şükela:  tümü | bugün
 • banka şubeleri kendi genel müdürlüklerine dahi faiz ödediğinden büyük şubeler hariç çoğunda bu para bulunmaması durumudur.kendi bünyelerinde fazla nakit bulunduğunda bu şube için eksi bir duruma yol açar.
 • dünyanin her yerinde bu böyledir, bankalarda fiziki olarak para bulundurulmaz.
  2 ana sebebi vardir;

  1- guvenlik

  2- bankada o paranin durmasi bankaya riskten baska hic bi sey kazandirmaz, banka fiziki parayi merkez bankasi ve diger araclara vakit kaybetmeden yatirarak saatlik&gunluk kazanç elde eder.
  yoksa bir banka fiziki olarak o “dükkan”da parayi tutmasinin hic bir anlami yoktur.
 • daha önce böyle bir para çekmesi gerekmemiş birinin karşılaştığı zaman yadırgayabileceği bir durum olsa da normaldir.
 • buna şaşıran ve garipseyen kişi, ihtimalle fakirdir.

  bankalarla sık sık nakit çekim işlemleri yapan herkes bilir ki, eğer çekeceğiniz para belli bir limitin üstündeyse, yani 15-20 bin ve üzeri nakit çekim yapacaksanız; bankadaki müşteri temsilcinize veya (büyük ihtimalle zaten tanıdığınız) banka müdürüne telefon açar ya da mail atarak bildirimde bulunursunuz.

  banka size "şu saatte hazır olur" veya "yarın alabilirsiniz" diye cevap verir. siz de, belirtilen zamanda bir elemanınızı göndererek (zengin kişi parayı kendisi gidip almaz, bu işi yapan elemanları vardır) parayı çekersiniz.

  dünya'nın her bankasında bu işler böyledir.
 • eski bir bankacı olarak şaşırmadığım durum. bunun belli sebepleri var.
  güvenlik
  merkez bankası mevzuatı vs. vs.
 • sana yoktur. bankalar yüklü para çekim işlemlerinde kendi aktif müşterilerini geri çevirmezler. aktif müşteri değilsen on bin tl için bile sıkıntı çıkabilir.
 • özel günler öncesi dışında merkezi şubeler dışında asla yüksek mebla bulundurulmaz. bunun bir çok nedeni var ama operasyon maliyetleri ve güvenlik birincil nedenler. ayrıca gün içinde bankaya giren nakitin akşam çekim talebi olan müşteriye verilmesi ile işin içinden çıkıyorlar.
 • sözlükte linç olmanıza sebep olabilecek*, güvenlik ve yüksek kâr amaçlı politikadır.
  örneğin ziraat bankasışubeleri kendi temizlik ve ısınma gibi giderlerini bile kendi bütçeleriyle yönetmektedir. bu sebeple tüm şubelerde standart bir düzen olup olmadığı sürekli görsel kimlik denetimiadı altında denetlenir. her şubenin de kendi bulundurduğu rezerv, kiralık kasa, kredi gibi ürünleri için belli bir strateji izleyerek karlılığı hedeflemesi gerekmektedir. bu sebeple nakit parayı kasada tutmak zarar etmek anlamına gelir.

  insanlığı sömürmek üzere kurulmuş bir düzenin kendi çarklarını rahat bırakacağını mı düşünmüştünüz ?
  (bkz: bankacılık)
 • sıradan bir durumdur. bu sistemden anlamayan arkadaşların bu olayı kavrayamamasını doğal karşılıyorum.
hesabın var mı? giriş yap