şükela:  tümü | bugün
 • restaurant, cafe, spor, okul vs her yerin kapatılmasına avmlerin kapısına kilit vurulmasına rağmen hala bankalar ile ilgili bir gelişme yok.

  internet bankacılığı üzerinden kredi bile çekilebilen bir sistem söz konusu ve hala insanlar maaş çekmeye, fatura ödemeye bankaya gidiyor ve bankalar da garip bir şekilde bu kişilerin devamlı kendi personeli ile muhatap olmasına izin veriyor.

  konut kredisi, isletme kredisi vs mi kullanılacak o zaman nöbetleşe olarak sadece şubede ticari ve bireysel kredi personeli ile müdürü tutarsın, internet bankacılığı ile yapılan hiçbir işlemi kabul etmezsin bu kadar basit.

  ne yazık ki bankaların para kazanma hırsı personel güvenliğinin çok önünde. sorsan hizmet derler, yersen.
 • insan hayatına yönelik tehdidin kol gezdiği bu süreçte, kapitalizmin temel yapıtaşı olan para ve finansın içinde bulunduğu krizin yürütülebilmesi için banka emekçilerinin karşı karşıya kaldıkları tehlike gözardı edilerek çalıştırılması.
  buna karşın bu sektördeki emekçiler dayanışarak taleplerini dile getirmişlerdir:

  1- sağlıksız çalışma koşullarının değişmediği ve bu çalışma koşullarının halk sağlığı için risk oluşturduğu tartışma götürmeyeceği için, bütün şubeler salgın yaygınlığını kaybedene kadar kapatılmalıdır. emekçiler kendilerinin tercih etmediği bu süre boyunca idari izinli sayılmalı, haklarında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemelidir. hizmette can güvenliği sınırı bulunmaktadır.

  2- acil kabul edilebilecek ve sadece şube dışı kanallardan yapılması mümkün olmayan işlemler için randevuyla müşteri kabul edilmeli ve randevular bunu takip eden ancak
  belirli gün ve saatlerde, sağlık önlemleri alınmış belirli bazı şubelerden karşılanmalıdır. diğer bütün işlemler için çağrı merkezi, bankamatik, mobil ve internet kanallarına yönlendirme yapılmalıdır.

  3- atm’lerin temizliği düzenli olarak sağlanmalı ve atm ikmal, tedarik ve arızadan sorumlu emekçilerin sağlıklı çalışabilecek tek kullanımlık eldiven, maske, dezenfektan gibi ekipmanları yeterli ve devamlı olarak tedarik edilmelidir.

  4- işe randevuları ayarlanmış belirli şubelerde vardiyalı bir biçimde gelecek çalışanlara servis tahsis edilmelidir.

  5- çağrı merkezindeki çalışanların uzaktan çalışması mümkündür ve gerekli ekipmanlar kurulmalıdır.

  6- evinde çocuğuna bakmak zorunda olan, yaşlı veya risk grubu içeren yakınları olan çalışanlara derhal idari izin verilmelidir.

  7- okulların tatil edilmesiyle birlikte, anaokulu ve ilköğretimde okuyan çocukları olan
  çalışanların yıllık izne yönlendirilmesine son verilmelidir.
  banka emekçilerinin diğer tüm sınıf kardeşleri gibi hijyen ve korunma sağlanmıyorsa
  çalışmaktan kaçınma hakkı bulunmaktadır.
  banka emekçileri dayanışma ağı salgın sırasında ve sonrasında yaşanması olası bütün
  hak gasplarını ihbar etmeye ve haklarını savunmak için yan yana gelmeye çağırmaktadır.

  pe banka emekçileri dayanışma ağı
 • inatla banka şubelerine gidenlerin olmasından daha şaşırtıcı değildir.