şükela:  tümü | bugün
 • anadolu ajansı'nın haberine göre kayseri'de bir vatandaşın 4 yıl 6 ay hapis cezası ve 8 bin lira adli para cezasına çarptırılmasına sebep olan olay.

  kaynak
 • ya arada kaynamışsa?

  vadesiz hesapları kullanırken tüm para transferlerinin kimden geldiğini, o kişiyi tanıyıp tanımadığımızı, o transferin ne amaçla geldiğini bilmek zorunda mıyız?
 • bir yanlışlık olmalı. açıklamasız havale borç iadesi anlamına gelir. muhtemelen dosyada farklı bir durum vardır.
 • o zaman yerde bulduğumuz 1 lirayı harcamak da dolandırıcılık. adam ahlaklı davranmamış ama kimseyi de kandırıp parasını çarpmış gibi bir şey yazmıyor haberde, nasıl dolandırıcı olmuş çözemedim.
 • haberdeki olaya haberdeki cezanın verilmesi imkansız. ya olay farklı ya verilen ceza.

  zira kanunda dolandırıcılık suçunun tanımı şöyle;

  hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

  ortada hileli davranışıyla bir kimseyi aldatma olmadığına göre bu olaya bu ceza verilemez.
  suçun "bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle" işlenmesi ise ağırlaştırıcı unsurdur.

  kesinlikle parayı harcayan şahıs ile parayı gönderen şahıs arasında bir münasebet vardır. başka türlü en azından bu suçtan ceza verilmesi mümkün değil.
 • birisine ürün alımı için para gönderip dolandırılsak sittin duruşmada konuyu çözemeyen üstün hukuk sistemimiz gariban vatandaş olunca şak diye yazmış cezayı.

  vatandaşı olmasak gerçekten eğlenceli ülke.
 • sebepsiz zenginleşme kavramına girer.
  banka hesabı kullanan kişi hesabını bilmekle yükümlüdür.
  para transfer işlemlerinde bu tip hatalar olabilmekte, bankaların bu paraya, resmi bir karar olmadan el koyma yetkisi bulunmamaktadır.
  bu gibi durumlarda bankanın yapabileceği tek şey, yanlış para yatırılan hesap sahibini durumdan haberdar etmek ve iyi niyetiyle bu parayı iade etmesi gerektiğini bildirmektir. kişi parayı iade etmek istemezse banka bir yaptırımda bulunamaz. ancak parayı transfer eden taraf, karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açma hakkına sahiptir. dava açılan hesap sahibi paranın kaynağını açıklamak ve ispatlamak zorundadır.

  edit: bu entry, ilk entryde bahse konu olayın içeriğinden bağımsız olarak başlığa göre yazılmıştır.
 • bu ne saçmalık amk ya. parayı yollayan sığırı da suça teşvik etmek, bankayı da aracılık etmekten yargılayın. sadece siz kalın dışarıda. herkesi içeri atın. katiller, mafyalar, tecavüzcüler falan kalsın sizinle.

  tanım: saçma sapan cezadır.
 • kayıp eşyayı kullanma suçudur. kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır (tck m.160). ama burada sanki başka bir olay var gibi.

  bu arada sebepsiz zenginleşme suç değil borç sebebidir.
 • benim hesabıma da 500 tl yatmıştı. banka şubesinden bir hanım aradı, açıklama kısmına ne yazmam gerek diye sordum, geri yolladım parayı.

  ne lüzumsuz işler, bir siz akıllısınız.

hesabın var mı? giriş yap