şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nakit yerine banka kartı kullanmanın tam olarak ne faydası olacağını anlatamadığını düşündüğüm kamu spotu.
  adam lokantada yemek yiyor, "tomarla para vermeye gerek yok" diyor. ne yedin de tomarla para vereceksin? alt tarafı 20-25 lira vereceksin. yaşlı insanlar da "nakit kullandığımız günler eskide kaldı!" diyor.
 • banka kartı kullanınca vergi falan kaçırması zor oluyor ya hani. kayıt edilmiş gelir falan, fiş vermeyen esnaf vs. duymadınız mı?
 • nakit kullansan tedbirli olacaksın, kredi kartı kullananlar sanki kendisi ödemiyormuş gibi tedbirsizce hareket ediyor, bunu hem nakit hemde tedbirsizce harcasınlar banka kartı ile nakit olarak hemde işimize gelsin olabilecek bir kamu spotu
 • (bkz: önsevişme)
 • çoğu banka kartının çipsiz olduğundan dolayı rahatça kopyalanabileceğini de söylemesi gereken kamu spotu. çipsiz ise kullanmayınız.
 • bu oyunun ilk perdesi önce banka kartı kullanmaya teşvik edip kucağa alıyorlar.

  ikinci perdede ise banka kart hareketlerine göre kredi kartı ister misiniz diye cezbedici bir rakam sunuyorlar. ihtiyacı olan alıyor haliyle öğrenciside alıyor işsizide alıyor.
  bakıyorlar gidişat iyi sıkıntı çıkarmadı bir süre çakıyorlar ön onaylı kredi teklifini.

  üçüncü perdeden hiç bahsetmiyeyim zira biraz karanlık. işsiz,öğrenci veya kötü durumdaysanız banka kartına bile bulaşmayın çünkü öyle bir zorda kalıyorsunuz ki hiç yapmam, çekmem dediğiniz o parayı çekiyorsunuz bir anda.

  sonrası mı? borcunuzu 90 gün içerisinde ödeyemezseniz hesaplarınıza bloke koyup kredi kayıt bürosuna olumsuz sicil bildirisi yapıyorlar. olumsuz sicil bildirisinden sonrada 5 yıl boyunca hiç bir bankadan 10 tl kredi bile çekemiyorsunuz.

  özet: banka kartı dahi olsa bulaşmayın.
 • kesinlikle desteklediğim kampanyadır.. hem kayıt dışının önüne geçilmiş olur hem de ay sonu ben ne kadar harcadım dediğinde ayrıntılı bir şekilde analiz yapacağın bir dökümanın olur..

  nakit paranın elden nasıl çıktığını , nerelere gittiğini farkına bile varamıyor insan.. hele ki para üstü verilen bozuk paralar... o bozuk paralar hiçbir zaman senin olmadı..
 • kaydi ekonomi oluşturma çabası sebebi ile yayınlanan kamu spotu ki kamu yararınadır.

  meramını anlatamadığı doğrudur. sanırım bunun sebebi esnaf vergi kaçırıyor gibi bulanık sulara çekilmeye müsait bir mevzuya bulaşmama çabasıdır. batmamaya çalışan esnaf haklı, gelirini %30 unu peşinen vergi olarak ödeyip geçinemeyen bordrolu haklı öyle olunca da kıyısından kıyısından anlatabilmişler.

  pek çok ülke aynı çaba içerisinde

  hem burada öküzün altında buzağı arayıp hem bordrolu çalışanın sırtındaki gelir vergisinden hayıflanmak çok doğru değil.

  bankacılık, borçlandırma, tüketime koşullandırma, kapitalizm bunlar haklı hayıflanmalar ancak devletler alacağına bakar, bunları pek umursamaz
 • böyle giderse bir çuval parayla ekmek almaya gideceğimiz günler yakın olduğu için başıma bişey gelmeyecekse mantıklı bulduğum kamu spotudur..