şükela:  tümü | bugün
 • şimdiye kadar atılan adımlara bakınca.. en mantıklı hareket bu olacaktır.
  şimdiye kadarkiler ne kadar mantıklıydı, anlayın yane...
 • (bkz: paranızı sistemde tutmayın)

  tavsiyesinin açıkça yazılmış hali...
 • oldu oldu evet buda oldu ülke bildiğin en seksenlerden daha seksen bir hale geldi.
 • gerceklesmesi imkansiz olsa da yakinda piyasaya bu korku verilmeye baslanacaktir. bir sure sonra bunlar tvlerde de konusulmaya baslanirsa sasirmayin. panik yapip dolar satmayin akilli olun
 • deme öyle. daha yeni dolar aldım lan
 • şu an vadedeki tüm varlığımı "boy bye" diyerek abd hesabıma transfer etmemle sonuçlanacak eylemdir. benimle oyun oynamayın lan, kurunuzu 0.00000001 kuruş zıplatırım valla.
 • twitter tetikçilerinin zaten popagandasını yaptığı olaydır.

  terörle mücadele kapsamında olur mu olur. sonra milletin evin, arabasını, lirasını da müsadere et. "terörle mücadele.. gnam gnam.. terörle mücadelede kullanıcaz... şap şup.. gaaaark!"
 • pazartesi günü tum paramı bank of america da bulunan hesabıma transferini sağlayacak durum. ben ciddi ciddi bunlara güveniyorum artık. bunu da yaparlar, sonra sermaye neden gelmez. ağa ben bu ülkenin çocuğu olarak yatırımımı risk altında görüyorsam. elin amerikalisi, almani ne düşünür var sen düşün.

  edit: yunanistan krizinde bankalardaki mevduatın çekilmesine sınır getirilmişti, yunanistan ab üyesi bir ülke, şimdi türkiye'de vukuu bulacak ağır bir ekonomik buhran durumunda hükümet dese ki ben tüm tc vatandaşlarının doviz hesaplarını tl ye çevirdim ve günlük 500 liradan fazla fara çekilmesine izin vermiyorum. aranızda bunun olmayacağını iddia edebilecek, bu kadar da yapamazlar diyebilecek olan var mı.

  edit2: oy kaybedecekleri için yapmazlar diyenler var. dostum sence akp'nin seçmeni içerisinde 5.000 dolar üzeri döviz mevduatı olan kaç kişi vardır. ya da başka bir soru türkiyede bireysel döviz mevduatı 5.000 doları geçen kaç kişi vardır. diyelim ki 100.000 kişi olsun. bunlara çıkıp bakın reyizimiz doları bozun altın alın dedi dinlemediniz deseler meydanlar hüloggg diye uğuldar.

  buraya tarihsel bit not düşüyorum kendi adıma. ben bir noktadan sonra bu ülkede varlık yokluk savaşı verecek bir iktidarın, ötekileştirdiği birbirinden nefret ettirdiği kitleleri birbirine düşüreceğini düşünüyorum. çünkü bu gidişatın sonunda iş halkın sandık iradesine bırakılırsa iktidar elden gider. bunu gören ve zinhar iktidarı bırakmak istemeyen bir gurup. herşeyi göze alır gibime geliyor. kötü günler bizi bekliyor. şu ülkede müslüman geçinen tarihleriyle gurur duyan kitlelerin, dedeleri istanbulda 6-7 eylülde ne yaptılar, ermeni tehciri döneminde be yaptılar, altınları malları nasıl yağmaladılar biliyorsunuz. bunun aynısı olmaz diyemezsiniz.

  edit3: tam 600 bin dolar ile işlemi gerçekleştirdim. hesapta 13 bin dolar civarı bir ihtiyat akçesi bıraktım.
 • ahhaha lan manyak mısınız? söz konusu dahi olamaz.*

  ---
  ara edit: entry'yi okumayı bile tamamlamadan, cevap niteliğinde "gayet de mümkün" deyip çocuk tecavüzünden dem vuranlardan, "hangi adalet?" diye soranlardan olmayın efendim. entry'de adaletsizlikten bahsetmiyorum bile. rte'nin neden döviz hesaplarına el konulmasını istemeyeceğini gayet yalın ekonomik ve seçmen tabanlı gerekçelere dayandırarak özetliyorum. okuyun ve okuduğunuzu anlamaya çalışın lütfen.
  ---

  türkiye'de 50 kadar banka, 11.000 küsur banka şubesi ve yüz binlerce döviz hesabı var. döviz hesaplarına zaten el konulamaz da, diyelim ki hükümet döviz hesaplarını güncel kurdan tl'ye çevirmeyi emreden bir khk çıkardı. olaydaki derin hukuk ihlallerini bir kenara koysak bile karşımıza çok dramatik bir sonuç çıkar: bankaların batışı.

  hali hazırda oldukça yükselmiş olan döviz kurları sebebiyle onlarca milyar dolarlık hesabın topyekün kar satışına girmesi bankaların zaten hazırlıklı olmadığı ve kendilerini müthiş zarara uğratacak bir uygulama olur. kabul edilemez.

  alternatif bir senaryo bankaları daha az etkilemek adına kurların olduğundan düşük kabul edilmesi olur ama bu da alenen vatandaşın parasını gasp etmek anlamına gelir. içinde akp seçmeni gibi parasının kıymetini diğer her kesimden fazla önemseyen bir zümre de bulunan bu halka bu kazık atılır mı? kabul edilemez.

  uygulama ne şekilde yapılırsa yapılsın, sonucunda tl hesaplarına aktarılan paralar bankalarda kalmaz. vatandaş döviz hesabı bozulunca parayı bankadan çeker çünkü faizler oldukça düşük ve döviz bürosundan dolar alıp yastık altında saklamak daha makul olur. ne yani döviz bürolarını da mı kapatacaklar? 80 öncesine mi döneceğiz iyiden iyiye? cebinde döviz bulunan adam hapse mi atılacak? asla kabul edilemez.

  böyle bir uygulamanın ciddi ciddi konuşulması dahi yabancı yatırımcının kaçışını hızlandırır. piyasadaki dolar yekünü küçülür. dolar tl karşısında yükselir.
  yine, sadece böyle bir ihtimal bile ortaya çıksa vatandaş parasını banka dışında dövize çevirir ve yastık altı yapar. dolar yine yükselir, en azından düşüşe geçmez.
  bankalar uğradıkları zarar ve ekstrem para çekme taleplerini karşılayamayıp batarlar. bankacılığın yerle yeksan olduğu bir ülkenin para birimi değerli kalamaz. dolar uçar gider.
  vs..

  o yüzden bankadaki paranız adına korkmayın, döviz hesaplarına el koymak/dövizleri zorla tl'ye çevirmek reyizin sonu olur ve böyle bir şeye en başta kendisi izin vermez.
 • olmaz, olamaz, hukuksuzluk, adaletsizlik, gasp vs diyen arkadaşlar. hangi ülkede yaşıyoruz hatırlatmak isterim size. tecavüzcüyü serbest bırakan, çocuk istismarı yapanları aklayan, 15 yılda çok yüksek rakamlarda can kayıpları yaşatan, zenginin milyon dolarlık borcu silinirken garibana yükleyen, öldürdüğü kişiden tazminat isteyenlerin türediği, atatürk'e hatta cumhuriyete bile hakaretin cezasız kaldığı bir adalet var.

  hangi adalet? istediği an bu kanun çıkar ve halk ayakta alkışlar.

  tanım, ihtimal dahilinde olan durumdur.