şükela:  tümü | bugün
  • josé feliciano'nun ünlü şarkısı "the gypsy"nin türkçe adaptasyonudur.

söz: fikret şeneş / müzik: josé feliciano
    semiramis pekkan - 1974 - kervan

bir aleme indim yalnız
    yerde toprak, gökte yıldız
    bir yan susuz bir yan deniz

iki el, bir baş verdiler
    bir çift göz ağlar da güler
    dört bir yanda benim gibiler

doğru söz içinmiş diller
    işte kalbin sev dediler

bana yalan söylediler
    bana yalan söylediler
    kaderden bahsetmediler

varsın böyle geçsin ömrüm
    neşeyle dolsun bari her günüm

hani benim sevdiklerim
    hani gönül verdiklerim
    hasret gider ben giderim

kaynak: www.birzamanlar.net
  • teyzemin 'bu şarkıyı dinlemelisin, çok güzeldir' diye bir akşam içki sofrasında dinlettiği, sonrasında bir dönem karışık mp3 listemde devamlı çalan, buram buram 70 ler kokan oldukça güzel bir fikret şeneş aranjmanı. semiramis pekkan da o güzelim sesiyle hakkını vererek söylemiş.
  • (bkz: ıssız adam)
  • ıssız adam filmine bayıldığımı bilen bir arkadaşımın cuma günü gönderdiği ve 4 gündür evirip çevirip dinlediğim 3 şarkıdan biri...
  • ıssız adam filmiyle reenkarne olmuş şarkılardan biri.

semiramis pekkan ismi kaç kişinin aklında kalmıştır bilmem, fakat kendisi albüm yapıp piyasaya sürse bu etkiyi yaratamazdı eminim.
  • serpil çakmaklı'nın eski bir filminde sevgilisine kavuşamadığı için ahşap bir evin penceresinden bakarak, kafasının pembe kelebek saç tokasıyla

bene yalan söyledüler
    bene yalan söyledüler
    gaderden heç bahsetmedüleeeeer

diyerek söylediği ve katlettiği şarkı

edit: söyleyen serpil çakmaklı değil necla nazır ve film de liseli kızlar imiş.
  • ıssız adam film müzikleri albümündeki kayıt birzamanlar.net sitesindeki kayıttan kopya olup aradaki "bir zamanlaar!!" reklam ve kopyalama engelleyici cingıl parçayla birlikte cd'de yer almaktadır. istiklal caddesindeki müzik market ve kitabevlerinden yankılanan $arkıda bu cingılı duymak epey rahatsız edici oluyor.

bu konuyu murat meriç radikal gazetesinde ilgili yazıda da belirtmi$tir.
  • yumurtanın kolestrole sebep olmadığını, bizim yıllarca bu yönde kandırıldığımızı anlatmak için ana haber bülteninde fonda çalan müzik.
  • çok güzel bir şarkı olmasına karşın, sözlerini incelediğinizde çok ilginç sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. şöyle ki, islamiyet'e göre tüm bunları yapan tek-tanri allah'tır. bu noktadan hareketle, semiramis'in "bir baş iki el iki göz bir burun bir ağız verdiler" şeklinde çoğul sahıs kullanması kendisinin allah'a değil de çok tanrılı başka bir dine inandığı ortaya çıkmaktadır.