şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzide ülkemizin cumhurbaşkanıdır. rte
 • ekonomi danışmanlarını değiştirmesi gereken cumhurbaşkanıdır.

  finans kuruluşlarının kredi vermekten kaçınmaması gerektiğini ve bunun da hükümet olarak takipçisi olacaklarını söylemesi normaldir.

  anormal olan halkın parasını bankalarda tutmasına getirdiği eleştiridir.

  normal, sıradan ve mantıklı bir vatandaş girdi olmadığı zaman çıktı olamayacağını bilir. yani halk finans kuruluşlarına para yatırmazsa finans kuruluşları kime nasıl kredi verebilir?

  bu basit anlayışı açıklayamayan danışmanların boşa maaş aldıkları da gün gibi ortadadır, kimin vurgun vurduğunu söylemeye hacet yok.

  ekleme:

  cumhurbaşkanı'nın "paranızı finans kuruluşlarında tutmayın, tutan karşısında hükümeti bulur" sözlerini halka değil bankalara söylediği konusunda entry'ler üzerine bir ekleme yapma ihtiyacı hissettim.

  bankalar ve finans kuruluşları kar amaçlı özel şirketlerdir. (yatırımcıyı destekleme görevli devlet bankaları hariç) liberal ekonomi görüşünü benimseyen hiçbir ekonomik düzende bir hükümet görevlisi kar amaçlı kurulmuş, özel bir şirketi devletin, hükümetin amaçlarına hizmet etmediği gerekçesi ile işlerini yokuşa sürmekle tehdit edemez.

  otomotiv sektörüne araba fiyatlarını düşürün yoksa karşınızda bizi bulursunuz demekle finans sektörüne düşük faizli kredi verin demek aynı şeydir. kredi de bir üründür, araba da...

  bu ancak diktatörlükle yönetilen muz cumhuriyetlerinde kabul görülebilecek bir davranıştır.
 • herkes iyi asker, iyi sporcu, iyi birer matematik mühendisi olmadığı gibi her insanın da iyi ve başarılı yatırımcı ve/veya girişimci olması gibi bir durum mümkün değildir. kişi tasarruf edip o tasarrufu altına yatırıp yastık altı yapacağına bankaya yatırmış, vatandaşlık görevini yapmış; kaynağın etkin ve etkili dağıtımı bankacılık sisteminin ve devletin görevi.

  kaldı ki, rönesanstan reforma, sanayi devriminden "x ülke kalkınma mucizesi"ne kadar modern dünyanın tüm başarıları modern bankacılık sisteminin eseridir. mediciler rönesansı, isviçreli bankerler ansiklopedistler üzerinden aydınlanmayı, hindistanı şirketleştirerek sömüren ingiliz bankerler londra'daki tekstil tezgahlarını finanse etmişlerdir.

  modern bir bankacılık sisteminiz yoksa modern bir sosyal ve ekonomik hayata da sahip olamazsınız. teknik açıdan farklı olsa da sukuk veya kar payı da modern bankacılığın islami yansımasıdır ki, onlar da asla enflasyondan veya alternatif faiz oranlarından az getirmezler.
 • onun yerine ayakkabı kutusunu tercih edebilirler.
 • takip etmekten yorulduğumuz cumhurbaşkanı'dır.

  yemin ediyorum paramız başımıza dert oluyor. dolar yapamıyoruz, bankaya yatıramıyoruz, yastık altında zaten tutamıyoruz.

  napalım reis kutulara koyup saklayalım mı aq paralarını?
 • uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla ticari kredilerin en büyük kaynağı bankalardaki bireysel hesaplarımıza yatırdığımız paralar. bankalarda para tutulmazsa kobisinden, kurumsalına firmalara nasıl kredi verilir bilemedim. noksan bilgimle böyle yorumlayabildiğim cümle.
 • arkadaşlar sayın cumhurbaşkanımızın dediği gibi paraları bankaya yatırmıyoruz.

  ama yastık altında da tutmuyoruz.

  gidip elden kendisine veriyoruz.
 • maaşları da elden verin oldu olacak.
 • bence şimdiye kadar, finansal anlamda söylenmiş en riskli sözcük öbeğidir. çok tehlikelidir. finansal sistem ( bankalar özellikle ) şapkalarını önlerine koyup düşünmeliler bana kalırsa.
 • kendini hükümet olarak tanımlayan, türkiye cumhuriyeti mevcut yasalarına göre tarafsız kalması gereken cumhurbaşkanı beyanı.

  edit: artık tarafsız kalması gerekmiyor ancak bu, daha önce tarafsız kalmamışsa suç işlediği gerçeğini de değiştirmiyor.