şükela:  tümü | bugün soru sor
 • coburg yakinlarinda, tutsulu birasi ile unlu, $irin mi $irin bir alman kasabasi. enteresan bir hapisanesi vardir, yurdum liselerinden daha cok kacmayi onleyici bir onleme rastlayamadigim, hala da faaldir, mahkumlar el sallar di$ardan goz goze geldikleri insanlara. deli bunlar.
 • bamberg, freistadt bayern'de yani franken'de yer alan küçük bir şehirdir. 1993 yılında unesco tarafından koruma altına alınmıştır. şehirde: e.t.a.-hoffmann-theater, chapeau claque , brentano-theater ve bamberger marionettentheater loose görülmeye değer tiyatrolardandır. historisches museum, stadtgalerie villa dessauer, sammlung ludwig, neue residenz mit staatsgalerie, bamberger krippenmuseum de gezilebilecek müzelerdendir.

  görülebilecek diğer önemli yapılar ise:
  bamberger dom (1237de yeniden yapılmış bamberg kilisesi), ve bamberger reiter
  neue residenz (1704), johann leonhard dientzenhofer tarafından inşa edilmiştir)
  alte hofhaltung (1576)
  altes rathaus (eski vali konağı)
  böttingerhaus
  obere pfarre (gotik tarzda ressam mariens von jacopo tintoretto tarafından boyanmıştır)
  sankt gangolf kilisesi
  sankt martin kilisesi
  kloster sankt michael (ve brauereimuseum)
  fischerviertel 'küçük venedik'
  altenburg (eski kale)

  tabi bamberg' e gidince meşhur tutsulu bira bamberger rauchbierden içmeyi de ihmal etmeyin..

  ayrıca şehrin sitesi için (bkz: http://www.stadt.bamberg.de/)
 • kisi basina yilda 300 litre bira tuketimiyle dunyanin en fazla bira icilen sehirlerinden biriymis.kisi basina neredeyse gunde 1 litre dusuyor.
 • (bkz: brose baskets)
 • ikinci dünya savaşı'ndan en az hasarla kurtulan alman şehirlerinden biri. özellikle şehir merkezi masal sahnesi gibi. tam bugünlerde yapılan august sand festival'de çok keyifli vakit geçirilir. evine uğradığımız alman arkadaş anlatınca dumur olduk. yaşadığı apartmanı 1600'lü yıllarda yapmışlar.
 • kalacak ev/oda aradığım ama bulamadığım şirin alman şehri.

  görenlerin bulanların haber vermesi rica olunur...
 • yıllar önce görmüştüm, keşke yine görebilsem, daracık köprülerinden geçebilsem. şehrin ilk kurulmuş olduğu alan (bkz: altstadt) dünya mirası listesinde çünkü ortaçağın güzel bir numunesi olarak görülüyor. bu alan bir gün içinde gezilebilir. ama o bozulmadan kalmış yapıların, sokakların havası öyle bir çarpıyor ki, insan bir süre daha burada yaşamak istiyor. özellikle de hava güzelse, burası her yönüyle almanya'da eşine kolay rastlanamayacak bir "güney" hatta akdeniz havasına bürünüyor. yine de anladığım kadarıyla fazla popüler bir yer değildir almanlar için.

  altstadt'ı sanki küçük küçük köprülerin üzerine kurmuşlar. eski valilik/belediye binasının sıradışı görüntüsü ne demek istediğimi daha açık anlatabilir: altes rathaus
  alttan doğu almanya standartlarına göre coşkun denebilecek bir ırmak akıyor. hatta şehrin orta yerinde rafting yapan adamlar görebilirsiniz. küçük venedik denilen yerde de, bu nehre sıfır, şirin evler bulunur. yıllar önce orada 150 bin euroya kutu gibi ama son derece güzel bir ev satılıyordu. param olsa alırdım valla. yine bu altstadt'ın tam ortasında bir yerlerde bir sabun dükkanı vardı hatırladığım kadarıyla. denk gelirse ugrayıp koklayın, şehrin ünlü birasından (rauchbier) daha güzel kokuyor.

  tuhaf olansa, sonradan bir bambergli'ye burayı ne kadar begendigimi anlattıktan sonra aldıgım "yaa, sen bi de bana sor!" şeklindeki yanıttı. bir süre sonra sıkıcı geliyor adamlara. bunları keçiören'e ya da utah'ın teksas'ın bir kasabasına götürüp bırakacaksın.

  hegel'in uğradığı şehirlerden birisi bamberg. bir sene boyunca burada bamberger zeitung diye bir gazetenin editörlüğünü yapmış. o gün öyle değilmiş ama, bugün kesinlikle jena'dan daha çok severdi istemeden kaldığı bamberg'i.
 • koelnden sonra "burasi tam yasanacak sehir" diye bildigim ikinci yer.

  kendisi guzel, kizlari guzel, birasi desen hepsinden guzel olan sehir..
  bir insan daha ne isteyebilir ki?
 • yerlileri* bamberch diye telaffuz eder bunu.
 • kucuk sıkıcı kasabadan hallice alman universite sehri. sehrin sahip oldugu bamberg üniversitesi sehrin herseyidir.