şükela:  tümü | bugün soru sor
  • game of thrones'taki 7 krallıktan biri. ours is the fury olayındadır.

http://tinyurl.com/5v6mx7j
  • cofri piçinin de aldığı soyadıdır. amın evladı.
  • bu hanedanın topraklarında doğan veled-i zinalara "storm" soyadı verilir. diğer krallıklara göre yenidir, aegon the conqueror döneminde kurulmuştur. targaryenlerle kan bağına sahip oldukları için targaryenler kovulunca taç bunlara kalmıştır.

edit: yalnızca bilgi içeren şu entryyi zamanın ötesine yerleştirenlere selam olsun. targaryen kanı olayı da üçüncü kitapta geçiyor, lord tywin lannister'ın valyria kanı taşımadığı için kral olamayacağı söyleniyor.
  • asoiaf hanedanları arasında en favorim...

(bkz: robert baratheon)
    (bkz: stannis baratheon)
    (bkz: renly baratheon)

tarih olarak tanrı kanı ve kadim bir soy olan durrendon hanesinden gelir... baratheonların genel özelliği olan öfke ve fevrilik son fırtına kralı argilac'ın karakteristik özelliklerinden biriydi , bunu da "ours is the fury" mottosundan anlayabiliriz... gerek genlere, gerek kültüre, gerekse hane özelliklerine ve adetlere bakılırsa; baratheonlar fırtına topraklarından ve fırtına tanrısının soyundan gelir. ayrıca kanlarında bir parça ejderha kanı vardır yani valyria kökenleri de vardır, ama bu genlerindeki en baskın soy değildir. orys'ten ötürü en kısa tarihe sahip aile olarak anılıyorlar ama, soyu tanrılara dayanan bir başka aile daha yok westeros'ta... yani baratheonların kökeni çoğu haneden daha soylu ve köklüdür...
  • şahsi fikrim şu ki; yedi krallıktaki en güçlü ailedir bu aile. lannister 'lar her boku paraya bağlıyorlar başka bi numaraları yok. paraya ihtiyaç duyulmadığında içimden bir ses herkes lanninster'ların ağzına zıçacakmış gibi geliyor bana. ancak bu aile öyle değil, sağlam karakterli üyeleri, hatırı sayılır askeri güçleri, geçmişten gelen iyi ilişkileri falan gayet mevcut. targaryen hanedanlığından bir tanecik kız kurusu kaldığı için şu anda seven kingdoms 'da baratheon'ları tek geçerim usta.
  • seri boyunca anlatımıyla kayda değer bir güç izlenimi yaratmasına rağmen, aynı zamanda -nasıl oluyorsa artık- olaylara müdahil olma safhasında piç edilen ailedir.

diyara bir sürü baba şövalye yetiştirmiş, büyük hanedanlardan tully'ler kadar güçlü sancaktarları var; diğer ailelere nazaran 2 tane çok güçlü kaleye sahipler**.

bu ve aklıma şu an gelmeyen diğer faktörlere rağmen baratheon'lar tek yürek olup demir tahtı ele geçiremiyorlar.ben ki hikayenin en başından zamanın bitimine kadar stark'ları destekliyorum ama baratheon'ların böyle aciz duruma düşmesi gerçekten saçma geliyor.
  • içinde bulundukları boktan duruma bahtsız ve acizliklerinden değil şehvet düşkünlükleri yüzünden düşmüş olan ailedir. kafalarının da pek fazla çalışmadığı söylenebilir
  • onların ki fury olduğu için rasyonel davranmaktansa sik amını sik ebesini sik şeklinde yaklaşıyorlar. bu yüzden bir sike derman olamayan ailedir. yanlarında beyniyle düşünen bir yoldaş almadan hiç bir bok yapamaz bunlar.