şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sikerler)
 • (bkz: aryusiriyis)
 • yastık altındakilere bile göz diktiklerine göre geriye tek bir çare kalıyor... *
 • (bkz: sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı)

  sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı (manipülasyon), 6362 sayılı sermaye piyasası kanunu (spkn)'nun 107'nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında birer suç tipi olarak düzenlenmiştir. piyasa dolandırıcılığı, çok farklı yöntemlerin kullanılması suretiyle yapılabilir. ancak gerek teorik olarak üzerinde uzlaşılan, gerek uygulamada sık sık ortaya çıkan bazı işlem kalıplarını, piyasa dolandırıcı işlem örnekleri olarak ortaya koymak mümkündür.

  piyasalar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, piyasa dolandırıcılığına ilişkin olarak ceza hukukunda yer alan dolandırıcılık hükümlerinden ayrı bir suç olarak düzenleme yapılması ve bu konuda belirli işlem türlerine yasaklamalar getirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

  1. işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı (spkn md. 107/1)

  işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı spkn'nun 107 nci maddesinin birinci fıkrasında (107/1) düzenlenmiştir. anılan düzenleme uyarınca, "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler" hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verileceği hükme bağlanmıştır.

  2. bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı (spkn md. 107/2)

  spkn'nun 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında (107/2), aynı maddenin birinci fıkrasında (107/1) öngörülen işlem bazlı piyasa dolandırıcılığına paralel olarak, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerini ve yatırımcıların kararlarını etkileyebilecek bilgiye dayanan bazı fiiller cezai müeyyideye bağlanmıştır. anılan düzenleme, "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan" kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağını hükme bağlamıştır.

  diğer taraftan, spkn'nun 104 üncü maddesinde piyasa bozucu eylemler tanımlanmış olup, anılan madde uyarınca hazırlanan vı-104.1 sayılı piyasa bozucu eylemler tebliği'nde makul bir ekonomik veya finansal bir gerekçeyle açıklanamayan, borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasaların güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikteki eylem ve işlemlerin belirlenmesi ile bu eylem ve işlemleri gerçekleştirenler hakkında uygulanacak yaptırımlar belirtilmiştir.
 • teoride mümkün, pratikte asla olmayacak "şeydir"
  bir anlık "gaflet" ile yapılırsa, arkasından ağlayacak kadar bile ekonomi kalmaz.

  umarım akılarına filan gelmez.
 • lanet olsun tr'nin parası yok derlerdi de bu kadar mı arkadaş yaa.
 • (bkz: trollük yapayım derken mala bağlamak)

  yaptığın mallığın ciddi yasal yaptırımı olmasını geçtim, herhangi bir döviz kurunda paran finansal sistemin içerisindeyse ne ala. hükümet yastık altındakileri sisteme çekmeye çalışıyor, hesabındaki parandan ötürü niye suçlasın mal?
 • başka bir chp li troll başlığı daha...
 • bizzat sağlık bakanlığından alınan bilgiye göre bundan böyle cinsel organlarını kullanmayanlar hakkında fettoş soruşturması başlatılacak ve suçu sabitlenenlere gang bang yapılacaktır.

  tanım: iç savaş çıkartıyormuş.

  vatandaşların bankalardaki dövizlerini doğrudan kendi parasına bozduran devletler olmuş ve iç savaş çıkmış. erol mütercimler bir programda anlatıyordu.