şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hindistan'in belki de yakinda dunyanin bilisim merkezi. bu memlekette herkes oyle ya da boyle ingilizce konustugu, teknolojiden anladigi ve azicik parayla karnini doyurabildigi icin, bir cok kuzey amerika 800lu hattinin ve telemarketing telefonlarinin acildigi sehir.
 • hindistan in silikon vadisi, ulkenin 5. en buyuk sehri ve karnataka eyaletinin baskenti. sehir 16. yuzyilda kurulmus ve buyuk guney hint hanedanlarina ev sahipligi yapmis zamaninda. son 10 yilda ise yazilim sirketleri ile adini duyurmaya baslamis. gelicekte ise bangalore da yazilim ve muhendislik/hardware alanlarini birlestirip yeni ufuklara yelken acicagi soylenmekte. ayrica gelismis endustrisine karsin bolgenin en yesil kentlerin biri olmasi da dikkate deger.
 • 2. dunya savasinda askerler tarafından dikenli tel, mayın tarlası gibi engeller arasında yol acmak icin kullanılan 60-70 kg. agirliginda, uc uca eklenen her biri 1,5 metre uzunlugunda 10 parca borudan olusan ve manyato ile tetiklenerek patlatıldığında 3-4 metre genislik ve 15-20 metre boyunca ne varsa havaya ucurarak yol acmaya yarayan patlayici seti
 • ikinci dünya savaşında kullanılmış ve halen kullanılmakta olan, boru tipi anti-personel ve/veya mayın temizleme bombası. dikenli tellerin ortadan kaldırılması için de kullanılmaktadır. medal of honor'da kullanılan model, m1a1 modelidir. bugün ise m1a2 modelleri kullanılmaktadır.
  bombanın bu ismi almasının sebebi, yüzbaşı mcclintock tarafından 1912 yılında hindistan'ın bangalore kentinde icat edilmiş olmasıdır.
 • 1 kasım 2006 tarihi itibariyla adi bengalüru olarak degiştirilecek sehir.(bkz: demedi deme)
 • vahşi kapitalizmin bilişim sektöründen sadece maksimum kar sağlamak için kullandığı, tüm dünyadaki bilişim sektörü iş piyasasını tehdit edecek boyutta düşük ücretle çalışan insanları olan, bu yüzden kar marjlarını yükseltmek isteyen bütün uluslararası şirketlerin ağzını sulandıran, trend olmuş hindistan'ın ucuz iş gücü cenneti.

  maaşlar türkiye standardının da altındadır (yıllık brüt 12.000 - 30.000 dolar arası değişiyor). bu yüzden dünya bilişim devleri 1-2 istisna hariç genelde türkiye'de yatırım yapmaz, onun yerine bangalore gibi daha çok kar yapacağı yerlere yönelmek ister.
 • eskinin garden city si, simdileri ise garbage city olarak aniliyor.
 • patlayıcı olanı ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

  http://en.wikipedia.org/wiki/bangalore_torpedo
 • hindistanın en gelişmiş ve egitim düzeyi en yüksek sehri. cok güzel parklara ve bahçelere sahiptir. bir cok global internet şirketinin asya ofisleri buradadir. merkezi yerleri oldukca düzenli ve temiz olmasına karşın kenar mahalleleri bakımsız ve pistir. son yıllarda bir cok önemli konferansa ev sahipliği yapmaya başlamıştır. yerel yönetimin almis olduğu bir kararla gece 11de hafta ici ve hafta sonu faketmeksizin tüm mekanlar kapanmaktadir. turistler icin fazla ilgi çekiciliği olmasa da iskcon temple, bangalore palace ve cubbon park görülmesi gereken yerlerdendir. sehir ici ulaşım riksa denilen triportor cinsi taksilerle cok ucuza sağlanmaktadır. ornek olarak 5 km.lik bir yolu sadece 6 tl karşılığı gidebilirsiniz. gayet şık bir mekanda iki kisi yiyerek içerek 30 tl karşılığı rupi ödeyerek çıkabilirsiniz. burada yazılım mühendisleri boldur, aylık ortalama gelirleri 600 dolar civarındadır. sadece mail yoluyla iletişim kurarak 50-100 dolara bir cok yazılım yaptirabilirsiniz. aksam trafiği dillere destandir. gayet lüks, hem de ne lüks otellerin nefis odalarına 2 kisi gecelik 150 tl vererek kalabilir, aldığınız hizmete ve saygıya hayran kalabilirsiniz. is amaçlı gelmek icin ideal ancak turistik olarak gelmek icin sadece 2 gün yeterli görülmelidir.
 • özetle, böyle bir yer.