar gracian
 • “sadece aptalların ve ölülerin düşünceleri değişmez.” sözünün gerçek sahibi.
 • "tanrı , beni dostlarımdan korusun. düşmanlarımı ben hallederim." sözünün sahibidir. bu söze de şu şekilde açıklama getiriyor dostlarım benim zayıf yönümü güçlü yönümü bilir ve ben onlara karşı savunmasızımdır. lakin düşman her an beni kendine karşı tetikte tutar. düşmanın dostluğundan, dostun düşmanlığı daha tehlikelidir diye açıklar...