• sayın demirel bu sözü söylemiştir. cümle tam olarak şöyledir "bana sağcılar ve milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz, böyle bir şey söylemiyorum, devlet cinayet işleyenin yakasına yapışmak zorundadır"
    hem de bu sözü sağcılar ve milliyetçiler kahramanmaraş ta 100 e yakın insanı katlettiği dönemde 24 aralık 1978 de yaptığı basın toplantısında söylemiştir.
    her ne kadar insan hafızası unutkanlıkla malülsede arşiv unutmaz efendim
  • bunu diyen şunları da dedi..:

yolsuzluk iddiaları meclise getirilen yeğeni yahya demirel hakkında..: '25 yaşında çocukla uğraşıyorlar'

asılmaları için insanüstü çaba sarf ettiği 25 yaşındaki deniz gezmiş ve yusuf aslan'la 23 yaşındaki hüseyin inan hakkında alınan idam kararı için..: 'o günün şartları öyle icap ediyordu.1972'de yapılan iş millet adına olmuştur'

ve yine denizler'in idamı üzerine, alî devlet geleneklerimizi büyük bir iştahla anlatırken..: "devirler değişiyor. bundan 30 sene evvelin şartları bugün yoktur. (...) fakat bir olay var: hikmet-i idare, devletin bekası gibi kavramlar geleneklerimizde vardır. padişahlar, kardeşlerini, çocuklarını astırmıştır."

komandoların gün sazak'ın öldürülmesinden sorumlu tuttukları alevilere ve solculara saldırması sonucu kitlesel bir katliama dönüşen çorum olaylarının ehemmiyetsizliğini, asıl başının ezilmesi gerekenin halkı yönetime katan, fatsa'nın seçilmiş belediye başkanı olduğunu hatırlatırken..:"çorum'u bırakın. fatsa'ya bakın."

37 insan sivas'ın ortasında cayır cayır yakılırken devletin neden olaylara müdahale etmediğinin sorulması üzerine.. :"devlet halkla karşı karşıya getirilmemelidir"
  • "bugüne kadar doğru birtek laf etmedim, bana zorla doğruları söyletemezsiniz" demenin dolaylı yoludur.
  • neden bu kadar abartıldığını anlamadığım söz.

zira bana da dedirtemezsiniz. hayatta demem. yalvarın yakarın, olayları bir bir sıralayın, göz önünde, doğruluğu tartışılamaz kanıtları kafama vurun, yine de demem. vallah da billah da.

zira dersem kabak gibi oyarlar, içime bade koyarlar.

bu yüzdendir ki, sağcılar adam öldürmez. karınca dahi ezmez onlar.
  • sene 1978
    -bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz.

sene 2015, sağcılar halen adam öldürüyor.
  • "bana -sağcılar adam öldürüyor- dedirtemezsiniz", demesine rağmen demiş oluyor aynı zamanda.
  • düşününce farkettim de, bu sözün anlamı "sağcıların adam öldürdüğüne inanmıyorum" değil.

cümle yapısı gramatik olarak incelendiğinde ya da satır arası okunduğunda "sağcılar adam öldürüyor, biliyorum ben de herkes gibi, gayet ortada olan bir şey zaten. fakat bunu, tüm basının önünde, bile bile lâdes şeklinde kabul edemem. o yüzden tüm cinayetlerin kutsal bir amaç uğruna işlendiğine inandığımı düşündürmeye çalışıyorum. onların doğru olanı yaptığına inandığım ayağına yatıyorum ki, önünü alamadığım bu olaylar sonucunda istifa etmek zorunda kalmayayım." anlamına geliyor.

tarih tekerrür ediyor ve biz türk milleti olarak aynı lafı, başka bir başarısızlık örneğinin normal olarak yutturulması yolunda, birilerinden tekrar duyuyoruz:

- bana patronlar iscileri oldurtuyor dedirtemezsiniz!

ve aziz nesin'in hanesine bir puan daha yazıyoruz.
  • hrant'ın katledilmesinden 5 sene sonra gelen mahkeme kararının alt metni. mahkeme faşist katil ve azmettiricilere "tanırım iyi çocuktur" muamelesi yapmış ve sağcılarını bir kez daha "vatan hainlerine" karşı kollamıştır.
  • ve sonunu getirmistir özlü sözünün:

"...onlar devleti koruyor".

devrik basbakanimiz söylediyse dogrudur.

tersi söyle olabilirdi:

"bana solcular adam öldürüyor dedirttirebilirsiniz".
hesabın var mı? giriş yap