şükela:  tümü | bugün
 • eğer sanatçı veya grup yapıtını beleşe indirmenize fırsat tanımışsa "digital albüm" kısmısına tıkladığınızda "price" kısmısına 0 yazarak beleşe indirebilirsiniz. tabi bu ödemeye 0 yazmak bir an için insanı vicdanıyla başbaşa bırakmıyor değil.
 • yeni keşfettiğim için üzüldüğüm maden
 • myspace vb. sitelerin ortadan kalkması çok zor olsa da, özellikle son 1 senede oldukça büyümüş sitedir. myspace gibi sitlere işin doğrusunun ne olduğunu göstermektedir. olayı sosyal ilişki ağına dökmeden, sadece müzikle ilgilenen bir sitedir. içerisindeki müzisyenlerin çok büyük bir kısmı, albümlerini, şarkılarını burada bedavaya flac'tan 128k mp3'e kadar değişen çeşitli formatlarda indirtmektedir. ancak çeşitli gruplardan aldığım bilgilere göre, bandcamp, paylaştığı şarkı/albüm hacmi geniş grupların her şeyini bedava indirtmesini desteklemiyor. çok cüzi de olsa bir meblağ koymasını isteyebiliyormuş. bunun sebebi olarak da, free download olayının sitenin bandwidth'ini biraz zorlamaya başladığıymış. sitenin böyle bir ricayı gruplara iletmesi tabii ki pek hoş bir durum olmasa da, şimdilik çok büyük bir problem teşkil etmiyor. ayrıca bütün bunlara rağmen, digital download'u bir fiyat karşılığı sunulan albümlerin tamamına yakına yine de site üzerinden dinlenebilir albümlerdir. yani müzisyen ile dinleyici arasındaki iletişim tüm hızıyla ve genişliğiyle devam ediyor.
 • ücretsiz müzik indirme membasından çok daha verimli bir üretici dinleyici buluşmasına vesile teşkil eden çatı. müziği sınırları çok keskin olmayan bağlaçlarla (acılı ambient müziğini de dinlerim her halta yapıştırılsa da post takısına haiz deneysellikleri de) dinleyenler için aracısız, reklamsız bir sunumlandırma imkanı bandcamp sitesinin sunduğu. hemen hepsine hali hazırda bir kaç tıklamanın sonrasında ulaşılabiliyor. vesselam imkanlar elverdiğince bağımsız sesçilerin "hard copy" ürünlerini edinmeye çaba sarf edenlerin gerek ön dinlenceliğini layıkıyla sağlayabilen gerekse de kıyıda köşede kendi yağlarıyla kavrulan nice amatör müzisyenin, grubun kesesine aracısız olarak katkı sağlayabilecekleri bir yapı olarak yer imlerinin sıkı konuklarından.
 • post-rock etiketinden muntazaman yardırdığım muhteşem müzisyen sitesi.
 • resmi ya da resmi olmayan albümleriniz paylaşabileceğiniz, içinde harika gruplar-müzisyenler barındıran site.

  bende yer ettim kendime.

  http://alperanik.bandcamp.com/
 • bugüne kadar yolumun düşmediğine üzüldüğüm muhteşem site. whedonverse güzelleri maurissa tancharoen ve jed whedon'ın yeni albümleri bir anda itunes, zune, amazon gibi sitelerde çıkınca, ben hiçbirinden edinemeyince, böylesi adı sanı bilinmez albümlerin korsanı da bulunamayınca büyük bir çaresizliğe düşmüştüm ki albüm whedonesquer'ların ısrarıyla bu siteye de konuldu ve iki dakika sonra şarkılar ipod'umda çalıyorlardı bile. plak şirketlerine gidip sanatçılara koklatılmayan onca paranın direkt sanatçıya iletildiği, minimum bir fiyatın üzerine sanatçının hayranına bırakılan bir albüm fiyatı modeliyle muhtemelen "normal şartlar"dan daha fazla paranın sanatçının cebine gittiği güzel bir sistem. noise trade'in biraz daha kuralları olan hali belli ki. takipteyim. sevdiğim isimler birer birer buraya kaçarken, benim orada olmamam mümkün değil zaten.
 • kullanımı kolay müzik paylaşım sitesi.

  yeni özellik olarak merch butonunu eklemişler. bu sayede gruplar, edisyonlarını bandcamp üzerinden satabiliyorlar.
 • jdownloader ile rahat rahat sömürebileceğiniz şahane site.

  edit: rahatlığa vurgu yapmak isterken beleşçi imajı çizmişiz. sanatçılara hak ettiğini düşündüğünüz ölçüde maddi destek veriniz efenim. (warez grubu gibi not yazdırıyorsunuz insana lan)