şükela:  tümü | bugün
 • dikkat etmezseniz biraz canınızı sıkabilir. bazı bankalar hesap açılışı için imza alıyoruz ayağına sizin adınıza kredi kartı başvurusu yapıyor ve bundan size hiç bahsetmiyor bile... bunun dışında bazıları da adınıza sigorta falan yapıp poliçe kesiyor, ve yine bundan da hiç söz etmiyorlar.

  buna bizzat şahit oldum, sonra merak edip netten biraz araştırdım bir sürü şikayet çıktı karşıma, meğerse bu uzun süreden beri yapılan bir sahtekarlıkmış... önceden hesap açıyoruz diye poliçe kesen bankalara ceza yağmış, ama görünüşe göre pek de işe yaramamış.
 • yazan: yeri geldiğinde ananızı sikeriz
  banka memuru: şuraya da efendim , hahaha

  yazan : banka istediği an gotunde ki boklu donu çıkarttırıp bir taş işçisi aracılığıyla gerekli muameleyi yapabilir.
  banka memuru: şu sayfayı unutmuşum, hay allah , muhahhahey

  yazan : paran biterse, düşersen , iflasın istenirse öyle vefa mefa beklemek yok, vallah seni tanımayız.
  banka memuru: imza atarken yoruldunuz, bir çay daha söyleyim mı efendimiz?

  bu ve bunun gibi bazı şeyler işte.
 • reddedildiğinde banka görevlisinin suratında ekşime yaratan imzalardır.

  tabii arkadaş herkesin okumadan etmeden imzalamasına alışmış. tepki gösteren birini görünce somurtması da normal.
 • yedi yıldır sektör içerisindeyim. okuyacağım diyen 7 kişi çıkmadı. genel bankacılık sözleşmesini okuyup imzalamayan bir tane genç bir arkadaş gördüm ancak.

  milletimiz okumaktan aciz banka görevlisi ne yapsın. imzalarken bari sayfanın üstündeki başlık kısmını oku be kardeşim.

  tanım: hizmet alımı sebebiyle yapılan sözleşmeyi yürürlüğe koymak için gerekli şekil şartıdır.
 • genel işlem koşulları

  siz yine de okuyun. içinize sinmeyen yerleri açıklamalarını isteyin.
 • o bankacılık hizmet sözleşmesinde olumsuz bir durumda bankanın müşteriyi öp, öp, öp doyamaması için gerekli pek çok uygun madde vardır.

  en son girdiğim iş yerindeki müdürüm bir devlet bankasından gidip hesap açtırmamı istedi. sıramı aldım, bekliyorum bahtıma kim denk gelecek diye.
  sıram geldi. ''merhaba, iyi çalışmalar xx a.ş. den geliyorum vs. vs.''

  bir yandan hanımefendi işlemleri yapıyor bir yandan da sayfalarca kağıtları doldurtuyor. ben bir yandan internet bankacılığı, bok püsür aktifleştirilsin lütfen diye anlatıyorum. laf lafı açtı. ismini, kaç senedir çalıştığını, kaç senesinde o bankaya geçtiğini anlatıyor bir yandan. çayıyla suyu geldi. ikram etti, suyuna çöktüm.

  bir ara o formu aldı, 7-8 kalem liste var. içlerinden seçti yanlarına tik koydu döndü bana ''işaretli yerleri imzalamanız gerekiyor hesabın açılması için'' dedi.

  işaretli yerleri okudum. bir kısmı zaten zaten istediğim şeyler. bir de şunlar var:

  kredili mevduat hesabı istiyorum - tik konmuş.
  kredi kartı istiyorum - tik konmuş.

  bana da malzeme çıktı.

  - yalnız x hanım ben kredi kartı istemiyorum. kmh da istemiyorum.
  + ama onlar olmadan maaş hesabı açılamıyor ki? otomatik geliyor onlar maaş hesabıyla. siz imzalayın karga bey.
  - bu hala kullanılıyor mu ya?*
  + nasıl? ne?
  - 2014 mayıs'ta bıraktım ben bankacılığı o zaman da kullanıyorduk bunları, sene 2018 olmuş hala aynı. ''o zorunlu, bu mecburi, siz bunu alın bak süper avantajlı'' diye diye h/g uçuyordu, bölge birinciliklerim oluyordu ürünlerde.
  + siz eski bankacı mısınız??? hangi banka, nerede çalıştınız?
  - x bankası, bodrum. artık devlet bankaları da mı başladı bu alengirli işlere? baskı var mı sizde de?
  + hah bir de en canavarı, en civcivli konum. ben de tam adamına denk geldim. sormayın, artık bazı devlet bankaları bazı özel bankalardan daha beter oldu bu konuda.
  - ahah, dur ben imzalayayım. kredi limitim dolu zaten o kart asla çıkmaz. kmh da daha maaş yatmadan tanımlanmaz.

  işlem bitti, telefonlar alındı geçtik gittik o gün.
  kart da kmh da anında ret yedi.
 • sözleşmelerde müşteriye verilenler büyük puntoyla, müşteriden istenenler küçük puntoyla yazılır. müşteri istese bile okuyamasın diye.
 • hesap açmamız gerekiyor ve sözleşmeyi okuduk diyelim. ve kafamıza yatmayan birkaç yer olduğunu varsayalım. hesabın açılması da gerekiyor. bu durumda ne yapılmalı? eğer herhangi bir şey yapılamıyorsa, maddelerde değişiklik olamayacaksa, okumamızın bilgilenme dışında başka bir etkinliği yok.
 • okusan ne olacak ki? ısini halletmen icin imzalamak zorundasin. askerlik icin bana zorla asker kacagi kagidi imzalattilar, bu tarihlerde turkiye'de bulunmuyordum ispatim da burada dememe ragmen imzaladim. ehliyet alirken de zorunlu bagis yaptiriyorlar. ıstersen oku istersen okuma, hukuk devleti mi burasi kardesim?
 • ben bu çakallığı bankayla işim olduğu ilk gün yaşamıştım.
  18 yaşındayım itüyü kazanmıştım. hazırlık harcını yatırdıktan sonra hazırlık atlama sınavını geçtim. kredi bursum olduğu için sanırım tam emin değilim normal dönem harcım daha düşüktü ve aradaki farkı geri almak için maslak iş bankası şubesine gittim.
  ortalık ana baba günü 1 saat sıra bekledikten sonra derdimi anlattım gişedeki çakal şu formu doldurun getirin dedi. oturdum bir köşeye doldurdum verdim. bekleyin sizi çağıracağız dedi. 2 saat de öyle bekledim. çağırdılar gittim. buyrun kredi kartınız dedi. lan dedim ne kartı ben harç farkını iade almaya geldim. aa öyle mi o zaman şu dilekçeye adını soyadını okul numaranı yaz dediler. yazdım verdim pat diye parayı saydı verdi 30 saniye içinde.
  13 yıldır kendime ders olsun diye kullandığım tek kredi hala kendileri. her bankaya girdiğimde aklıma gelir imza atmadan önce okurum herşeyi. hatta en son ev alırken kredi çekeceğimde bankada önüme 1 ansiklopedi kalınlığında sözleşme atıp şuralara imza atın dediklerinde ver önce bi okuyayım demiştim bankacı hepsini mi deyip şok olmuştu.