şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türk lirasının bu hızda değer kaybetmesiyle birlikte yakın zamanda gerçekleşecek olandır. aylık 0.60, 0.70, 0.98 faizle alınan kredilerin 2.00, 2.50, hatta 3.00 ile güncellenmesi işten bile değil. bu kriz ortamında bu kredilerin ödenmesi çoğu borçlu için mümkün olamayacağından bankalar evlere el koyacaklar. bankalar emlakçı gibi ellerindeki çok sayıda evi nakte dönüştürmeye çalıştıkça emlak piyasası düşecek. böylece yıllardır kredi ödediğiniz eviniz elinizden alınıp, ona rağmen bankaya borçlu kalabileceksiniz. asıl üzücü olansa, insanların çoğunun bankanın böyle bir hakkı olduğunu bilmemesi, gönül rahatlığıyla 120 ay 180 ay borçlanırken imzaladıkları sözleşmeye 5-10 dakika göz atmamasıdır.
  • o kadar fazla saçma ve yasal olmayan konu yazmış ki yukarıdaki arkadaş hangi birine yorum yapsam bilemedim.
  • başka kredilere teminat olarak gösterilen evlere arsalar ipotek yoluyla el değiştirir de, konut kredileri konusunda sıkıntı olmaz.

bunlar sabit faizlidir, tl bazındadır, maliyetleri artmayacak, bankalar zaten bunların finansmanını paket olarak yapar. bankada zarar etmez bunlardan. kur ve faizdeki artış bankaları konut kredileri konusunda doğrudan üzmez. ama işsiz kalacak insanlar kredi taksitlerini ödeyemezse, o ayrı bir dert.

asıl sıkıntı, o konutları yapan müteahhitlere verilen krediler olacak, çünkü bunlar rotatif fiyatlanır ve maliyetleri çok artacak. zaten maliyet artmasa bile kimsenin ev satabileceği yok, işte o arsalar evler banka bilançosunda son bulacak.
  • götünüzden element uydurmayın aq hangi dünyada yaşıyorsunuz.

benim 1 sene taksitim kalmış götüne güvenen gelir alır alabiliyorsa.
  • sabit faizli kredi kullananlar açısından işini kaybetmediği sürece sıkıntı olmayacaktır.

ama değişken faizli ve tüfe/tefe endeksli kredi kullananlar ayvayı yemiştir arkadaşlar. o ödediğiniz 2 bin tl taksit 3-3,5 olabilir yakında.
    abd'de de aynısı olmuştu 2008 krizinde. sabit faizden kullanan yıllık %4 öderken değişken kullananın faizi %10'u aşmış ve batmıştı. bizde ise yıllık bileşikler en iyi zamanda %7-8 civarındaydı ki bu oran seneye %30'u geçebilir. mecali olan hesaplasın.

edit: okuduğunu anlamayanlar için tekrar yazıyorum. bütün konut kredileri sabit faizli değil. bütün konut kredileri sabit faizli değil. bütün konut kredileri sabit faizli değil. pek çok bankanın değişken faizli/endeksli konut kredisi ürünleri de var. can yakacak olan bu ürünler.
    ayrıca, bireysel kredileri bankalar yasal olarak geri çağıramaz. krediniz sabit faizliyse ve ödemeler aksamıyorsa kimse evinize el koyamaz. hatta kredi kullandığınız banka batsa bile (ki bankaların batma riski yok ülkemizde) ödemeye devam edebilirsiniz kredinin devir olduğu kuruluşa.
  • bir adet başkanlık kararnamesine bakar.

yasadan bahsetmiş birileri. o yasa, anayasa işleri eskidendi.

bi de 'o kadar da değilciler' falan var hala. bitmediler.
  • -el koyup turşusunu mu kuracak?
    bu enflasyon. döviz ve faiz oranlarıyla kime satabilir?
    mallıkta sınır tanımıyorsunuz aqlarım!
  • bankaları yöneten adamlar bunun olacağını ön göremediler ancak sen gördün demek ki kardeşim, helal olsun hemen iş bankası genel müdürlüğüne alınman için gerekli telefonları açıyorum. *
  • (bkz: tüketiciyi koruma yasası)

bireysel olarak kullanılmış kredi faizleri değiştirilemez