• dünyanın en karizmatik çılgınlarına zaman zaman ev sahipliği yapan bir gözlemevi.
  • the wire 'dan sonra, ölmeden önce bir kere de olsa görmek istediğim şehir.
  • isyandan iki gün önce gitmek istiyorum yazmışım, şunu ben bir daha düşüneyim en iyisi dedirtti özellikle izlediğim görüntülerden sonra.
  • polisin bir genci sırtından vurmasyıla bugün/an itibariyle olayların başka bir boyut kazandığı yer. daha da karışacak gibi.
    baltimore police just shot a man in the back

vurdukları kişinin başına toplanan insanları da uzaklaştırmaları da suçun ispatı derim ben.

sebepsiz yere officer hörşıl diye bi herif sebepsiz yere biber gazı kullandığı için de görüntüyü kaydeden kişi tarafından da dile getirildi.
  • her ayin son cumasi yapilan bisiklet partilerinden birine katildigim, bisikletle sehir icinde yedi mil yaptiktan sonra parti alaninda yiyip ictigim sehir. harbour cevresi ve merkezi guzeldir. diger kisimlarindan uzak durulmasi gerektigi soyleniyor.
  • 300. cinayet işlenmiş bu yıl. kendi tarihinde rekor kırmış.
    http://www.foxnews.com/…ecords-300th-homicide-year/

komser de "daha iyi bir yol bulmak için mücadelemiz devam edecek" falan diyor da - ucuz espriyi yapmak üzereyim - wire'dan beri bi santim yol alamamak? olmadı!
  • gectigimiz yil en hararetlinden irkcilik uzerine tartismalarin merkezi konumundaki amerikan sehri. baltimore cok buyuk bir yer degil belki ama konumu nedeniyle hep cok onemli bir yer olmus. washington dc'ye, new york'a ve philadelphia gibi diger onemli ve buyuk sehirlere yakinligi, yillar yili celik ticaretinin yapidigi aktif bir limani olmasi nedeniyle dikkatleri hep uzerine cekmis. ne yazik ki martin luther king jr'in oldurulmesi sonucu yasanan ciddi yikim nedeniyle sehir potansiyelinden buyuk bir parca kaybetmis. ilerleyen yillarda cetelerin ellerindeki gettolariyla guven problemi yasanan, suc orani en yuksek sehirler arasina girmis. fakat son yillarda inanilmaz bir degisim var sehirde. restoranlarin bini bir para, mantar gibi yeni yeni yerler aciliyor. konserler, broadway turnelerinin onemli bir duragi haline gelmesi ve daha bir dolu hareketlilik. her mahallenin kendi festivali var. yazlari plaja gitmek icin ideal bir konumda, kislari kayaga gitmek icin de. ilkbahari inanilmaz sirin, sonbahari ise sadece etraftaki bozulmamis dogal alanlari ile degil sehrin icindeki yesilinin renk degistirmesi ile de mukemmel...bu sehir gercekten guzel.
    gunbatimini en sevdigim sehir ankara idi, simdilerde baltimore'u ikinci siraya gonul rahatliligi ile koyabiliyorum.
  • (bkz: the wire)
  • 2003-2014 arasi federal hükümetden 2,8 milyar $ mali yardim ve 2,2 milyar $ tesvik ("state assistance") alan, ama buna ragmen hala nüfüsunun 25%'i yoksul olan ve lisede bulunan ögrencilerin 33%'ü gec mezun olan 620 bin nufuslu maryland eyaletinde bulunan sehir. siyahlarin nufus orani 63%. ayrica john hopkins üniversitesi (md. house dizisinde oynayan dr. house'in dizide mezun oldugu üniversite) bu sehirde bulunmaktadir ve sehrin özel sektörde ki en büyük isverenidir.
  • yukarıdaki whokares denen eleman ya bizle taşşak geçiyor yada bizi enayi yerine koyuyor. baltimor'un en kaliteli yeri olan
    " falls road " a hatunu götürüp pizza yiyorlar. gidip görmesek hadi neyse. o civardaki pizzacılar'ın çoğu dilim pizza satan boktan yerleridir. keşke pizza yerine yengeç yemeğe gittik deseydin daha inandırıcı olurdu. bilirsin sen hani baltimor'un yengeci meşhur ya.

birde sürekli toplantı , şirket , milyon dolarlık antlaşma , en güzel otelde kalıyorum diyip kafa sikeceğine , biraz şehirden bahsette insanlara biraz faydan olsun.

baltimore, abd'nin en boktan şehirlerindendir. yaşaması zor ve sıkıcıdır. hafta içi akşam 6'dan sonra yolda farelerden başka kimseyi göremezsiniz. millet sokağa çıkmaya korkar. ancak haftasonları barlar ve restaurantlar iş yapar. yolları bomboktur. kışı çok soğuktur. göçmen fazla bulunmaz. insanı ye zencidir yada tipik beyaz yobaz amerikalıdır. bu şehrin en güzel yani washington dc'ye cok yakin olmasidir. bu şehirde bırakın yaşamayı turist olarak bile uğramayın.
hesabın var mı? giriş yap