şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: mitzvah)
 • yahudi erkek çocukların 13 yaşına gelmeleriyle ve dolayısıyla dini sorumluluklarının başlamasıyla birlikte aldıkları sıfat. zorunlu olmasa da bu durum bir seremoni * ile kutlanabilir.
  (bkz: bat mitzvah)
 • bar mitzvah is the entry of a jewish boy into the adult jewish community. the boy who has attained religious adulthood is called a bar mitzvah. the term means son of the commandments. the celebration of the occasion is also called a bar mitzvah.

  when a jewish boy reaches physical maturity, assumed to be the age of 13, he is responsible for all the observances, obligations, and prohibitions of a jewish adult. no formal religious ceremony is needed for this to happen. traditionally, however, a boy demonstrates his new status by participating in or, preferably, leading public worship. he may conduct a public service, read from the torah (law) in hebrew, or chant a portion from the biblical prophets. after the service, it is customary for the bar mitzvah's parents to host a party. friends, relatives, and members of the jewish community are invited to share in the festivities.

  edit: ispiyon yemiş bu entry.. yazdığım yazı bir alıntıdır. ancak ve lakin internetten değil evde okumuş olduğum bir yazıdandır ve berlirli bir eser değildir.. buna nasıl bağlantı yaparım bilmem ki..

  edit2: o zaman türkçe özetliyeyim bari.. yahudi çocuklarının genellikle 13 yaşına geldiğinde yetişkin yahudi topluluğa kabul edilme olayıdır.. resmi bir olay değildir.. yapılmak zorunda değildir. ama geneleksel bir uygulamadır vesselam..
 • oğlan çocuğunun ceplerine hemen her yahudi gibi para delisi olsun diye zarflarla para konulan tören.
 • yeterli kişi sayısına ulaşmak zor olduğu için zaman zaman ankara'dan istanbul'a ya da istanbul'dan ankara'ya gitmeyi gerektiren törendir.
 • bana hala bunun 13 yaşa girince mi, yoksa 13 yaşı bitirince mi olduğu ile ilgili sorular geliyor.

  hayır, biz adamların her ramazan aynı soruları sormaları ile latife ediyoruz bir de 3500 yıllık mazimize rağmen şu kendi halimize bak. sen bu kafayla 43 yaşında bir baba olsan ne olur, 13 yaşında çocuk olsan ne olur? neyse zaten çok azız, birbirimizi kırmayalım. 13 yaşını doldurunca oluyor muhterem. doğum yılına 13 ekle, işte o sene. sizde kız da var mıydı? kız çocuklarınınki de 12 yaşında. mantık aynı. ama onlarınkine bar değil bat mitzvah diyoruz, biliyorsunuz. bakın ne kadar basit. dinde zorluk yoktur. zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız.
 • (bkz: hava nagila)
 • erkekleri 13 yasina geldiginde kutlanilan bir yahudi toreni / gelenegi. kizlarda ise buna "bat mitzvah" deniyor ve 12 yas sinir kabul ediliyor.
 • ibranicede "bar" oğlan, "mitzvah" uyulması gereken kurallar anlamına gelmektedir.

  yahudi erkek çocuğu 12 yaş ve 1 aylık olduğunda "bar misva" yani "şeriatın oğlu" sayılır. artık yahudi şeriatına uymaya mecbur ve borçludur. bu yaştan sonra kendisinden babası sorumlu değildir. yahudi erkek çocuğu bu tarihten sonraki şabbat'ta sinagoga gider. kendisine orada "bar misva" diye çağrılır. tevrat'tan bir sureyi ya da sureden bir kısmı okur. bu törende bütün ailesi orada hazır bulunur.

  daha eskilerde bar misva, hukuk bakımından yetişkin, sorumluluk çağına girmiş anlamında kullanılmış. bu nedenle eski kaynaklarda "gadol", yani yetişkin ya da "bar onuşin", yani yaptıklarından sorumlu, cezanın çocuğu deyimleri kullanılmış. 1298 yılında nürnberg şehrinde öldürülen haham ve dinsel şiirler yazan mordehay ben hillel bar misva deyimini günümüzdeki anlamına uygun biçimde kullanmış. böylece günümüzdeki anlamı olan; "ibadette yetişkinlerle bu çağa girmiş kişiler eşittir" ortaya çıkmıştır. bu çağdaki kişiler sabahları, ibadet kayışı olan "tefilin" bağlar, dua atkısı olan "talit" örtünür. oruç tutmakla da mükelleftir. bu yaşa girmiş erkek çocukların, "yetişkinlik sınavı" olan bar misva töreninden sonra aileleri bol masraflı ve müslümanlardaki sünnet töreni gibi eğlence ve ziyafetler ile sevinçlerini gösterir.

  (bkz: http://bianet.org/…liklar/141314-bar-mitzvah-toreni)
 • the simpsons'da bir bölümde krusty the clown yaşını geçirmiş olsa da eksik kalan bu töreni tamamlar.gerçekte mümkün mü bilemiyorum.