şükela:  tümü | bugün
 • "learning how to learn" konulu konferanslar veren bir hanımefendi.
 • learning how to learn kitabının iki yazarından biri, mühendis, akademisyen.**
  26 yaşında başladığı yüksek matematik/kallavi fizik/uygulamalı alan... derslerinin öğrenimini nasıl başarı ile tamamlayıp kariyerindeki güçlükleri aştığını, "öğrenilemez", "zor" denilen her şeyi nasıl öğrendiğini kitaplarında ve videolarında anlatmaktadır. cv

  tedx konuşması:
  learning how to learn | barbara oakley | tedxoaklanduniversity
  en meşhur kitaplarından ikisi:
  1. a mind for numbers: how to excel at math and science (even ıf you flunked algebra)
  2. learning how to learn: how to succeed in school without spending all your time
  bonus: coursera - learning how to learn
 • ted konuşmasında öğrenmenin kaynağını bulmak için yola çıktığını, ardından araştırmaları sonucu beynimizin öğrenme sırasında analojik olarak iki farklı mod ile çalıştığını anlatıyor bunlar odak mod ve dağınık mod olarak isimlendirip ardından farkı pinball oyunu ile açıklıyor.

  örneğin öğrenilecek düşünceyi oyundaki top olarak ele alırsak fokus modunda top aslında önceki bilgilerimize göre pinlere çarpıp duracağı için belli bir yerde sıkışıp kalacak, bu mod genelde bildiğimiz durumlarda çok faydalı olurken öğrenmesi zor olan durumlarda bize dezavantaj olarak geri dönüyor çünkü odak sırasında bildiklerimiz üzerinden değerlendirme yapıyoruz.

  aksine dağınık modda konu üzerine odaklanmadığımız için beyin öğrenilecek düşünceyi serbest bir şekilde arka planda düşünmeye devam ediyor, aslında basitçe uyku sırasında beynimizin arka planda kafamızdaki düşüncelere çözüm bulması diyebiliriz.

  burada kilit nokta bu iki modun aslında birbirinden bağımsız olmaması, özetle dağınık ve rahatlamışken beyin yeni fikirlere açık, ardından oluşmuş bu yeni fikirleri ele alıp odak modunda üzerine çalışıyoruz ve öğrenmiş oluyoruz.
 • işini iyi yapan bir kadın, 2 saattir derslerini takip ediyorum coursera'da, tavsiye edilir.

hesabın var mı? giriş yap