şükela:  tümü | bugün
 • çok basit bir cevap ile üstesinden gelinebilirliği olan tehlikeli bir sorudur.

  -bana bıdı bıdı?
  +yok..

  ps: ne tehlike kaldı ne bişey. position clear and everything is under control
 • teklif edemeyen kiz repligidir, cileden cikarir.
 • çokça susarak sorulan bir sorudur bu. konuşur da konuşur kişi karşısındaki dinler dinlemez aldırmaz konuşan kişi sonra laf biter bir sessizlik anlatılanlara bir tepki gelir çoğu zaman gelmez. sessizlik..içten içe beklenir karşıdaki de konuşşun anlatsın diye ya da ee sen neler yaptın deyiverir. bana anlatmak istediğin bir şey var mı nolur olsun, tekçe bana anlatıcağn şeylerin olsun ama olsundur bu soru aslında böyle sorulamaz ama.
 • 'mı' soru ekinin özellikle vurgulandığı soru cümlesidir. bana anlatmak istediğin bir şey mi var cümlesinden farkı, bir şey söyleyecek gibi duruyorsun ama söyleyemiyorsun anlamından çok ` :cin ruhiye nin dediği gibi ` bana bir şey itiraf etmen gerek bunu biliyorum ve artık konuşmanı istiyorum anlamıdır.
 • öğrencisi hakkında duyum alan ve duyduklarını öğrenciden teyit ettirmek isteyen öğretmenin repliğidir aynı zamanda. ilköğretim çağındaki çocuklar da çok işe yarar ,öğretmen anlatmak istediğin bir şey var mı diye sorduğunda son bir hafta içinde yaşadığı tüm kavgaları,çocukca problemleri anlatan öğrenc sonra arkadaşına gidip "öğretmen herşeyi biliyordu ya inanamıyorum" deyivermektedir.
 • - bana anlatmak istediğin birşey var mı
  - sana anlatmak istemediğim hiçbişey yok
  - ceketinden gelen kadın parfümü kokusundan başlayalım o zaman
  - ama ceketimin sana anlatmak istemedikleri olabilir, ben karışamam
  - çok yazık, bavulum sana herşeyi bilfiil anlatır bu durumda
  - ...
  - ...
 • "ben her şeyi biliyorum zaten, hadi şimdi olanları bir de senden dinleyelim" demektir. ilişkinin türü ne olursa olsun, söz konusu itiraf acilen yapılmazsa işler sarpa sarabilir. ama yine de cevap verirken dikkatli olmak lazım. eğer yediğiniz haltlar boyunuzu geçtiyse, hangi itirafı ne oranda yapacağınızın dengesini iyi ayarlamak lazım, aksi takdirde gereğinden fazla itiraf yapılabili.
  iş bu sebepten, önce sorana bakmak lazım ne kadar çok şey biliyor diye, sonra da sordurana *bakmak lazım "ne kadarını anlatsam hasarsız çıkarım" diye.
 • muhatabı olduğu kişiyi içe doğru sıçırtan cümledir. bunu soruyu soran kişi, karşısındakinin yediği bütün haltları biliyor, ama bir de karşısından dinlemek istiyordur*. eğer bu soru size sorulursa, ne halt yediğinizi hemen söyleyin. çünkü o zaten biliyordur.
 • bazen tahmin ettiğinizden fazlası çıkabileceği için elinizde patlaması muhtemel cümledir. beyin mavi ekran verdiğinde sorulması makbuldür. sonuçları ağır olabilir ruhsal açıdan.
 • eğer bu soruyu soran bir kadınsa emin olun ne yaptığınızı biliyordur ve sakın yalan söylemeye kalkmayın.