• gecmisi parlak, simdisi pek yorgun, sessiz balikesir ilcesi. son kez halini hatrini sormaya gittgimde, dede- torun soyle bir gezintiye ciktik. "zamki," dedi dedem, "eskiden burda fransizlar maden isletirdi. ilk defa da elektrik balyaya geldi anadolu'da. cevre halki tabii o zaman zengin, ferah yani. nufus da simdiki gibi uc bes bin degil sadece otuz bin isci calisiyor. simdilerde ise ilcelikten bile dusecek gibi... gel surda bi gazoz icelim, icim yandi..."
    (bkz: eski camlar bardak oldu)
  • anadolu cografyasinin vakt-i zamaninda las vegasi olabilen zamaninin kasabasidir.
  • buradaki tahmini rezerv 20 milyon ton olarak söyleniyor.bir 10 milyon ton ise fransızlar götürmüş.
  • türkiye'de ilk çevre felaketinin yaşandığı ilçedir.
  • kapsül içinde balık yağı barındıran bir ilaç adı. transparan/koyu sarı top top olurdu bunlar, çok sevimliydi yemesi yutması. ama ısırınca.. yanlış çok yanlış. a ve d3 vitaminleri içerdiği söyleniyor. yine de unisex bir isim.
  • bugday saplarinin preslenip telle baglanip buyukce bir dikdortgen prizma haline getirilmesi sonucu ortaya cikan varlik. (bkz: ifade guclugu)
  • (bkz: saman)
  • cumhuriyetin ilk yıllarina dek bir fransız (belki de belçika) şirketi tarafından işletilmiş maden ocaklarının bulundugu ilçe
  • degeri, parayla olu$turulmasi durumunda daha bi artan nesne.
  • baydı, harbiden baydı.. yok efendim las vegas'mış, yok efendim gece kulüpleri hıncahınç doluymuş, yok efendim sokaklarında madamlar, mösyöler geçermiş! iyi de, bugünkü balya'da eser yok şaşalı tarz-ı hayattan! ilçe merkezi statüsünü kaybetmemesi için debelenir durur, benim dahi kütüğüm oradadır halen -ki ömrümde taş çatlasa 120 saat falan konaklamışımdır herhalde.

filim çekçektim ben. ne bileyim, kasaba hayatını anlatan naif, sıcacık filimler.. onu da nbc aldı elimden! oysa eski günlerine kavuşurdu yav :/ mahvettin beni nbc....
hesabın var mı? giriş yap