şükela:  tümü | bugün
 • şimdilik 6 tanedir.
  bu arada iddia olunan balyoz planı olacaktı, karakter sınırını aşamadım.

  "en basitinden, tutuklanan şu 6 sanığın durumuna bakalım. bu kişiler kendilerine suç isnat edilen dönemde yurtdışında görevde: (bkz: muharrem nuri alacalı) (a.b.d.), (bkz: yaşar barbaros büyüksağnak) (italya), (bkz: taylan çakır) (bangladeş), (bkz: aytekin candemir) (bangladeş), (bkz: hasan hakan dereli) (pakistan), (bkz: ilkay nerat) (kuveyt).

  baransu’nun bavulundan ve gölcük’ten çıkan sahte dijital belgelerde bu kişiler yurtdışında görevli oldukları tarihlerde istanbul’da çeşitli toplantılara katılmış, ya da kimi belgeleri hazırlamış olarak görünüyorlar.

  mahkeme nasıl bu sanıklar için kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların varlığından bahsedilebiliyor?"
  http://cdogangercekler.wordpress.com/…an-bir-“red”/
 • madem ekisözlükteki uzmanlar açıklama getirdi olayı açalım:

  "balyoz belgesi deniz kuvvetleri’nde, ve fakat amerika’dan yazılmış!

  107 no.lu sanık muharrem nuri alacalı neden balyoz sanığı?

  çünkü, alacalı’nın 11 no.lu cd’deki bir belgeyi (suga planı’nın ek-e’si) hazırladığı iddia ediliyor. tübitak raporundaki üstveri bilgilerine—ve de iddianamede savcıların iddialarına—bakılırsa, belge 06. 01. 2003 tarihinde nuri alacalı tarafından oluşturulmuş. yazıldığı bilgisayarın “şirket adı” bilgisi “dzkk,” yani deniz kuvvetleri komutanlığı. üstüne üstlük, bu belgenin en altında hazırlayan kişi olarak nuri alacalı’nın adı yazılı.

  peki, nuri alacalı 06.01. 2003 tarihinde nerede?

  abd’de!

  76. no.lu ek klasördeki sorgu tutanağından okuyalım:

  --- spoiler ---

  “ben 2002 yılının temmuz ayından 2003 yılının haziran ayına kadar abd’de deniz komuta koleji eğitimine katıldım, o süreç içerisinde hiç türkiye’ye dönmedim. pasaport giriş çıkış kayıtlarımdan da bu husus açıkça anlaşılabilir.”

  --- spoiler ---

  nuri alacalı, bu belgeyi üstverisinde görüldüğü tarihte, yani 6 ocak 2003’te, yazmış olamayacağını pasaportu ve görev yazıları ile ispatladığına göre neden balyoz sanığı olarak bulunuyor? bu ilk soru.

  ikinci soru, belgenin üstverisi gerçeği yansıtmıyorsa, bu ne anlama gelir?

  cevabı basit. belgede sahtecilik var. neden? çünkü burada üç ihtimal var:

  1. belge nuri alacalı tarafından yazıldı ama üstverisinde gözüktüğü gibi 6 ocak 2003’te yazılmadı.
  2. belge 6 ocak 2003’te yazıldı ama üstverisinde gözüktüğü gibi nuri alacalı tarafından yazılmadı.
  3. belge 6 ocak 2003’te nuri alacalı tarafından yazılmadı.

  her üç durumda da bu belgenin üstverileri gerçeği yansıtmıyor! yani bu belgede sahtecilik var.

  peki bu belge sahte ise, belgenin içinde bulunduğu 11 no.lu cd’deki diğer belgeler (balyoz, oraj, sakal, çarşaf, vs.)? onların da üstverilerinde görünen kişiler tarafından ve görünen tarihlerde yazılmadığına dair – en azından – bazı şüphelerin doğması gerekmez mi?

  ama savcılar olgular ne olursa olsun savlarından o kadar emin ki, bu sahtecilik bulgusu umurlarında değil. ve nuri alacalı’yı hazırlamış olması mümkün olmayan bir belge üzerinden iddianameye sanık olarak koyuyorlar.

  ya nuri alacalı’nın o tarihlerde abd’de olduğunu belgelemiş olması? savcılar nuri alacalı’nın ifadesinin kısa bir özetini vermelerine rağmen, bu olguya iddianamede hiç değinmiyorlar bile (bkz: sayfa 786)."

  http://twshot.com/3i5o
 • "gölcük’ten çıkan yeni suga (word) belgelerine bakacak olursak, suga harekat planı kapsamında deniz kuvvetleri komutanlığı’nda 13 aralık 2002 ve 2 ocak 2003’de iki ayrı toplantı gerçekleşmiş.

  “toplantı sonuç.doc” ve “eka toplantı sonuç raporu.doc” word belgelerindeki toplantı tutanaklarının “toplantıya katılanların imza blogu ve imzaları” bölümüne baktığımızda barbaros büyüksağnak’ı görüyoruz.

  --- spoiler ---

  23 ekim 2002’den itibaren 1 seneliğine euromarfor karargahı’nda (roma/italya) yurtdışı görevde olan ve bu süre içinde türkiye’ye hiç giriş-çıkış yapmayan büyüksağnak’ın bu toplantılara katılmış olması mümkün değil.

  --- spoiler ---

  ayrıca:

  (1) 13 aralık 2002’deki toplantıya kurmay kıdemli binbaşı olarak katımış görünen büyüksağnak’ın (zaten o tarihlerde sahip olmadığı) kıdemini bir ay sonraki toplantıda kaybettiğini görüyoruz. öte yandan, yasin türker ve m. cenk dalkanat, 13 aralık 2002’deki toplantıdan 2 ocak 2003’deki toplantıya kadar geçen bir aylık sürede kıdem almış.

  (2) ????iddialara göre suga harekat planı (balyoz darbe planı kapsamında) dönemin donanma komutanı özden örnek tarafından oluşturulmuştu. ancak, tutanaklarda belirtilen toplantı yerinden ankara’daki deniz kuvvetleri komutanlığı’nın da suga’ya dahil olduğunu görüyoruz!

  düzeltme / güncelleme: daha önce ikinci madde olarak yazdığımız “13 aralık 2002’deki toplantı tutanağına ait word belgesinin üstverisine göre, belge ilk defa 2 ocak 2003’de oluşturulmuş son defa ise 9 ocak 2003’de kaydedilmiş gibi görünüyor” ifadesi doğru değil. zira, belirttigimiz üstveri bilgisi 13 aralık 2002 değil, 2 ocak 2003 tarihli toplantının tutanağına ait. bu maddeyi çıkarıyoruz.

  http://cdogangercekler.wordpress.com/…a-olan-subay/
 • bir tanesi de yaşar barbaros büyüksağnak'tir. iddianameye gore ankara deniz kuvetleri komutanligindan oturup word dokumani yazdigi ve toplantiya katildigi iddia edilmektedir. ama belirtilen tarihlerde kendisi yurtdisinda oldugunu 9 kere, anlamak istemeyen ileri demokratik arkadaslar icin yazi ile tekrar yaziyorum "dokuz" kere bunu ispatlamasina karsin, su an tutuklu yargilamaktadir. cok ileriymissiniz be...
 • "balyoz davasında savunmasını yapan tutuklu sanık albay orkun gökalp, "bana sözde balyoz planı'nın ek listelerinde iddia edilen hiçbir görev teblagatında bulunulmadı" dedi.

  gökalp, darbe planı yapıldığı iddia edilen seminer tarihinde bosna-hersek'de görev yaptığını da açıkladı.

  saraybosna’da nato görevi

  ek-a belgesinde ismi geçen albay (bkz: orkun gökalp), (sözde) davanın 17 numaralı sanığı konumunda.

  gökalp 1’inci ordu komutanlığı muhabere başkanlığında yarbay rütbesiyle görevli iken saraybosna’daki nato istikrar gücü’nde görevlendirilmiş ve 26 kasım 2002 ile 27 mayıs 2003 tarihleri arasında, yani (sözde) planının hazırlandığı dönemde, bosna’da kaldı.

  halen albay rütbesiyle 1’inci ordu muhabere merkezi’nde görevli olan orkun gökalp, mahkemeye pasaportunun fotokopisi ile dönemin nato genel sekreteri george robertson’un kendisine verdiği nato madalyasının bir fotokopisini de sunmuştu."
  http://twshot.com/3z3f
 • "diğer sanik: ben de abd’deydim
  son dalgada hakkında yakalama kararı çıkarılan diyarbakır’da görevli 2’nci taktik hava komutan yardımcısı tümgeneral beyazıt karataş’ın durumu da benzerlik gösteriyor.
  iddianameye göre, 7 numaralı sanık karataş’a yöneltilen üç suçlamadan biri, oraj darbe planı içinde görev aldıktan sonra “ihtimalat planı kapsamında kendisindeki mevcut bilgi ve belgeleri kasım 2003 tarihi itibarıyla göngör kurubaş’a teslim etmesidir.”
  (21 numaralı sanık hava kuvvetleri personel başkanı tümgeneral güngör kurubaş 4 temmuz tarihinde tutuklanmıştır.)
  savcılık, bu iddiasını güngör kurubaş’ın hazırladığını ileri sürdüğü “devirteslim.doc” isimli bir word dosyasına dayandırıyor. o tarihte karataş tuğgeneral, kurubaş ise kurmay albay rütbesindedir.
  karataş, 27 mayıs 2011 tarihli savcılık ifadesinde, belgeleri kurubaş’a devrettiği ileri sürülen “kasım 2003” tarihinde türkiye’de olmadığını belirtiyor. karataş, o tarihte türkiye’nin washington’daki hava ataşesi olarak görev yapmaktadır. karataş, ifadesinde şöyle diyor:
  “ben 2001-2003 yılları arasında bandırma’daki 6 ana jet üs komutanlığında harekât komutanı olarak görev yaptım. 15 ağustos’ta bandırma’dan ayrıldım ve 25 ağustos’ta amerika’ya gittim. 25 ağustos tarihinden döndüğüm 4 eylül 2005 tarihine kadar türkiye’ye hiç giriş yapmadım. dolayısıyla devir teslimle ilgili belgeyi teslim etmedim.”
  kurubaş, bandırma hava üssü’nde karataş’ın halefi olmuştur ama aralarında devir teslim gerçekleşmemiştir.
  devirteslim.doc belgesinin 18 kasım 2003 tarihinde oluşturulduğu anlaşılıyor. avukatı ali fahir kayacan’ın verdiği bilgiye göre, karataş’ın savcıya verdiği fotoğraflardan biri kendisini 20 kasım 2003 tarihinde askeri ataşe olarak pentagon’da dönemin savunma bakanlığı siyasi müsteşarı paul wolfowitz’le birlikte gösteriyor. karataş, 30 ağustos 2003 tarihli fotoğrafta ise yine wolfowitz’le birlikte görülüyor. bu kez mekân türk büyükelçiliği. çünkü 30 ağustos zafer bayramı kutlaması var büyükelçilik’te.
  (geçenlerde geçirdiği ameliyat nedeniyle raporlu olan tümgeneral karataş, son yaş toplantısında 1 yıl süre uzatımı aldı.)"

  http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=308&gid=61
 • "sanik: ben o sirada ingiltere’deydim
  27 mayıs 2011 tarihli savcılık ifadesinde, mehmet eldem’in “ben böyle bir belge hazırlamadım, görmedim. bilgisayara da son kaydeden değilim. zira son kaydetme tarihi olan 6 kasım 2003 tarihinde türkiye’de değildim. 2003 haziran’ında çıktım, 2004 temmuz’unda ülkeye döndüm. bu arada ingiltere’deydim. dolayısıyla son kez benim tarafımdan kaydedilmesi mümkün değildir” dediğini okuyoruz.
  eldem, bu süre içinde ingiltere’deki savunma koleji’nde kurmaylık eğitimi görmüştür. eldem, mahkemeye 15 haziran 2004 tarihinde ankara esenboğa sınır kapısından çıkış yaparak ayrıldığını ve 30 temmuz 2004 tarihinde dönüş yaptığını ve geçen süre içinde türkiye’ye hiç gelmediğini kanıtlayan belgeler de sunmuştur.
  bu olguları belgeleriyle ortaya koyması, hava kuvvetleri personel dairesi başkanı tuğgeneral mehmet eldem’in 4 temmuz 2011 tarihinde 19 numaralı sanık olarak özel yetkili mahkeme tarafından tutuklanmasını önlemeye yetmemiştir. aynı belgede adı geçen tümgeneral ismail taş, daha önce 2 haziran 2011 tarihinde tutuklanmıştır. "

  http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=308&gid=61
 • "gölcük’ten yeni çıkan suga belgeleri arasında “toplantı tutanağı.doc” isimli bir belge var. bu belge, sözde 3 ocak 2003’de aksaz’da gerçekleşen, suga planı ile ilgili bir toplantının tutanağı.

  oysa tcg gelibolu ve tcg giresun gemileri 29 aralık 2002-04 ocak 2003 tarihleri arasında “reliant mermaid-v” arama ve kurtarma tatbikatı için denizde ve sözde toplantının yapıldığı tarih olan 3 ocak 2003’te hayfa/israil limaninda bulunuyor"
  http://cdogangercekler.wordpress.com/…lan-subaylar/