• mesele subede para olup olmamasi degil. turkiye'nin buyuk bankalarinin her birinin 1000 uzeri subesi var. her bir subenin hangi gunde ne kadar ortalama nakit ihtiyaci olur zaten belli, her birinde de bu faaliyetleri surdurecek nakit bulunur. neden her subeye "belki bugun biri gelir de 40.000 tl cekmek ister" diye ekstradan para koyup 40.000.000 tl parayi hem atil biraksinlar hem de bu paranin lojistigiyle ugrassinlar. kaldi ki sorun yine devam edecek, biri gelip 40.000 cekse ikinci gelen adama yine para yok, e o zaman ne kadar atil para birakalim? isterseniz bankalar topladiklari tum mevduati merkez bankasina falan yatirmak ya da nakit saklama birimleri olusturmaktansa tum subelere esit paylastirsin?
  • dün çek bozdurmaya gidip yaşadığım hadise, evet 40 bin tl cikaramadi banka.meğer önceden haber vermek gerekiyormuş neyse bugün hallettik.
  • normaldir. olmayabilir.

cahillik güzel şey tabi. müşteri gelir ''para benim değil mi istiyom amk'' der. bankada para olmazsa nerede olacak diyor. haspam. şubeler merkez bankası mı lan ? para mı basıyorlar aşağıda. amk 40.000 tl lan. 40.000 tl yatırınca bankanın sahibi oluyor sanki. havalara bak.

ya böylelerini sktir et de aklı başında adamlar için giriyorum bu entry'yi.

özel bir bankanın nakit işlem yetkilisiyim. yani bütün şubenin parasından sorumluyum. ödemeleri ben ayarlıyorum. bölge müdürünü bile arasanız, ben para yok dediğim zaman para yoktur. o kadar. şube kasaları için belli bir limit vardır. o limiti aşarsan, şubeye paranın faizi kesiliyor, benim performansa da eksi yazıyor. bölgeden arıyorlar hemen, ''o parayı neden ödedin'' ''müşteri o parayle ne yapacakmıs'' gibilerinden. ''size ne amk adamın kendi parası'' diyemiyorsun maalesef. o yüzden, önceden yazılan ödemeler dışında fazla para tutulmaz. bu döviz için de geçerlidir. 10.000 usd, 10.000 gbp, 10.000 euro gibi.

1.000.000'dan fazla kredisi olan müşteriyi kaybetmek, sadece 40.000 tl parası olan müşteriyi kaybetmekten daha kötüdür. her gün şubeye gelen, yüklü işlemler yapan, tanıdık bir müşteriyle, yüzünü ilk defa gördüğüm bir müşteri aynı değildir. şubede para bittiği zaman, aradığım 1-2 müşteri var. ''abi bana para lazım'' derim. hemen 200-300 getirirler. şimdi ben bu adamlara, 40.000 tl'yi yazdıracaksın demem, diyemem.

ayrıca 1 yıla yakın abd'de kaldım. 2 farklı bankayla çalıştım. kimse nakit para taşımıyor bile. herkes kartla alışveriş yapıyor. kart limitleri yüksek. götünüzden element uydurmayın.

size bir trick ; parayı yazdırmadıysanız her zaman şehir merkezlerindeki şubelere gidin. para sirkülasyonu daha fazla. grup her gün geliyor. ilçelerde sirkülasyon daha az, ve grup 2 günde 1 geliyor. ayrıca müşteri sahipliğiniz olmayan şubeden çekin parayı. parayı güneşli'den yatırdıysanız, kadıköy'den çekin mesela. her şube, kendi akışından sorumludur, o yüzden başka şubeden çıkan parayı umursamazlar.

edit: biraz iç döküldü. hatalar düzeltildi.
  • banka hesaplarında senin sahip olduğun para sanaldır. bir bankanın para kaynağı da senin talep ettiğin parayı karşılayamayabiliyor. kaynakları tükenmiş bir banka hatta zengin iş adamlarından para yatırımı bile yapmasını isteyebiliyor.
  • bankaları genelde holywood filmlerindeki soygun sahnelerinden bilen er kişinin şaşkınlık ile karışık sinir ile kendi kendine ve etrafa savurduğu cümle.

kardeşim banka neden balya balya paraları kasada tutsun? hem bunun güvenliği var, nakite ihtiyacı olan tek kişinin o gün sen olmaması durumu var. adam talebe göre nakit getiriyor, üzerine de bir miktar daha getiriyor ama sen haber vermediysen isterse vermeyebilir sana o parayı, devamlı müşterilerinin bir ihtiyacı olması halinde kullanmak için getiriyor o ekstrayı da. hatta yamulmuyorsam bunun belli bir kuralı da var, 10.000 türk lirası ve üzeri nakit ihtiyaçlarında 1 gün önceden haber vermen lazım. ilk kez karşılaşınca şaşırmak normal tabi, başta dediğim gibi bankanın kasası açılınca üzerine banknotlar dökülecek sanıyorsunuz o filmlerden ötürü.
  • genel olarak dijital verilerle işlem yaptıkları için fiziksel para kullanmadıklarını gösteren durumdur.

banka sektörü, dijital parayı oradan oraya dolaştırır.
  • cidden gerizekali dolu burasi ya... adama bi gun onceden haber vermedi diye bi ton laf etmissiniz... belki acil bisey oldu amina koduklarim... niye bilip bilmeden yargiliyosunuz... belki adam saglik icin is icin vs icin acil 40 bin tl gerektigini bu sabah ogrendi... belki bi esi dostu aradi icrada son gunmus 40 bin borc istedi... bizim yazar arkadasta bankada vadesiz hesapta parasi oldugu icin hakli olarak istedigim zaman cekebilirim diye dusundu... goren duyanda adam 400 milyon lira istedi sanacak... lan 40 bin bu devirde parami amk... 40 bini de veremiosa banka harbi siktirip gitsinler... ayrica cidden size hersey mustehak... o kadar kabulleniosunuz ki herseyi... koyunsunuz resmen... yok prosedur buymus yok sistem buymus... amk siz kabul ettiginiz icin sistem bu... bu kafayla size bir yil once haber verceksiniz paranizi cekmek icin deseler onu da kabullenirsiniz... malsiniz cnku... ayrica eksisozlukte kufur istemiyoruz hareketini destekliyorum ama cok sinirlendirdiginiz icin uygulayamiyorum
hesabın var mı? giriş yap