• bundan yıllar evvel new age, hippilik, çeşitli experimentler ve meditasyon amacıyla gaza gelip bir hint sitesinden satın aldığım ama çalmayı öğrenemediğim alet. çok araştırmama rağmen türkiye'de öğrenebileceğim birini bulamadım. adamların nota sistemi farklı olduğundan edindiğim manüellerden bir bok anlamadım. youtube videolarıyla en azından nasıl tutulması ve nasıl üflenmesi gerektiğini öğrenebildim ama aradan 5-6 sene geçmesine rağmen sorsan "çalabiliyor musun?" diye, anca "ses çıkartabiliyorum" derim. dünyanın en zor üflemeli çalgısı mı, ben mi gerizekalıyım, yoksa bana o sitede yutturdukları süs amaçlı turistik bir bansuri miydi halen çözebilmiş değilim.
  • bir nevi hint neyidir zaten formu bir yan flüte benzemesine rağmen ney gibi aşağı eğimli tutulur. sesi içten gelir, derinden gelir etkileyicidir. çalınması zor oktavı boldur.
  • hariprasad chaurasia üstadın aşka getirdiği bambu flüt.
  • zakir hussain üstadin tablasiyla birlesince sakincali gizilgücü alenilesen saz
  • ulan hakiki bansurinin sesi bambaşkaymış, jodhpur'da bir müzik dükkanından aldığım yan bansurininin blok flüt gibi sesi var jfıdsıgj.
  • antik mısır müziğinde etkin yeri olan, mısır flütü olarak da tarif edebileceğiniz, doğu kökenli müzik aleti. bambudan yapılması asya doğumlu olduğunu kanıtlar nitelikte.

sesi müthiş bir gizem ve gerilim yaratır.

görsel

ses

meditasyonu desteklemek amacı ile tercih edilen enstrümanlardan biridir.

(bkz: hindistan)
  • kendisinden anlayan birinin benimle acilen iletişime geçmesini temenni ettiğim enstrümandır…
  • yan flüt gibi üflenip, ney gibi ses çıkartan enstrüman. yapısal olarak çin flütlerinden dizi ye benzemektedir. ancak çok daha büyülü bir sesi vardır. birkaç yoga seansında kullanıldığına şahit olmuştum.

türkiye' yede henüz yok gibidir bu enstrüman. şu videoda kuanın kurucularından demir demircan üflemektedir.
hesabın var mı? giriş yap