*

şükela:  tümü | bugün
 • bu sozu demirelin soylemedigi, hatta daha dogrusu kimsenin soylemedigi ortaya cikti yazildi cizildi.. ama hala inatla israrla demirelin sozu diye gecmesi garip. demirelin konuyla ilgili soyledigi laf "mitin raporlarina gore olaylarin kaynagi solcular. yapilan eylemlerin %70 i solculara %30 u sagcilara ait" dogru, yanlis adamin soyledigi laf bu.
 • (bkz: lutfu oflaz)
 • sayın demirel bu sözü söylemiştir. cümle tam olarak şöyledir "bana sağcılar ve milliyetçiler cinayet işliyor dedirtemezsiniz, böyle bir şey söylemiyorum, devlet cinayet işleyenin yakasına yapışmak zorundadır"
  hem de bu sözü sağcılar ve milliyetçiler kahramanmaraş ta 100 e yakın insanı katlettiği dönemde 24 aralık 1978 de yaptığı basın toplantısında söylemiştir.
  her ne kadar insan hafızası unutkanlıkla malülsede arşiv unutmaz efendim
 • bunu diyen şunları da dedi..:

  yolsuzluk iddiaları meclise getirilen yeğeni yahya demirel hakkında..: '25 yaşında çocukla uğraşıyorlar'

  asılmaları için insanüstü çaba sarf ettiği 25 yaşındaki deniz gezmiş ve yusuf aslan'la 23 yaşındaki hüseyin inan hakkında alınan idam kararı için..: 'o günün şartları öyle icap ediyordu.1972'de yapılan iş millet adına olmuştur'

  ve yine denizler'in idamı üzerine, alî devlet geleneklerimizi büyük bir iştahla anlatırken..: "devirler değişiyor. bundan 30 sene evvelin şartları bugün yoktur. (...) fakat bir olay var: hikmet-i idare, devletin bekası gibi kavramlar geleneklerimizde vardır. padişahlar, kardeşlerini, çocuklarını astırmıştır."

  komandoların gün sazak'ın öldürülmesinden sorumlu tuttukları alevilere ve solculara saldırması sonucu kitlesel bir katliama dönüşen çorum olaylarının ehemmiyetsizliğini, asıl başının ezilmesi gerekenin halkı yönetime katan, fatsa'nın seçilmiş belediye başkanı olduğunu hatırlatırken..:"çorum'u bırakın. fatsa'ya bakın."

  37 insan sivas'ın ortasında cayır cayır yakılırken devletin neden olaylara müdahale etmediğinin sorulması üzerine.. :"devlet halkla karşı karşıya getirilmemelidir"
 • "bugüne kadar doğru birtek laf etmedim, bana zorla doğruları söyletemezsiniz" demenin dolaylı yoludur.
 • ve sonunu getirmistir özlü sözünün:

  "...onlar devleti koruyor".

  devrik basbakanimiz söylediyse dogrudur.

  tersi söyle olabilirdi:

  "bana solcular adam öldürüyor dedirttirebilirsiniz".