şükela:  tümü | bugün
  • üst edit2: ne dilenciliğim kalmış ne çakallığım. gerizekalıya anlatır gibi anlatıyorum. devletin tedavüldeki bastığı para değersizleştiği için dolaşıma giremiyor, alışveriş kabul edilmiyor, bankalar almak istemiyor. buraya gelip zırlamıyoruz, bu dolaşım kıtlığından tanıştığım esnaflar da şikayetçi. enflasyondan dolayı bu durumda zaten, bankaların bu tutumu da üzerine tuz biber oluyor.

üst edit: okumadım diyen okusaydı bu rezaletin sürekli olduğunu ve devleti milyarlarca lira zarar ettirdiğini anlayıp boş entry girmeyecekti. o yüzden lütfen okuyun.

geçen aylarda yarısı 1 lira ve 50 kuruşlardan, diğer yarısı çoğunluğu 25 kuruşlardan olmak üzere hesabıma sağda solda birikmiş 30 liralık tasnif ettiğim madeni parayla banknot 100 lirayı yatırmak için bankalara gittiğimde gözlemlediğim rezalet.

önce teb'de bütünlemek istemiştim hazır gelen seçim parasını aldığım için oradayken, onlar yapmayız deyince üstelemedim. hesabım olan kamu bankasında hesabıma yatırmak için gittiğimde banka bomboş olduğu halde madeni kısmını kabul etmeyip bütünlet getir diye çocuk gibi yollandım, biraz tartıştım ama fayda etmedi. esnaflara götürdüğümde, market, dolmuş vs, toptancılar kabul etmiyor bankalar güçlük çıkartıyor dediler. cimer'e başvurduğumda banka yoğundur, tasnif edilmemiş vs. almak zorunda değiliz özetli bir cevap aldım ki doğru değildi, banka bomboştu, para zaten tasnifliydi. zaten cimer'e gönderdiğim mevzu şimdi aşağıdaki anlattığım mevzuyu daha çok ilgilendiriyordu. bddk'yı aradığımda ise bu konuda banka istemezse kabul etmez dedi.

şimdi olay 30 lira derdini sikeyim olayı değil. 30 lira beni zengin etmez, ben bunun derdinde değilim. asıl rezalet bir devlet bankası, devletin bastığı parayı kabul etmiyor. sadece ben de değilim, esnaflara da zorluk çıkartılıyormuş bana esnafların dediği kadarıyla. ayrıca esnaf–müşteri kimse kolay kolay bozuk parayı beğenip almıyor artık değersiz diye.

benim gibi atıl vaziyette onlarca lira bozuk parası olan milyonlar vardır bu ülkede. bu kadar paranın sağda solda atıl kalması azımsanamayacak bir kamu zararıdır. özellikle ekonomimizin şu andaki durumunda böyle bir cehaletle bankaların uyguladığı bu durum yangına kömür atmaktan başka hiçbir şey değil. madem madeni paramız devlet bankalarının bile kabul edemeyeceği kadar değersiz, o zaman merkez bankası tedavülden kaldırmalı, dolaşımda atıl durumda korkunç miktarlarda bozuk para var.
    yazık değil mi bu kadar devlet değerine? tamam muhalifiz ekşi sözlükçüler olarak falan ama aynı gemide olduğumuz da bir gerçek. yazık.

edit: kusura bakma okumaktan aciz kardeşim teb bankası demişim, internetini israf ettik ya. pardon.
  • (bkz: teb bankası)
    teb bankasından sonra okumadığım rezalet.
    (bkz: internet israfı)
  • eskiden suç olan şeyin demek ki artık suç olmaması olayı. eved eskiden para kabul etmemek suçtu bu şekilde.

edit: para ülkelerin, devletlerin garantörlüğü altındadır. parayı kabul etmemek devlet garantörlüğünü tanımamaktır. bu sebeple her yerde suçtur genelde.
  • üniversitedeyken yurtta yap tenekesi gibi büyük bi kumbaram vardı.

içinde epey para biriktirdim. sonra kamoğstejş vakıfbanka gidip bu para ile kredi kartının ekstresini ödedim. geri de çevirme falan olmadı.

(bkz: münferit olaylar)
  • fatura yatirdiginda kabul etmek zorunda kaliyorlar. faturanin son gunu gidilir, kabul etmezlerse suc duyurusunda bulunulur.
  • dilencileri üzen olaydır.

kimse sizin bozuk paranızı oturup sayacak değil. personelin işi de bu değil. sen parayı başından atıp gideceksin oradaki ne bok yerse yesin diyeceksin.

sözlüğe yazana dek google’a bozuk para nereye tümletilir diye yazıp aratabilirsin.
  • bozuk parayı yatırıp, 5 dk sonra bütün para olarak çekmek isteyen çakalın açtığı başlıktır

edit: gerizekalının biri de parayı almazlarsa kamerayla çek demiş. banka içinde çekim yapmak yasal olarak suçtur, şikayet ederlerse sabaha kadar nezarette hoplatırlar . yaşanmıştır
  • kimse senin bozuk paranı oturup sayacak değil denmiş ama yanlış.

bankaların parayı kabul etmesi yasal zorunluluk.
  • acilen sanal paraya geçilmeli. ekmek bile ( akbil gibi, kentkart gibi ) bu şekilde satın alınmalı. ülkeden çıkarken nakde dönüştürülerek giden şahsın hesabına yatırılmalı, ülkeye girenlerin parası alınarak sanal paraya cevrilmeli harcamaları bu şekilde yapmalı.

ondan sonra 1 kuruş bile heba olmaz. vergi kaçırma olmaz.
  • üniversiteye giderken dolmuş 70 kuruştu. 1 lira versen üstü ya gelmez ya 25 kuruş gelirdi. dolmuşçular sürekli bozuk yok derdi. o dönem bim marketleri 1 kuruş para üstünü veriyorlardı. ben de yurtta kalanlardan bir kuruşlarını topladım ve 70 tane 1 kuruşu dolmuşçuya uzattım. alın size bozuk para dedim adam almak zorunda kaldı. bu da böyle bir anım