şükela:  tümü | bugün
  • kendisiyle bir toplantı vasıtasıyla birebir konuşma fırsatım olmasa da bugün tanıştım . öncelikle bu kadar üst düzey bir alt yapısı olmasına karşın oldukça mütevazi bir insan . herkesin fikrine açık, gençleri etrafına toplayıp yoğun programı arasında pazar gününden beş saatini ayırabilecek biri banu hoca. fikrini sorduğu gençleri son derece ciddiye alarak dinledi . ve girişimciliklerini destekledi onlara fikirler sundu ve daha önceki toplantılarda da network konusunda yardımcı olmuş anladığım kadarıyla. nuri demirağ'ın torunu diyebiliriz bu konuda her anlamda .özet olarak inovasyona açık, bir şeyler üretmek isteyen ve bunları gençlere de öğretmeye çalışan bilim insanı banu hoca
  • kucuk bir ekiple yaptigimiz toplanti sayesinde calismalarini kendi agzindan dinleme sansim oldu. uzun uzun ovmeye gerek yok. vizyonu cok genis. keske turkiye'nin bilim ve sanayi politikasina katkida bulunmasi saglanabilse.
  • drexel university`'de school of biomedical engineering'de müdürlük yapan profesor. dünyada 'translational research' (tıpta ürüne dönüştürebilir araştırma) akımının öncülerindendir. amerikan biyomedikal muhendisligi birliginin kurucusudur ve baskanlıgını yapmıstır. türk-amerikan bilim insanları birliği başkanıdır.
    nuri demirag'in torunudur. dame de sion lisesi tarihinde en yuksek ortalamayi getirmis kisi. 9.97/10
    dünyada ieee-fellow ünvanını ilk alan üçüncü türk profesör.* .*
  • "banu onaral, drexel üniversitesinde biyomedikal mühendisliği, bilimleri ve sağlık sistemleri fakültesinin kurucu başkanı (1997’den itibaren) ve h.h. sun kürsü profesörüdür. biomedikal mühendislik üzerine doktora’sını 1978’de pennsylvania üniversitesinden, elektrik mühendisliği bsee (1973) ve msee (1974) diplomalarını da boğaziçi üniversitesi’nden almıştır. 1979’dan itibaren drexel üniversitesinde elektrik ve bilgisayar mühendisliği (electrical and computer engineering) bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve biyomedikal mühendisliği ve bilimleri enstitü üyesi olarak görev almıştır. 1980-81 ve 1987-88 yıllarında iki kez boğaziçi üniversite’sinde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.
    banu onaral’ın araştırma ve öğretim alanında akademik çalışmaları ultrason ve optik yoğunluklu biyomedikal sinyal işlemciliği ve kompleks sistemler ağırlıklı bilgi mühendisliğine odaklanmıştır. a.b.d’de ulusal bilim vakfı (nsf), ulusal sağlık vakfı (nih), deniz kuvvetleri araştırma ofisi (onr) ve darpa gibi savunma sanayine (dod) bağlı araştırma daireleri tarafından desteklenen geniş kapsamlı araştırma projeleri yönetmiştir. çok sayıda doktora ve yüksek lisans öğrencisine tez danışmanlığı yapmış ve biomedikal sinyal ve sistemleri konusunda 100ü aşkın makalesi yayınlanmıştır. ayrıca, “en iyi öğretim görevlisi” ödülleri yanında 1990’da “lindback üstün ögretim” ödülü, educom en iyi eğitim yazılımı ve nsf başarı ödülüne hak kazanmıştır.
    banu onaral, üniversite laboratuvarlarında geliştirilen biomedikal teknolojilerin hızla ticarileşmesi konusunda ‘ürüne dönüşebilir araştırma’ (translational research) akımının önderlerindendir. drexel üniversitesi’nde biomedikal teknolojilerin ürüne dönüşüm programını kurmuştur. bu program, üniversite araştırma-geliştirmecileri ile yerel ekonomik kalkınma kurumlarını, hukukçuları, iş insanlarını ve yatırımcıları biraraya getirmektedir. bu atılım wallace h.coulter vakfı tarafından dikkate değer bulunmuş ve kuzey amerika’da 63 üniversite arasında yapılan bir eleme sonucu, 5 yıl süreyle yılda 1 milyon abd doları değerinde ürüne dönüşüm ödülüne (translational research partnership award) kazanmıstır. beş yıllık dönem sonunda, buluşlarını ticarileştirme sürecini kurumsallaştırmayı başaran üniversiteler coulter vakfı anavarlığına (endowment) hak kazanacaklardır.
    banu onaral birçok üniversitenin ve ulusal bilim vakfı (national science foundation) mühendislik danışma kurulu dahil olmak üzere bilim vakıflarının danışman kurullarında yer almış, yönetici kurullarında çalışmış, teklif değerlendirme panellerinde görev almıştır. editörlük alanındaki sorumlulukları arasında bilim dergilerinin editör kurullarinda hizmet ve crc biyomedikal mühendislik klavuzu’nda biomedikal sinyal analizi bölümü editörlüğü bulunmaktadır. banu onaral ieee’nin biomedikal mühendislik derneği’nin (engineering in medicine and biology society embs) başkanlığını yapmıştır. 1990’da embs’in yıllık uluslararası konferansını başkan olarak düzenlemiş ve 2004’de biyomedikal mühendisliği derneğinin (biomedical engineering society) yıllık konferansını eş-başkan olarak yönetmiştir. ieee engineering in medicine and biology society ve american association for the advancement of science (aaas)’da fellow ve american institute for medical and biological engineering (aimbe)’de kurucu fellow rütbesine seçilmiştir. aimbe’nin kurucu yönetim kurulunda görev almış ve aimbe akademik konseyinin başkanı olarak hizmet vermiştir. halen türk amerikan biliminsanları ve akademisyenleri derneği’nin başkanıdır.
    uluslararası etkinlikleri arasında, sabanci üniversitesi’nin kuruluş sürecinde danışmanlık ve türkiye’de biomedikal mühendislik konferanslarının düzenlenmesi bulunmaktadır. bu konferanslar arasında dünya çapında en çok sayıda biomedikal mühendisini biraraya getiren engineering in medicine and biology society yıllık uluslararası konferansının istanbul’da ekim 2001’de toplanmasına ön ayak olmuştur. ayrıca asya-pasifik ülkeriyle yakın ilişkiler yürütmektedir. eylül 2000’de çin’de hangzhou şehrinde düzenlenen birinci ieee-embs asya-pasifik biyomühendislik konferansı (first asia-pacific conference on biomedical engineering) ve eisenhower vakfı tarafından derlenen biomedikal mühendisler delegasyonunun çin ve hong kong ziyaretinin liderliğini üstlenmiştir."