şükela:  tümü | bugün
  • bir müjde aklanoğlu romanı.
  • yakında fox tv'de başlayacak dizi.

(bkz: fox tv dizileri)
  • not: koca bir paragraf, ve çeşitli satır aralarında oyunculukla ilgili onca şey yazılmasına rağmen, artı, bir castın gerektirdiği uyum ve etkileşim için asgaride gerekli bir takım şeyler de anlatılmaya çalışılmasına rağmen, herhalde, okunmadığı için, (uzun yazdım farkındayım) manken arandığını, güzel kızla yakışıklı erkek dışında aşk yaşanmasın dendiğini, sadece güzellik ve ışıltı arandığını düşünenleri göstermiştir. "inandırıcılık" aranıyordu halbuki. yazım çok uzun, okumaya üşenenler ve üşenecekler, özet geç lan uğraştırma bizi diyecekler için bunu en başa ekledim ki aşağıda ne yazıyor bilmek isteyene kolaylık olsun. oyunculuk tarzı ve iki oyuncu arasındaki doku uyumsuzluğundan bahsediyorum. konu farklı ve yeni isimlere fırsat vermek ya da role ve partnerlere tam uyacak oyuncuyu bulmak yerine anlamsız castlar yapmak. "konsevatuvar mezunu ya da "değil", çünkü her yetenek ille konsevatuvarlı olmak zorunda değil bu da ayrı bir şartlama. "o kişi yerine konsevatuvarlı seçilseydi olurdu" demek de bu anlamda bir kişinin burada olmamasını belli şartlarla kabul etmek demek, mesele gerçekten üzülüp empati yapmaksa "ona bu rol verilmiş, oynar işte, diyelim" deyin. konsevatuvarsız kimseye şans verilmesin o zaman. "şöyle deseydin" diye nasıl yazmam gerektiğine dair ifadeyi de allahtan şansıma bakın ki farklı sözcüklerle aşağıda yazmışım ama işte tam okumadan sadece zihindeki önyargılarla hızlıca geçince demek.... benim ay yapım'dan beklentim yüksekti ve bu o beklentinin çok altında kaldığı için yazdım, bu kadar zayıf ve hiç bir cazibesi olmayan bir ay yapım kadrosu maalesef hatırlamıyorum. (bir edit de buraya yapayım, sadece kadro değil yönetmen de olabileceğince zayıf bir seçim, senaristi için de olumlu düşünmüyorum, lütfen köksüz'le gelmeyin bana, o ayrı bir format çünkü) ki şu ekşide bugüne kadar ne ağır eleştiriler, laflar edilmiş ve hala ediliyorken oyunculara, şarkıcılara... en yakın tarihlisi için bkz: kösem ve beren saat. ben insanların ilk tepkilerini merak ettiğim için şirketin hesaplarına baktım, ki orada da oyunculuk olarak olmamışlığı yazıyor onca insan, dram oyuncusu olarak oturtamıyorlar bu kareye, tip olarak da yakıştırmayabilirler. oyuncuların sosyal medya hesaplarına yazılanların cevabı da çok isteniyorsa orada verilir. ekşi değil herhalde bunların muhatabı ya da yeri. son bi şey daha, leyla ve mecnun zaten format olarak burada yanlış bir örneklem, alakasız. neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair en net cevabı saklayan sihirli bilgi kutusu da yok bu arada kimsede. en en son: "konservatuvar."
    (ferman gibi bunca uzun notu en tepeye beyninizi kemirmek için koymadım tabii, benim entriden sonra bu notta yazdıklarımı cevaben yazmamı gerektiren bir entri vardı,* o yüzden. kafanızı çürütmeye filan çalıştığım yok yani. biraz da kısalttım bu arada hadi yine iyisiniz)

çekiliiin açılınnn!! ne zamandır dizi yazmamış, şöyle keyfime göre bi şi düşse önüme diye bekleyen hiç bi şeyi beyenemeyen ekşici olarak gökte ararken yerde buldum. fox kanalının haber sonrasında ay yapım logolu bir dizi reklamını verdiğini görünce koştum geldim. henüz ekşicilerin radarına düşmemiş ama olsun, ben açılışı yapayım.
    1-ay yapımın fox kanalına yapmasıyla beni dumurlara atan dizi. 2-lakin diyeceklerim bununla sınırlı değil, torbam dolu geldim*.yani geçen sene de kara sevda'nın tanıtımlarına koşup geldiydim şimdi o pek güzide kelamlarımı bundan eksik mi bırakacağıdım, noooo.

peşin peşin diyeyim, gücenmeyin bozulmayın da hayatımda castı bu kadar kötü yapılmış dizi görmedim, daha doğrusu partnerliği bu kadar kötü seçilmiş.* yazık etmişsiniz bravo! bir partnerlik olarak bu kadar manasız yapılmış bir kadro olamaz. ve bunu ay yapım yapmış olamaz. baştaki logolarını gör de inanama resmen! koskoca ay yapım lan, milletin en ayıla bayıla izlediği dizileri yapan insanlar bunlar. bir, bak "bir" diyorum, şöyle çekici, tatlı, şıkır şıkır, güçlü ışığı olan "bir" tane kadın oyuncu bulamamaları mümkün mü bırakın allasen yani. (kaldı ki açıklandığı kadarıyla kadronun geneli de olabileceği kadar sönük ve insanı çeken bir kadro değil)
    ve tabii ki size laflar hazırladım.* çekirdekleriniz gazozlarınız hazırsa başlıyorum:
    şimdi size soruyorum, afedersiniz kadir doğulu seda bakan nedir?! siz şaşırdınız mı? yolunuzu izinizi mi şaştınız mıdır?!* okyanuslarda susuz, yağmur ormanlarında ağaçsız mı kaldınız da böyle bir acayip ikiliye (ikili bile olamaz bu gerçi) peki dediniz? niye dediniz?! gerçekten bi anlam veremediğim için soruyorum. yani gerçekten yazık ziyan etmişsiniz. dışarıda nice, onlarca yeni yüz olabilecek, şans verilebilecek kadın oyuncular olabilecekken. ay yapım gelse "evet biz yaptık hamfendicim beyenemediniz mi haspam?" dese "evet beyenemedim, nasıl bir sıkıntı altındaydınız da bunu böyle yaptınız, yazık değil mi bunu böyle beğendiyseniz önceki dizileriniz neydi" derim. valla hiç kusura bakmayın çağatay'ın dizisi, kıvanç'ın dizisi derken siz bunu arada harcamışsınız, öyle işte. hayır, artık ay yapım bile insanı ekrana çekecek bi yakışıklı çocukla bi güzel kız aşkı castı yapamayacaksa, dahası bi yakışıklı çocuğa uygun gördükleri aşk da ancak buysa pesler pesi! bi de demişler leyla ile alper arasında bir aşk bilmem ne.... afedersiniz aşk? lol. bak şimdi tanıtımda yakışıklı çocuk kadir doğulu'ya tomatisler mantarlar doğratmışlar, kolunda saatler bileklikler, ducatilerle dolaştırmışlar, ince graviyetli takım elbiseler giydirmişler böyle havalı havalı, denizlerde suları sıçrata sıçrata beyaz atlar koşuyo lan böyle resim gibi falan, sen de diyosun herhalde şurdan da, atların arasından misal, bembeyaz uçuş uçuş elbiseler içinde şimdi tüm güzelliği, seksapelitesiyle ne bileyim bi candice swanpsffsh bilmem ne zor soyadlı hanım kızımız gibi biri çıkcak herhalde alla alla. veee.... sürpriiizzz! ta taaammm, inanır mısın köşeden seda bakan çıkıyooo!!! üstünde kötü bi gelinlik ve dudağındaki kötü rujla, ağız da böyle biraz açık (bu da yeni moda oldu abi herkeste ağzı böyle hafif aralık yapmak sürekli) koşturuyo allah seni inandırsın!!!* allah tepenizden bakacak! (ay adamların dizisi fox'ta deyip de şurda hala saf gibi candice gibi sülün abla bekleyen benim de allah tepemden baktı işte!!)

bak kardeşim siz ducatilere, ducatili ve yemek yapan adamların aşkına meraklı seyirciyi bu partnerlikle çekebilecek misiniz bi kere? (hah siz şimdi tutup o ducatiyi acilen yok edersiniz sorun oymuş gibi. ay bitirdiniz beni bitirdiniiiizz!) ürününüzle targıt oğdiyınsınız arasında hedefinizi ne mağnağ şeklinde şaştırmış olabilir misiniz canım? bak misal sen oraya mis gibi ducatili çocuğu koydun ya, bu fikri bulmuşunuz tamam, ama o çocuğun yanına ona göre birini bulucan ozman kardeşim, yaw seda bakan ne alaka da? haspinallah bunu yapan ay yapım bi de! ondan sonra tabi millet bar bar bağırır seda bakan olmamış ne alaka diye instanızda bilmem nerde, aklın yolu bir çünkü. o yüzden aşka da yazık etmişiniz, şu ducatilerle dolaştırdığınız çocuğa da, yazıklar olsuuuuun! yazıklar! tikanı kapatıp dağılabiliriz beyler bağyanlar.

kanal mı istedi kim istedi bilemem ama ay yapımın zevki, tarzı olamaz bu, olmamalıydı. ayrıca o ad niye böyle, beyaz gece yazdıydı bi ara gazeteler, yurtdışına nasıl satcaksınız bunu? gerçi satmayı düşünüyor musunuz o ayrı tabii. zaten kanalın yurtdışı yayını bile yok, dolayısıyla no problem dostum derseniz başka.
    arkadaşım şimdi ben bu zamana kadar gördüğüme mi inanayım buna mı? aşk-ı memnu, ezel, kuzey güney... bu adların bi havası vardı be. hele partnerlik, bi düşün bergüzar-kenan, çağatay-serenay, beren-kıvanç, engin-tuba!!! bunları yapan da ay yapım. sonra üstüne, selamunkavlen, kadir-seda?! :o :o :o üstüne bana sevmeyi anlat :o :o ay içimi kıydınız, naptınız ya? madem esas oğlanın yanına esas kız aradınız bu dizi için, şu an ağır ziyan etmişiniz o garibim esas oğlanı. o castları yapanların böyle zevksiz bir ikiliyi onaylayabilmesi nasıl mümkün olmuş? hayır bi kişi de mi görmemiş, dememiş kadir'le seda arasında, herşeyi geçtim yanyana bi resim koyup, ne bir estetik, ne insanı ekrana çekecek bir güzellik (bak kimya mimya demedim bile farkındaysan onun konusu bile edilemez) olamayacağını, herşeyi geçtim o meşhur "proporsiyon kardeeşiiimmm!" bile bulunmadığını! acaba niye cansu dere devam etmedi ki, ne güzel olurdu şimdi. siz ay yapım, şimdi copyright'ı size ait çok özel bir ifadeyle seslenmek istiyorum: "sen ay yapımsın aptallık etme, kendine gel"*

mustafa üstündağ'a da kösem'den sonra ne alaka dicem, yani aynı kötü bakışlar, duruş, hareketler. o da alışıldık aslında. ama asıl hayretim kadir doğulu'ya. adam niye böyle en mümkün olamayacak partnerleri kabul ediyor hayret yani. adamın dizisini bi de fox'a vermişler! fox ne alaka abi? internet sitesine bi bakayım dedim, beynim döndü lan. karman çorman bi dolu şey, bembeyaz üstü rengarenk, yetmemiş bi de herşeyi de kıpkırmızıya boyamışlar, kör oluyosun be. görüntü kalitesi de berbat. kendisini fox'un o donuk, mat renkleri dışında izlemek mümkün değil mi yani? oeehhh beee:/
    yani bir oyuncu için yeteneğini ortaya çıkarmak, kullanabilmek önemli. bence çalıştığı insanlardan bu konuda iyi bi yönlendirme alamıyor (zaten bi tutturmuşlar neslihan atagül, ona pr, pr, pr, başka vakit kalmıyosa demek, kadir'in de oynadığı bi dizi olsun işte havası, meh yani.
    oyunculukta herşeyden önce kendinize değer vermelisiniz, kendinizi öne çıkarmalısınız kardeşim, eşin, sevgilin, arkadaşın bile olsa fark etmez, başka kimseyi, bişeyi değil. başka türlü yapılmaz bu iş. yoksa anca birilerinin eşi, sevgilisi, arkadaşı olan kişi olursunuz, o diğer kişiler ellerinden öyle bir tutulup uçuruldukça uçurulurken. boş yere harcıyor kendini. kariyer yönetimi de bambaşka bi sıkıntı bu oyuncular için yemin ederim. bence olması gerekenden daha aşağıda kalıyor. hele kerem bursinmiş, burak özçivitmiş, barış arduçmuş gibi gayet vasat oyunculara bakınca yani.

neyse, özellikle kadro açısından ay yapımın diğer dizilerine göre tercihleri çok yanlış burda. ne aşkı anlatcaksınız burda, nasıl anlatcaksınız bilmiyorum. o yüzden de harcamışınız ve yazık etmişiniz diyorum. zaten fox'la ay yapım'ı hiç uyuşturamıyorum kafamda, ne alaka yani? ha belki ay yapım'ın marka adıyla millet bunu kabul ederde bakarsa sonrası gelebilir, izlenebilir de, benim fikrim değişmeyecek.
    seda bakan'ın bence bir başrol gücü, başrolü taşıyacak bi ışığı yok. artı güçlü bir oyuncu da değil, dramda gereken duyguyu yansıtamıyor. bak arkadaşım televizyon işi yapıyorsunuz, bin senedir bu işi yapan insanlarsınız yani, hele ki dizi bir de bu, üzgünüm ama tv gerçekleri acıdır, insanı ekrana çekecek bir ekran cazibesine illa ki ihtiyaç var, ve buradaki kadın başrolünüz bu tip bir ekran cazibesine sahip değil. partner yaptığınız kişiyle de beraber bir cazibe enerjisi yakalayabilmesi olabilemez yani, bunu görememiş olamazsınız güzel kardeşim n'aptınız yahu?
    artı, kadın başrolünüzün ses tonu da kısık ve bi şey yani, duyguyu yansıtamamak bu tonla da ilgili zaten, böyle dram dizisi, esas kızlığa gitmiyor o ton. sempatik falan da değil konuşurken kelimeleri yarı yolda bitiyor gibi oluyor en basitinden. ya da tamamen monoton şekilde konuşuyor, duygu muygu sıfır. şarkı söylediği bi programa rastlamıştım, orada jüriyle konuşmasına bi bak yani. hele ki aşk meşk duygu olaylarına zaten hiç uymuyor, tarzı öyle bir tarz değil çünkü, burdaki sıkıntı da, yanlış da bu zaten. şimdi siz ne alaka böyle bi jön-jönfi yapabildiniz ay yapım ya! gerçekten kadir doğulu'yla yanyana aşık kadın olarak, ikisine aşık çift olarak inandınız he mi? üstüne millet de inancak buna diyosunuz ? :o :s :o bence kadın oyuncu tercihi çok zorlama ve inandırıcılıktan fazlasıyla uzak. maalesef insana (en azından bana) böyle sıcak, samimi gelen birisi değil, o yetenek yarışmasını ve tv8'deki bilumum sürekli birilerinin güldüğü konuşup durduğu programları hatırlatıyor ve yetmemiş bütün tanıtıma da doldurmuşunuz yani, herkes kendisini izlemeyi bekliyodu sanırsam.* mesela bana en olmayacak iki kişi söyle partner olarak deseniz onca düşünsem de aklıma gelmezlerdi. seda bakan için daha başka bir proje olabilirdi, ne bileyim daha romantik komedili bir şey belki illa esas kız olması gerekiyorduysa, bilmiyorum.
    beğenip ya da sabredip seyredebileceklere hayırlı olsun. ne diyim allah reyting versin! geçen yıl klişeler klişesi, vasat kara sevda için nasıl baskın bir reklam kampanyası yaptıklarını, her allahın günü "efendim bugün burak saç traşı oldu, e bugün de burak yolda saçına dokandı" "öyle bir dizi ki herkes çıldırcak" ayarında ısmarlamasyon ve uydurukistan haberlerle, bin çeşit magazin sitesinde gazetelerde her an dizi için haberler çıkartılıp gazlandıkça gazlanarak, hatta en sonunda da hürriyet gazetesinde sür manşetten tam sayfa fotoğraflarla galiba hakan gence röportajlarıyla yayına girdiğini hatırlayınca bi de bu partnerliğe bakınca.. yani..."bu da gittiği, gidebildiği kadar gitsin işte..." gibi bi dizi olcak heralde. kadir doğulu'ya yazık edilen (valla kösem'de harcandıydı, burda da harcayacaklar herhalde), seda bakan'ınsa ses tonuyla bana hep (bkz: bebek sesiyle konuşan insan)* hatırlatacak dizi olarak bileceğim bunu.
    ve evet kardeşim ben bunca şeyi, daha dizi bile yok ortada, kısacık bir tanıtıma bakarak söyledim, yok bekleyemedim diziyi falan canım kardeşim, çünkü "bak bu diziyi gel izle" diye bu tanıtımı gösterip, bana kadir'le seda'yı veriyosunuz kardeşiiiimmm!! daha n'olsun alla alla ya, ya ne olacağıdı?
    şom ağızlı gıcık ekşici bunu beyenemedi. çok ekstra bi şey olursa haber edersiniz. hoşçakalın.
    edit: çağatay ulusoy-bensu soral'mış bu arada.
  • senaryosu caanım deniz akçay'a ait olan fox tv'de yayınlanacak, yönetmen koltuğunda mesude erarslan olan dizi.

deniz akçay'a dizi konusunda inancım tam. yakalamıştır bi yerden.
  • ilk bölümü bugün yayınlanan fox dizisi.

ilk bölüm hakkında yorum yapmam gerekirse biraz hayal kırıklığına uğradım.

esas kız yerinde bir seçim fiziksel güzelliği zirvede oyunculuğu da idare eder.
    kadir doğulu'yu normalde sevmem ama bu rol kendisine gayet yakışmış. sanırım kadir doğulu'nun bu derece itici olmasının sebebi liseli oynamaya çalışmasıymış. şimdi aile babası falan hiç beklemediğim kadar beğendim.
    veee gelelim mustafa üstündağ'a gelelim haşmet'e...
    kendisi diziyi izleme sebebimdir. zerre yakışıklı bir adam olmamasına rağmen jestlerine mimiklerine bayılıyorum. muro'dan tut muhteşem yüzyıl kösem'deki kara davut paşa'ya kadar ne oynasa severim. adamın oyunculuk yeteneği ve garip bir şeytan tüyü var. sanırım buna karizma diyorlar.

fakat haşmet karakteri şimdilik hiç olmamış. bir kere adamın kendi başına bir tane bile sahnesi yok. sürekli esas kızın yanında kıza yavşarken veya çok büyük kötülükler yaparken görüyoruz. bu çok itici ve malzeme ziyanlığı resmen. normal bir hayatı, sevdikleri, ailesi yok mu bu haşmet'in?

sadece kötü, doğuştan kötü, öyle böyle değil felaket kötü diye kötü karakter olmaz. olsa da kimseye sevdiremezsiniz inandıramazsınız. eğer diziyi mustafa üstündağ'ın sırtlamasına izin vermezseniz bu dizi çöker, tutmaz.

kış sezonu için iddialı bir diziyi kadir doğulu kitlesiyle izletemezsiniz.

kısaca haşmet'i karikatürlere yakışır saf kötü karakter yapacağınıza gerçek bir karakter verip, gerçek bir insan yapın.
    daha önce yapılmışı var mesela, merhamet - sermet karayel...

örnek alın derim.
    hadi hayırlı sezonlar.
  • fragmanını ilk gördüğüm günden beri sırf mustafa üstündağ için sabırsızlıkla beklediğim diziydi. bugün ilk bölümü yayınlandı ama ne bileyim olmamış gibi. yada ben haşmetten bir sermet karayel olur mu acaba diye bekledim. neyse ilk bölüm olduğundan böyle galiba zamanla açılır diye ümit ediyorum hem ay yapımdan boş dizi çıkmadı çıkmaz. hayırlı olsun diyelim.
  • yazılmış ama tekrar vurgulamak gerekir: diziyi mustafa üstündağ için izlemeye başladım, beklentim sermet karayel in üstünde bir karakter yaratılması idi. gel gelelim, alakasız 3-5 sahnede salt 'kötü' gösterilerek harcanmış.
    seda bakan - kadir doğulu cidden çok yanlış çift. kadir doğulu nun oyunculuğunu sevmem ama illa o olacaksa kız naz elmas falan olabilirdi. seda bakan esas kızsa, engin hepileri falan olabilirdi partneri.
    onur karakterini oynayan çocuk, oyunculuk katliamı resmen. o karakteri erkan kolçak köstendil oynasa, senaryonun ileriki kısımlarında da baya seyirci çekerdi.
    alperen karısı tam didem uzel hadi yeni bebeği var, o kabul etmedi diyelim, begüm kütük de olumlu.
    sözün özü casting baya kötü.
    dizinin 2. bölümünü izlemeyeceğim, ama işin iyi tarafı bu dizi uzun sürmeyeceği için seda bakan, behzat ç.ye yetişir.
  • biz maaile toplanip mustafa üstündağ icin izledik. kardeşim izmirden arar 'izliyorsun degil mi?' diye, kuzen ankaradan arar 'naptın, mustafacığımızın bu rolüne de hayran kalacak mıyiz panpiş?' diye sorar annem denizliden 'bak bak! mustafa üstündağ var sakın kacırayim deme' diye tembih eder, yengem bile aradı ıspartadan izlemeyi unutmayayım diye, memleket meselesine döndü bu dizi bizim aile cemiyeti içerisinde. ben de boş durur muyum hemen vatsap grubu kurdum bu hatunlarla 'mustafa üstündağ fanları' adi altinda, kıps. dizi ise şimdilik tirt geldi bana, nezleyken bile izlenmez ama mustafa bey için katlaniciiz.
    tatmin edici olmayan tanım; fox tv de yayınlanan ay yapım dizisi..

eksileyen elleriniz dert görmesin pampişler..
  • kötü karakterin aslında leyla'nın babası olduğu dizi. şöyle sağlam bir dövesim var.
  • seda bakan kim abi? kadir ne yapitin guzelim ya harcattin kendini.

ılk bolumunu izledigim dizi. basrol cifti begenmedim cok net. kadir dogulu gibi su gibi bir adamin yanina seda bakan kim? abicim yakismiyorlar bile o derece. aralarinda dogacak hikayeye ne kadar inanilir bilmiyorum ama aktris secimi son derece kotu. yoklukta mi cektiniz diziyi ne yaptiniz. yine de mustafa ustundag ve kadir sirtlayabilir mi diziyi onuda bilmiyorum. sedayi mustafaya bile yakistiramadim ki ben.
    tutmasini ve devam etmesini istedigim dizi ancak mustafa ustundundagin hikayesi iyi islenmeli. diziyi goturen genel olarak kadin izleyici kitlesi olunca heralde ay yapim buna guvendi. buarada kadir doguluyu ayri begenirim yakisikli bulurum hatta sadece tipi icin izlerdim ancak ilk bolumde performansi gercekten iyiydi. oyunculuk adina biseyleri ilerletmeye baslamis.