şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bandırma)
 • vapur. milli mücadelenin temsili başlangıcında vesile olan vapur. bir sürü suser bu başlığın bandırma başlığıyla birleştirilmesine tepki koymuş da kimse ayırıp bir şeyler yazmamış mı?
 • ulu önder gazi mustafa kemal atatürk'ün milli mücadele için samsun'a çıkmasına aracı olan eski, o dönem ayakta zor duran vapur.

  milli mücadelenin ne zor şartlarda yapıldığını anlayabileceğimiz örneklerden sadece bir tanesidir.

  edit: imla
 • eski ya da ayakta zor duran diye tanımlanamayacak vapur. çürük çarık değildir. bununla birlikte lüks de değildir.

  müzelerde sergilenmesi gerekirken sahip çıkmamamızdan mütevellit kendisini hurdacıda bulmuştur.
 • atatürk ve silah arkadaşlarını 16 mayıs 1919 sabahı istanbul limanından alıp, 19 mayıs 1919'da samsun limanına götüren vapurdur.

  bu vapur aynı zamanda türk milletinin özgürlüğünü, vatanını, bayrağını ve geleceğini taşımıştır.

  -
  1925 yılında ilhami söke diye birisi alıp söktürmüş, müze olması gereken gemiyi. garip.

  edit: ekleme ve imla
 • mustafa kemal paşa'ya anadolu'daki türk isyanlarını bastırması için tahsis edilen vapur.

  tabi ata'nın planları çok farklıydı.
 • milli mucadele lideri mustafa kemal ataturk'u 19 mayis 1919 gunu samsun'a ulastiran vapur. genel saninin aksine kotu durumda, yikik dokuk bir gemi degildir, zamanin kosullarinda gayet iyi durumdadir.
  turk milletinin her olayi dramatize etme huyu burda da devreye girmis, daha mustafa kemal pasa'nin sagliginda bu tip efsanelestirme calismalari baslamistir. (bkz: falih rıfkı atay)
 • https://www.trtarsiv.com/…mustafa-kemal-14-bolum'de verildigi haliyle 19 mayis 1919 gununu vapur yolcularindan muzaffer kilicin anlatimi soyledir:

  atatürk, samsun'da ordu müfettişi olarak gösterişli bir karşılama yapılsın istiyordu. bu ilgiyi kendisi için istemiyordu, fakat hem dış güçlere karşı bir gözdağı olur, hem de morali bozulmuş halk üzerinde etkileyici bir rol oynar düşüncesinde idi. çünkü samsun'da bile bir ingiliz kontrol birliği yerleşmiş; yöredeki bütün milli hareketleri kontrol ediyor ve gerekli önlemleri osmanlı hükümetine aldırıyordu. bu nedenle, gemiye istenen bir sandalla sahile çıkıp telgrafhaneden, samsun tümen komutanlığı'na, samsun'a gelmekte olduğumuzu bildiren bir telgraf çektik. bazı ihtiyaçları da alarak gemiye geri döndük. hemen hareket edildi.

  fakat denize açılınca vapur yine sallanmaya başladı. hepimiz sarhoş gibi idik. "allah'ım, sahile hayırlısı ile bir çıksak" diye dua ediyorduk.

  nihayet 19 mayıs 1919 günü sabahı saat 6 sularında gün ağarırken samsun görüldü. deniz de iyice sakinleşmişti. inmek için hazırlıklara başladık. hepimiz perişandık. sağ salim karaya çıkacağımız için allah'a şükrediyorduk.

  bir ara vapurun güvertesine bir göz attım. bir de baktım ki, atatürk tıraş olup, tertemiz paşa elbiselerini giyinmişler; sapasağlam ve dipdiri, bir heykel gibi, bir kuvvet ilahı gibi elleri arkalarında samsun'a bakmıyorlar mı?

  sanki fındıkkabuğu gibi üç gündür sallanan bu vapurla o yolculuk yapmamışlardı.

  ben, onu görünce halimizden utandım. çünkü atatürk de bir kara subayı idi. kendileriyle ta halep'ten beri beraberdim.

  belki de, on defa açık denizde yolculuk yapmamışlardı. hemen kamaralarımıza koşarak kendimize çeki düzen verdik. tıraş olup, kılık kıyafetimizi atatürk'e uyacak şekilde düzelttik. sonra küçük bir sandalla sahile çıktık.

  sahilde bizi, derme çatma bir bando ve oradan buradan toplanan derme çatma küçük bir askeri birlik ve halk karşıladı.

  sahile çıkar çıkmaz mustafa kemal paşa, emrindeki bütün askeri birlik ve diğer yöneticilere telgraf çektirerek son askeri durum hakkında ivedilikle rapor ve bilgi vermelerini emrettiler.
 • arkadaşlarımın yaptığı dijital uygulama üzerinde bugün saat 12:00'da kız kulesi'nden yeniden kalkan bandırma vapuru, 19 mayıs pazar günü sabah saat 08:15'de samsun'da olacak.

  uygulama linki için

  uygulama üzerinde bandırma vapuru ile ilgili verilecek olan bilgiler genel olarak;

  -gemi mürettebat listesi
  -mustafa kemal & silah arkadaşları
  -bandırma vapuru genel özellikleri
  -süreç hakkında genel bilgi
  -kurtuluş harekati vb. diğer bilgiler.

  hem mobil hem de masaüstü olarak ulaşabilir, 68 saat sürecek bu yolculuğa eş zamanlı olarak eşlik edebilirsiniz!