şükela:  tümü | bugün
 • bankaların kendi müşterilerine öncelik tanımasıyla ortaya çıkan olaydır.. numaratorden sıra numarası alınırken her banka kendi kartına sahip müşteriye diğerlerine göre öncelikli numara verir.. hatta kartlar da kendi içlerinde birkaç sınıfa ayrılırlar.. böylece banka tıklım tıklımken bile içeri giren kallavi müşteri hiç mi hiç beklemeden işlemini yaptırır ve gider.. ondan önce gelip orda bekleyen asabi kartsız müşteri de banka görevlilerine demediğini bırakmaz.. parası olana öncelik tanındığı, fakirlerin ezildiği bile iddia edilir. kartlı numara alanlar da hem kartlı aldık hem sıra gelmiyor diye yakınır, mucize beklerler. velhasil kime ne zaman sıra geleceğinin ayarını adil yapmak gerekir ki kimse laf edemesin.
 • çok büyük bir ayıptır. o bankaya gitmek durumundaysak elbette keyfimizden değil, tek muhattabın orası olmasıdır genelde. böyle bir durumdayken, paramı yediği halde bu banka bana ikinci sınıf insan muammelesi yapıyorsa, yazıklar olsun. bunu bildiği halde beni o bankaya mahkum kılana da aynı şekilde.. keşke bu öncelik olayı abartı bir şey olmasa da sussak; bazı bankalarda 1'e 10 oluyor fark.. 1 tane kartsız, 10 tane kartlı. üstünden 100 kişi geçiyor 10 kişilik sıra numarana sıra gelmiyor.

  kartsızlar hakkında kullanılan "hayatında sadece bir kere o bankaya giden" tamlaması da biraz komik kaçmış. hayatımızda en az 20 kere gittiğimiz yerler oluyor oralar genelde. ve o bankadan hizmet almak için o bankada hesap açtırmama gerek yok (bu nasıl bir mantık?); benim muhattap olduğum kurum orayla anlaşmışsa ben zaten "o bankanın müşterisiyim". kaldı ki birinin, bir banka kuyruğunda -o kadar sıra olmamasına rağmen- 2 saat beklemesi süper bir olaysa, bunun tek çözümü o bankadan hesap açtırmaksa, burada hakikaten saçma giden bir şeyler vardır.

  kötülendikten sonra edit: bunu kötüleyen kartlıları anlayamıyorum. bu nasıl bencilliktir böyle ki insanları kayıtlı olduğu bankalara göre öncelik sırasına diziyorsunuz. buna resmen ayrımcılık denir; kimileri cebindeki paraya göre, kimileri cebindeki karta göre, kimileri de teninin rengine ya da kılığına kıyafetine bakarak yapar bu ayrımcılığı..

  saçmalığın farkına varmanız için illa örnek vermem gerekirse; misal - hiç bir zaman işimin düşmemesini istediğim bir bankaya harç iadesi almak için okulum tarafından yollandım. elimdeki numaraya göre önümde 10 kişi varken 2 saat bekledim.

  soru1: neden 10 kişiyi 2 saat bekledin?
  cevap: kendi paramı geri alabilmek için. bunca ay gecikmeli olarak ödenen, faizi yenmiş bir parayı geç de olsa geri alabilmek için

  soru2: paranı gecikmeli olarak verip faizini yiyen kim?
  cevap: okul ve adı geçen banka, yani kartım olmasa da müşterisi olduğum banka.

  soru3: e peki kim sana oraya git dedi?
  cevap: okul. başka bir bankadan da kesinlikle geri alamıyordum, okulun 'müşterisi' olduğu bankayla halletmem şarttı.

  soru4: kartlıların senden üstün ne özellikleri var ki 10 kişilik sıra onlara 15 dakika sana 2 saat?
  cevap: bilmiyorum.

  soru5: 2 saatlik beklemenin sana olan zararı nedir?
  cevap: psikolojim bozuldu, yemeden içmeden kesildim. hayatımın 2 saati çok çirkin bir uygulama yüzünden heba oldu daha ne diyeyim?

  ehm, son olarak da benim bu çektiklerime "oh olsun" diyen kartlıları da bizim bankaya beklerim efenim!*
 • iş bankasında bir keresinde kartsız sıranın, kartlıdan önce geldiğini görünce her iki sıradan da birer tane almak lazım dedirten uygulama.
 • hayatında sadece bir kez, oda uyduruk bir fatura ödemesi için şubeye gelen müşteri ile, o bankayı ve o şubeyi düzenli olarak kullanan insanları aynı kefeye koymamayı amaçlayan, tamamen müşteri odaklı düşünme sonucunda ortaya çıkmış uygulamadır.sistem her müşterisine belli punlar verip onları segmentlere ayırır, kendisine para kazandıran, uzun süreli ilişkisi olan müşterileri haklı olarak öne atar, bu yapılırken bankanın müşterisi olmayanlar kesinlikle ihmal edilmez her taraftan farklı oranlarda insan çağrılarak kalabalık eritilmeye çalışılır. olayın kredi kartıyla da alakası yoktur, bankanın müşterisi olmanız yeterlidir, debit kartlarda aynı işlemi görmektedir, tek kriter paranızın miktarı degil işlem sıklıgınız ve bankayı kullanma sürenizdir. çok şikeyetçi olanların bankada hesap açıp kart almaları fazla 5-6 dakikalık bir işlemdir.
 • cok faydali bir uygulamadir. eger bankama yillik hesap isletim ucreti, kart aidati oduyorsam, benim paramla para kazaniyorlarsa oraya fatura yatirmak, cek bozdurmak icin gelenlere gore bir onceligim olmali. kredi karti degilse de herkese banka karti veriyorlar, birini kullanin.
 • kiyakciligin geldigi son nokta. gozle gorulur elle tutulur bir "hamili kart yakinimdir" uygulamasi.
 • her zaman geçerli olmayan durum. kartınız olsada gişede hızlı işlem yapılamıyabilir, ez azından garanti bankasında bu böyle, zira bu banka yapılan işlemlere göre müşterilerini sınıflandırmaktadır. bu durumda sizden sonra gelen kalantor müşteriler, yine sizden önce işlem yapacaklardır. en temizi bir kartlı gişeden, bir normal gişeden sıra numarası almaktır. böylece beklerken hangisine sıra daha önce gelecek diye yarıştırarak bekleme süresini keyifli kılmakta mümkün.
 • vakıfbank'ın, diğerlerinde farketmediğim kadar abarttığını düşündüğüm durum.
  kartlı müşterilere 5 dakikada sıra gelirken, kartsız olarak sıra almış olan bendeniz tam 2,5 saat sıra bekledim.
  bankoda tek personel vardı işlem yapan.
  özelleştirilmesi değil kapatılması gereken yerlerden.
 • müşterisi olunmayan bankaya girince adam yerine koyulmayıp insanların hatırı sayılır derecede haksız bekletilmesine neden olan sinir bozucu durum.

  dünyanın en saçma ve mantıksız uygulamasıdır. 40 dakikadır sıra numaranın gelmesini beklerken, "oh içeride kimse yok, artık sıra benim" diyorsun, hop içeri biri girip kartını okutuyor ve anında onun numarası çağrılıyor (yaşanmıştır).

  tamam, banka kendi müşterisine öncelik vermek isteyebilir ama bunun akıl vicdan çerçevesinde bir ölçüsü olmalı. ne bileyim maksimum süre belirlersin falan. ben de bankamda kartımla sıra aldığım zaman içeride 45 dakikadır sıra bekleyen bir kişinin -sırf müşteri değil diye- önüne geçmekten vicdanen rahatsız olurum.