şükela:  tümü | bugün soru sor
  • enflasyonun işaretçisi olabilecek durum.
  • son iki gündür bankamatikten para çektiğimde başıma gelen durumdur. gıcır gıcır sıcak sıcak gel vatandaş gel.*
  • (bkz: darphane)
    (bkz: karşılıksız para basmak)
    (bkz: yüksek enflasyon)

zaten hükümetin çok da çaresi kalmadı, döviz sıkıntısı sebebiyle döviz artık sürekli artacağı için fiyatlar genel düzeyi ve talep edilen ücretler de sürekli artacak ayrıca cari açık da dikkate alındığında enflasyonist bir para politikası izlenmesi şaşırtıcı olmayacak.

çocuğuma ben eskiden 2 milyar maaş alıyordum dediğimde inanmıyor idi şimdi kendi de alacak.

zaten hissettirmeden %100 devalüasyon da girdi kıçımıza, bazı gerizekalılar yılbaşında 3 lira olan dolar 7 liradan 6 liraya düştü diye bayram yaparken.

inşallah hiper enflasyona dönmez bu iş, o zaman sakat.
  • bankamatikler her zaman gıcır para verir, sizin yatırdığınız eski paraları merkez bankasına gönderir bankalar, yeni paraları alırlar.

ne sanıyorsunuz 2010 yılındaki 10 tl 9 yıldır cepten cebe mi giriyor olacaktı?

karşılıksız para basılıyor demek için acayip saçma bir argüman.

edit : bu yorumu yapmam benim akpli olduğumu mu gösteriyor? aptal mısınız oğlum siz, 200 yıllık 1 dolar mı dolaşıyor ceplerde? para yenileme işlemi atmler vasıtasıyla oluyor, ha bu demek değil ki karşılıksız para basılmıyor. sadece bu veri ile yola çıkıp "kesin para basıyoruz amk!!" diyemezsiniz, merkez bankasının verileri açıktır ne zaman para basılmış görebilirsiniz ameleler sizi, emekliye verilen ikramiyede basıldı mesela açın az araştırın.
  • bana neden denk gelmiyor dedirten hadise
  • ilk entry götünü yiyim ayağı hemen ikinci entry algı ayağı...
  • böyle küçük şeylerden bile mutlu olurum. kartı tekrar sokar biraz daha çeker, keyifle koyarım cebime. yalnız değilimdir umarım, sevin bizi.
  • sürekli basıyorlar durduramıyoruz. son 1 ayda küçük miktarlarda 4-5 kez para çektim hepsinde de atm yepyeni paralar verdi.

eskiden böyle bir şey olmazdı. hayatımda gıcır gıcır parayı en fazla 3-4 kere çekmişimdir. yeni basılmış parayı çok sevdiğim için dikkatimden kaçmaz. "acayip saçma bir argüman" diyenler neyin kafasını yaşıyor anlamak mümkün değil.

ayrıca: (bkz: merkez bankasının 23 milyar tl para basması)
  • abartmayın esıki paralar imha edilir yeniler bankalara dağıtılır.
  • bende aynı fikirdeyim. son günlerde bankmatik'ten hep yeni basılmış bankot çıkıyor.bunun bir sebebi olmalı inşallah karşılıksız para basmıyorlardır.darphane karşılıksız para basarsa bunu öğrenebilirmiyiz. yada herhangi bir yerde yayınlamak zorundamı merkez bankası.