şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bosna hersek'in sirp bolgesinde kalmis olan eski yugoslav sehri.
  kofteleri ile meshurdur.
 • meshur kebabi icin, (bkz: banjalucki cevap)
 • bosna hersek'i oluşturan yapılardan republika srpska'nin fiili başkenti. republika srpska anayasası'na göre, bosna sırp cumhuriyeti adıyla da anılan yapının resmi başkenti, bosna hersek'in de başkenti olan saraybosna'dır.

  republika srpska ile republika srbija'nın farklı oluşu gibi sırbistan'ın başkenti belgrad'la karıştırılmaması gereken şehir.
 • ayrica bosna hersek in en büyük ikinci sehridir. yaklasik 300 bin nufusa sahip olan sehrin lakabi yesil sehirdir. (the green town)
 • rahmetli babaannemin buyudugu sehir. babam vrbas nehrinde yuzusunu hala anlatir. gidip gormek daha nasip olmadi.
 • yugoslavca "banja" kaplica demek; "luka" liman demek. yani "kaplica limani" manasina gelen bir $ehir ismi.
 • bosna-hersek icindeki, sirplarin ayrimciligini vurgulayan republika srpska'nin bir sehri. kiril alfabesiyle yazili tabelalardan dolayi yon bulmanin zorlastigi bir yerdir.
 • ismi egzotik ve mistik bir uzak doğu kentini andıran bosna kenti.
 • her tarafı republika srpska bayraklarıyla donatılmış olan, ama ilaç için olsun bir tek bosna hersek bayrağı göremediğiniz, bosna hersek cumhuriyeti'nin hem içinde hem dışında bir garip şehir, bosnalı sırpların başkenti.
 • bosna hersek'te bulunan üç federal yönetimden sırpların kontrolü altında bulunan bir tane dahi herkesin bildiği bosna hersek bayrağı göremeyeceğiniz, hayatımın 1.5 ayını geçirdiğim tatlı ve küçük şehir.

  burekleri oldukça lezzetli, çevapi denilen kebaplarının tadına doyum olmayacağı, sarma, dolma, türk kahvesi gibi türkiye'den gittim ama bunları özlerim dediğiniz herşey bulunabilir. insanları oldukça yardımcı ve sevecendir. yalnız çok milliyetçilerine denk gelmediğiniz sürece çünkü baş ağrıtırlar az çok her ülkede olduğu gibi. savaşın verdiği çöküntüyü yavaş yavaş atlatmaya çalışmaktalar fakat bosna hersek daha tam anlamıyla bütünleşebilmiş değilken zor gözükmekte. en basitinden bosna hersek milli takımı şampiyona eleme maçını banja luka'da oynadığı zamanlarda boşnak sırpları tarafından protesto edilmişliği vardır. yani durumu anlamak zor da olsa ülke içinde ülkenin başkentidir.

  şehir merkezinde bir avm (boska) ve klasik avrupa şehirlerinde olduğu gibi alışveriş, banka gibi ihtiyaçları giderebileceğiniz bir caddesi vardır. yine tarihi kalesi gezilip görülebilir ve bir çok güzel etkinlikler burada yapılmaktadır. şehrin önemli yerinde bulunan üniversitesi ve etrafında çokça görebileceğiniz kafeleri bulunmaktadır. en enteresan konulardan biri, kafelerde sadece kahve yada içki içebilirsiniz yalnız yemek servisleri çoğu kafenin neredeyse hiç yoktur.

  biralardan nektar, jelen ve law her yerde bulunabilir. gece hayatı olarak city pub'da rock ağırlıklı canlı performanslar dinlenebilir, boom boom room tek uluslararası müzik çalan gece kulübü denilenebilir ve en eğlenceli mekandır özellikle perşembe geceleri. eğer serdar ortaç demet akalın seven biri iseniz, ve balkanlarda bu tarz müzik karşınıza turbo folk olarak çıkar çok yerde dinlenir bunun için de crystal önerilir.

  balkanların yemyeşil yapısı banja luka'da da devam etmektedir. ayrıca şehre yakın nehirlerde piknik ve yüzme ve en önemlisi rafting gibi faaliyetler gerçekleştirilebilir. rafting konusu banja luka insanı için vazgeçilmezlerdendir.

  dipnot olarak bosna hersek'e gelmeden "drina köprüsü" romanı okunursa osmanlı ve diğer tarihi konularla ilgili merak ettikleriniz daha rahat anlaşılabilir.