• kyoto'nun batısındaki arashiyama bölgesindeki sagano bambu ormanı, bu bitkinin görülmeye değer yerleri arasında ilk sıralardadır diyebiliriz.
    bambuların rüzgarda çıkardığı ses, japon halkı tarafından “korunması gereken 100 karakteristik ses” arasında yer alır. bu nedenle, çevre bakanlığı, bu sesi japonya’nın 100 ses manzarası listesine dahil etmiştir.
  • el kadar bir bambu parçası. görsel sence en fazla ne kadar pahalı olabilir dostum? üstelik bu bambu parçasının onbinlerce hatta yüzbinlerce dolara el değiştirdiğini duysan tepkin ne olurdu?

petrolü, altın madeni, elmas madeni, kısaca yer altı yer üstü kaynakları bol bir ülke endonezya. ama sadece belirli bir zümre ve devlet zengin, halk fakir. endonezya halkı, bütün bu fakirliğine rağmen bıkmadan usanmadan mitlere, efsanelere ve adetlere fazlasıyla bağlı şekilde hayatını sürdürüyor. kimi inanışları yüzünden akla hayale gelmeyecek şeylere, akla hayale gelmeyecek paralar ödüyorlar. bambu petuk ismi verilen anomali sonucu oluşmuş bir bambu parçası da bu şeylerden bir tanesi.

" bambu petuk, basit bir bambu parçası değil!" diyor endonezyalılar. milyonlarca endonezyalı, bambu petuk'un sahibine servet sağlama gücü olan bir "miras tılsımı" olduğuna inanıyor. görünüş olarak diğer bambulardan biraz değişik. doğadaki milyonlarca bambudan farkı, bambularda anomali olarak adlandırılan nadir bir durum yüzünden, bu bambunun gövdesinde iki küçük kolun filiz verip büyüyerek v harfi şeklini alıp birbirlerine kavuşması. görsel net olarak resimde görebileceğiniz gibi...

petuk bambusunun sahibinin servetine servet katmaktan başka mistik güçleri olduğuna da inanılıyor.

endonezya'da milyonlarca insan var ki bu bambunun tozunun sahibinin karizmatik görünmesini ve kişisel tanıtımını zahmetsizce yapmasını sağladığına inanıyorlar.

bambu pethuk senopati isimli bir çeşit petuk bambu, kişilerin hastalıklara karşı bağışıklığını sağlayıp, onları gizli saldırılara karşı koruyan bir panzehirmiş.

bu videodaki saçma bambu dalı bir petuk bambusu çeşidi olan bambu pethuk gunung. sorunları temizleme, insanları kendine bağlama ve ticari miras elde etme özellikleri olduğuna inanıyorlar.

bambu pethuk singkir ismi verilen bu petuk bambusu da sahibine neler neler vaad ediyor bir bilsen! sana karşı yapılan kara büyüleri bertaraf ediyorsun, cinlerden ve diğer yaratıklardan gelen parazitleri temizliyorsun. bu bambuya sahipsen her türlü güvendesin yani.

bambu pethuk langkah ismi verilen petuk bambu çeşidi ise, bütün bu mistik özelliklere sahip olduğu inanılan bambu parçalarının en üst seviyede olanı. eğer 100 yılın üzerinde bir mazisi var ise 1 milyar endonezya rupiahı , türkçesi ile 462 bin tl, amerikancası ile 68 bin dolar öneriyorsunuz sahibine ama adam fiyatı beğenmiyor. sonunda 462 bin tl + bir ev + bir arabaya razı oluyor ve ticaret gerçekleşiyor. çünkü sahibine toplumdaki en yüksek sosyal statüleri ve zenginliği vadediyor. bu bambu bir bakıma işe yarıyor gözüküyor. habere baksanıza, eski sahibine 100 binlerce dolar para kazandırdı bile.

ister inanın ister inanmayın , endonezya'da politikacılar ya da politikaya atılmaya karar verenler bu bambulara yüzbinlerce dolar para ödüyorlar. endonezya devlet başkanı joko widodo bu politikacılardan birisi değil ama ona da bu bambuyu yolunu kesen hayranları hediye ettiler 2019 başkanlık seçimlerini kazansın diye. olacağı bu ya, çok zorlu geçen ve oy sayımı bile 3 ay süren zorlu başkanlık seçimlerinin ardından başkan joko widodo seçimleri kazandı ve sonra çok yere bu bambu ile gitmeye başladı.
  • bambu, dünyadaki en hızlı büyüyen bitkidir.
    çin moso bambusu olarak bilinen bir türü, tek bir günde neredeyse bir metre kadar büyüyebilir.
    bunun nedeni ise bambuların, yere çok az ışığın ulaştığı yoğun ağaçlı ormanlarda yetişmeleri ve bu nedenle de güneş ışığına olabildiğince çabuk ulaşmak için güçlü bir evrimsel baskıya maruz kalmalarıdır.

bunun dışında bambu sürgünleri, ana bitkisine köksap adı verilen bir yeraltı sapı ile bağlanır. bu, sürgünün tam yüksekliğe ulaşana kadar kendi yapraklarına ihtiyacı olmadığı anlamına gelir. bambu da bu nedenle, odunsu bitkilerden farklı olarak, sapı giderek kalınlaştıran büyüme halkaları için enerji harcamaz ve sabit bir çapta büyür. bir çubuğun dümdüz uzaması şeklinde büyüdüğü için de hızlı bir gelişim gösterir.
  • şans bambusunun sararmasına çözüm önerisi olanlar yeşillendirsin, pls.
  • bugünkü debe entrysinden gördüğüm kadarıyla, akrabalarımın %70'inden daha fazla faydası varmış bana. hem de 100 km yakın çevremde hiç bambu olmamasına rağmen.
  • dünyanın en güzel kedisinin ismi. aramızdan 2 gün önce ayrıldı prensesim. hiçbir şeyi yoktu, 7 yıldır sadece 2-3 kere hastalanmıştı, onlar da basit hastalıklardı. salak bir plastik bant yuttu diye ameliyat oldu, yoğun bakımdayken kalbi ameliyatı kaldıramadı, veterinerler altta kalp hastalığı olabileceğini söylüyorlar.

31 yaşındayım, bu zamana kadar biriktirdiğim bütün korku duygusu birikti birikti bu olayda patladı gibi, hiçbir şey beni bu kadar üzmedi, hiçbir şey beni bu kadar şoka uğratmadı. hayatımın anlamı kayboldu resmen, evin her yerinde kızımı görüyorum. ağlamaktan, kasılmaktan helak olduk. buraya neden yazıyorum onu da bilmiyorum ama şunu çok iyi biliyorum; kızım seni hiç unutmayacağız, kalbimizden, beynimizden hiçbir zaman gitmeyeceksin. kendimi düşünüp seni unutmaya çalışmayacağıma diğer kedilerimin hayatı üzerine söz veririm. seni çok seviyorum, orada bizi bekle ne olursa olsun yanına gelip seni göreceğim.
  • çok hızlı büyüme etkisi olduğu için, eskiden japonyada işkence yöntemi olarak kullanılırdı.
  • alttan 3 boğuma kadar, su vardır.
  • yeniden ağaçlandırmayı düşündüğünüzde, bambu düşündüğünüz ilk şey olmayabilir. ve doğru, bambu teknik olarak bir ağaç değildir - ancak onu dikmek ve yetiştirmek insanlar ve çevre için daha az faydalı değildir. gezegendeki en hızlı büyüyen çim olan bambu, sürdürülebilir bir kaynak olarak inanılmaz bir potansiyele sahiptir. odunsu gövdesi onu çok ağaç benzeri yapar, ancak aynı zamanda benzersiz özelliklere de sahiptir.

guinness dünya rekorları'na göre, bazı bambu türleri günde neredeyse bir metreye kadar büyüyebilir. bitki, özellikle doğu ve güneydoğu asya'da çok çeşitli amaçlar için kullanılır. bazı türlerin tohumları tahıl olarak yenir ve bazı bambu bitkilerinin pişmiş genç sürgünleri özellikle çin mutfağında sebze olarak yenir. çiğ yapraklar hayvancılık için yararlı bir yemdir. çeşitli bambu türlerinin hamurlu lifleri, özellikle dendrocalamus strictus ve bambusa bambos, kağıt yapımında kullanılır. bambu güçlü, esnek ve neredeyse yanmazdır ve bu nedenle ev eşyaları yapmak için mükemmel bir seçimdir ve inşaat amaçlı bile kullanılabilir.

bitki tropikal, subtropikal ve ılıman iklimlere (özellikle asya ve güney amerika'da) özgü olmasına rağmen, avustralya, afrika ve güney amerika birleşik devletleri'nin bazı bölgelerinde de yetişir.
  • pearl s. buck'ın 1967'de türkçeye çevrilmiş bir kitabı var: bambu. halamın kızı aliye'nin kitabı olmalı, muğla'da halamın evinin çeşitli köşelerinde gezinirdi. nadir kitap'tan baktım, 584 sayfaymış.

evde bir sürü okul çocuğuyuz, hiçbirimiz bu kitabı okumazdık. halakızım okumuştur. yeşil kapaklı -en dış kağıt kapağı sökülmüş olmalı- ciltli bir roman/kitaptı. belki önemli de kitapmıştır, sonuçta değerli bir yazarın yapıtı. ben ilkin sayfaları arasında okumayı kolaylaştıracak çizimler, resimler olmamasından okuyamıyordum. çocuk gözlerim hacminden korkuyor. halaoğlum ortaokula geçmiş olmalı, o da okumuyor.

ikinci olarak, ben ilkokul sırasında en ağır kitap olarak charles dickens'ın oliver twist'ini okumuşumdur. oliver twist'ten travmalıyım. o romanı olasılıkla 80 sayfada bir çizim, resim, resim altında kitaptan bir cümle bulunduğundan, o resimlere ulaşmak hayaliyle okuyordum. resim olduğuna göre sadeleştirilmiş çocuk baskısı kitap bile olabilir. bence çocuklara kitap okutmak için çok iyi yordam. neyse.. ben o resimlerin yardımıyle oliver twist'i bir şekilde okudum bitirdim.

ama anımsıyor muyum? hayır. o zaman anımsıyordum. anımsamakla kalmıyor geceleri oliver twist, fagin kabusları görüyordum. fagin, öyküdeki kötü adamdı galiba. aslında kitabı anlamadan okudum. ben o kadar edebiyat okuru değildim, hatta ortaokulda bile edebiyat okuyuculuğum başlamadı. ama ne kadar anlamasam da anlıyormuşum, kitap benimle bağlantı kuruyormuş. o korku beni bambu'dan uzak tuttu işte. bir travma daha yüklenmek istemedim. büyüklerin büyük kitaplarına akıl sır ermiyordu.

bambu'yu hala okumadım. istesem arar bulurum. hala emin değilim. oliver twist'i ise bir defa daha okumadım. iki şehrin hikayesi'ni bile sadece çizgi romandan okudum, kitabına dalmadım. güya edebiyat kurduyum.

(bkz: oliver twist/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap