şükela:  tümü | bugün
  • bankanın sigortalanması

    (bkz: reasurans)
  • banka şubeleri tarafından anlaşmalı oldukları veya iştiraki olan sigorta şirketinin ürünlerinin satılmasıdır. sigorta ürünlerinin satılmasında kullanılan dağıtım kanalları arasında acentelerden sonra önemli bir payı vardır. şöyle ki 18 yaş üstü insanların* hemen hemen hepsinin bankalar ile bağlantısı vardır. buradan yola çıkarak bankaların müşteri portföylerinin oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. sigorta şirketleri de daha çok müşteriye ulaşabilmek için bankaları tercih etmektedirler.

    kredi kartı ile ilgili herhangi bir işleminizde telefon bankacılığını kullandığınız zaman müşteri temsilcisinin size herhangi bir sigorta ürününü tanıtma ve satma çabasına şahit olmuş olabilirsiniz. işte bu bankasüransa örnektir. reasüransla da ilgisi yoktur.
  • dijitalleşme ile bankacılık ve sigortacılıkta işleyişin geleneksel yöntemlerden farklılaştığını belirten acerpro yönetim kurulu başkanı fatih acer, “dijitalleşme ile sigorta şirketleri, bankalarla entegre olmaya başladı. sigorta şirketleri ile bir bankaların entegre olabilmesi için iki kurumunda aynı lisanı kullanması gerekiyor. bu konuda çok farklı deneyimler elde ettik. bankasurans’tan edindiğimiz deneyimler ile acente ve brokerların dijitalleşmesi için çalışmalara başladık. çalıştığımız her acente ve broker artık birer insurtech şirketi gibi, müşterilerine ileri teknolojilerle hizmet vermeye başlayacak.” dedi.
    yazının tamamı