şükela:  tümü | bugün soru sor
 • estonya, letonya ve litvanyadan olusan devletlerin ismi.
  (bkz: baltik)
  (bkz: baltik denizi)
 • baltık ülkeleri olaradk da adlandırılan estonya, letonya ve litvanya'ya verilen genel ad.
 • 1945'ten önce finlandiya da dahilmiş bu genel tanıma. tam olarak rusya'dan 1917-18 yıllarında ayrılan baltık denizi'nin doğu kıyılarındaki ülkeler için kullanılırmış o zaman. 3'ü 2. dünya savaşı sonunda tekrar ruslarca ele geçirilmiş bu ülkelerin ama dördüncüleri olan finlandiya rusların tüm çabalarına rağmen tekrar ele geçirilememiş. 1945 sonrası finlandiya da rusya'yla* başbaşa kalmamak için gözünü viking diyarlarına çevirmiş, kendini nordik ülkelerden biri olarak kabul etmiş ve diğer nordik ülkelerle sıkı işbirliğine girişmiş.
  estonya da finlandiya'nın 1945'te ilerlediğiyle aynı yolda ilerlemektedir bugün.

  (bkz: nordik ülkeleri)
 • bu üç devlet arasında herhangi bir birlik yoktur. estonya kendini bir iskandinav ülkesi, litvanya ise kendini bir orta avrupa avrupa ülkesi olarak görmektedir. garibim letonya ise ne yapacağına hala karar verememiş bir şekilde ortada beklemektedir.

  bu devletler tarih boyunca sadece rus egemenliğinde aynı çatı altında yaşamışlardır.
 • terim olarak; estonya, letonya ve litvanya'dan oluşan grup (baltic states). ne kadar ayrı gözükseler de aslında tümüyle birbirlerinin benzeridir. tarih boyunca da çoğu zaman tek veya iki devlet olarak geçerler.

  gözlemlediğim ortak özelliklerini sayarsam:

  - her üçü de rusları sevmez. faşizm boyutunda apaçık olmasa da ruslara karşı soğukturlar. rusya veya rusa ait bir benzetmede bozulurlar.
  - her üçünde de ruslar (zengin olmayanlar) bağımsızlıklarından sonra hafif ezik kalmışlardır. fakat birbirlerini tutarlar, birbirlerinin mekanlarına giderler.
  - her üçü de, türkleri normalin biraz altında soğuk davranılar. fakat ne ilginçtir ki, her üçü de, turizm olarak ilk sırada türkiyeyi seçerler (turist sayısı).
  - her üçü de tabiri caizse ab'de ezik hissederler. olanca eforlarını avrupaya kendilerini tanıtmak için adamış gibidirler. her üçünün de turizm'e ait neredeyse pek birşeyi yoktur (estonya'daki tallinn hariç) ama turizme çok önem vermişlerdir.
  - her üçü de ciddi anlamda yoksuldur. zenginleri baya zengindir ama sıradan halk sefalet yaşar. ab ile kalkınmaya başlasalar da hala eksikleri çoktur.
  - her üçünde de kadınların güzelliklerinin varyasyonu türkiye gibidir ama ortalamaları yüksektir (yani çan eğrisinin şeklini bozmadan güzellik tarafına doğru kaydırın). normalleri baya vardır ama güzelleri inanılmaz güzeldir. bu "inanılmaz" tabirini canlandırmak için şöyle desem yeterli: isveçli ve finlandiyalı erkekler buralara "kız kaldırmak" için gelir. bak isveç diyorum, isveçli kızları tercih etmiyorlar diyorum... ayrıca her üçünde de bol miktarda beyaz tenli taş esmerler bulunur ki nordik ülkeleri (isveç norveç...) bu modelde doğal olanı görece azdır.
 • lisedeki her yere beraber giden, başka kimseyle pek konuşmayan, kimsenin de haklarında pek bir şey bilmediği eksantrik kız grubu gibi.
 • sscb'nin çökmesi sonrasında demokrasiye ve güçlü devlet modeline nasıl geçtiklerine dair bir yazı; http://politikaakademisi.org/…cis-countries-failed/
 • bunların en gelişmişi estonya'dır. çevrelerindeki ülkeler büyük olduğu için kendileri küçük gözükür ama özellikle letonya ve litvanya en az 10 avrupa ülkesinden daha büyüktür yüzölçümü olarak.
 • putin'in yeni hedefi olması beklenen ülkeler.

  http://www.atlanticcouncil.org/…t-the-baltic-states
 • inanılmaz doğası ve mimarisiyle adeta doğal bir film seti olan litvanya ve letonya gibi ülkelerin de dahil olduğu ülkeler.

  http://www.telegraph.co.uk/…-for-war-and-peace.html