şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1930 yilinda isviçre'nin basel sehrinde kurulan uluslararasi finans kurulusu. üye ülkelerin merkez bankalarinin rezerv politikalari konusunda koordine olmalarini saglamak, ayrica merkez bankalari arasi para transferlerinde araci olmak gibi gorevleri vardir. türkiye'nin de aralarinda bulundugu 55 üye ülkesi vardir. merkezi hâlâ basel'de bulunur, meksika ve hong kong'da da ofisleri vardir.

  g10 ülkelerinin olusturdugu basel komitesi tarafindan belirlenen uluslararasi faaliyette bulunan bankalarin sermaye yeterlik standartlari (bkz: basel standartlari) bu bankanin liderligi ve denetimi altinda olusturulmustur.
 • sermayesi altın frank şeklinde ifade edilmekte olup, 1 altın frank 0.29 gram altını temsil etmektedir. türkiye cumhuriyet merkez bankası 5000 altın frank ile bankanın hissedarıdır.
 • (bkz: basel ii)
 • üyeleri cezayir, arjantin, avustralya, avusturya, belçika, bosna hersek, brezilya, bulgaristan, kanada, şili, çin, hırvatistan, çek cumhuriyeti, danimarka, estonya, finlandiya, fransa, almanya, yunanistan, hong kong, macaristan, izlanda, hindistan, endonezya, irlanda, israil, italya, japonya, kore, letonya, litvanya, makedonya, malezya, meksika, hollanda, yeni zelanda, norveç, filipinler, polonya, portekiz, romanya, rusya, suudi arabistan, singapur, slovakya, slovenya, güney africa, ispanya, isveç, isviçre, tayland, türkiye, birleşik krallık ve abd merkez bankaları ile avrupa merkez bankasıdır.
 • türkçeye, uluslararası ödemeler bankası şeklinde dönüşmüştür. uluslararası finans işlemlerini kolaylaştırmak, globalleşen finans piyasalarında düzenleyici kurallar oluşturabilmek amacıyla kurulmuştur. yani efenim, sermayenin tereyağından kıl çeker gibi, ülkeler arasında dolaşmasını arzular bu kurum.

  bunun dışında, en bilinen tavsiye niteliğinde ki kararları

  (bkz: basel 1)
  (bkz: basel 2)
  (bkz: basel 2,5) neden 2,5 acaba?? yoksa, yoksa inanamıyorum, yoksa basel 2' yi uygulayıpda krizde batan banka mı oldu? yok canım ne alakası var??
 • erol bilbilik ve mete akıncı tarafından tüm dünyadaki merkez bankalarının ve dahi bütün önemli finansal kuruluşların "emir" aldığı yer olarak gösterilen oluşum. ve tabi ki komplo teorilerine çokça konu edilen gelecekteki dünya imparatorluğunun kurulması için karargah olarak kullanılan yermiş burası. dünyadaki ekonomik-finansal savaşlar (bizim kriz dediğimiz şeyler ve benzerleri) buradan yönetilirmiş. işin arkasında yine meşhur rothschild ve rockefeller aileleri varmış. merkezinin basel'de olmasına da özel anlamlar yükleniyor. bunlar gerçek midir palavra mıdır bilinmez yalnız kuruluşun internet sayfasını ziyaret edince kıllanmadım değil. bir pislik var gibi duruyor. kim bilir belki gelecekteki dünya düzeninde maaşlarımızı ya da ne bileyim harçlıklarımızı oradan almak zorunda kalırız, bayramlarda el öpmeye felan gideriz. ya da 2012'de ışık hüzmesine dönüşürsek biz onların eline veririz.
 • burada son iki senedir harıl harıl regülasyon alt yapısı oluşturuluyor, komiteler gani gani, yeni finansal mimari tasarlandı ve inşa ediliyor. 2018-2020 ye kadar sürecek bu süreç. basel 2-3 bu işin %10'u bile değil. allahtan, türkiye denetim ve finansal istikrar komitelerine üye ve söyleyecek sözümüz oluyor bu alt yapı çalışmalarında.
 • verisetleri pek tutarli degildir, yani buradaki verilerle bir calisma yapmak guvenli olmayabilir.
 • merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinir. birebir doğru olmasa da, sigorta şirketleri ve reasürans şirketlerini düşünürseniz kafanızda büyüklüğü ile ilgili bir şeyler çıkabilir. ancak sigorta şirketleri ve reasüranslar arasındaki gibi bir ilişki yoktur.