şükela:  tümü | bugün
 • bilimkurgu türünün emsalsiz örneklerindendir bu film. bizim dünyayi kurtaran adam'imiz var ise onlarinda barbarellasi vardir jane fonda ucabilmesi ayrodinamik olarak imkansiz olan bir cihazla garip bir gezegeni kaybolan ünlü astronot duran duran'i aramaya gelir(duran duran ismini bu filmden esinlenmistir)
  seksi kahramanimiz sürekli basini belaya sokar ve bu garip durumlardan sürekli bazi adamlar onu kurtarir, akabinde kendini kurtaran adama minnet borcunu bir kere vererek öder. film boyunca sürekli değiştirdiği giysilerinin hepsi birbirinden seksi ve güzel şeylerdir. filmin her yanı absürdlük ve seks kokar.
  tabiki 68 yılında bundan daha farklı bir bilimkurgu çekilemezdi ve eminim en az izlenmesinin olduğu kadar eğlencelidir bu filmin çekimleri insan setin çaycısı olmaya bile razı olabilir hatta.
  son olarak sözlerimi barbarelladan bir alıntı ile bitiriyorum.
  "çığlıklar! bir çok diramatik durum çığlıklarla başlar."
 • izlerken bu kadar eglendigim film azdir, inanilmaz kitsch, abuk ve absurd sahneleriyle -ki hemen her sahnesi boyledir- "ohaaa bu filmi ciddi olarak cekmis olamazlar" dedirtir. diger bas karakterin adi da dildano olup, isim dildo benzerligiyle insani kopartir. kesinlikle izlemek, hatta kasvetli, sevimsiz gunler, mutsuz anlar vs. icin ilac olarak evde bulundurmak gerekli.
 • başlangıçtaki soyunma sahnesi (ki bir cam üzerinde duran jane fonda'yı kameranın kuşbakışı çekmesi ile oluştuğu apaçıktır, anlaşılır- yine de) eşsizdir. zira erkekler ve lesbos adasından çıkma kadınlar böyle bir güzelliğe karşı koyamaz. öte yandan sanmış olduğum gibi seksist bir film de değildir. rahatlıkla kült denilmelidir. bir çünküsü de, böyle binen yoktur. kadınsal katmanda et dieu crea la femme'in uzayda geçenidir.
 • ekspresyonist akımın 60lı yıllardaki en önemli temsilcilerinden biridir barbarella. bilimkurgu janrının ekspresyonizme sağladığı elverişli koşullar 20 li yılların sonunda çekilen metropolis ile yeterince kavranmış , film taltif edilip yüceltilmişti .
  şu an barbarella sinema okullarınde metropolis kadar olmasa da belletilen filmlerden biridir. mühimdir yani kültlük mertebesinin duayenlerindendir .

  film italya da çekilmiş , savaş karşıtları tarafından fazlasıyla destek bulmuş . ideolojik açıdan incelendiğinde bu film propaganda amaçlı , bir tepki filmi olarak da görülebilir pekala. jane fonda nın meşhur striptiz sahnesinden sonra gelen replikleri misal "hala silah yapılıyor mu, neden bi insan silah yapsın ki !! " ve ardından "kendimi çıplak, silahlı bir barbar olarak hissediyorum" gibi , ile açıkça vurgulanan protest düşünceleri yakalayabiliyoruz. kötülüğün galip geldiği, kendi kendini beslediği , iyilerin bir türlü yolunu bulamadığı halihazırdaki dünya alegorisi de kanımca absürd mizah çercevesinde mümkün olan en iyi şekilde yansıtılmış, oynanmıştır.

  --- spoiler ---
  pygar ın uçma yetisi olup da uçma isteğini yitirmesini ardından barbarella gibi bir dünyalının verdiği enerji ile uçma arzusunun geri gelmesi ne kadar tahmin edilebilir olsa da gene de sevindirir insanı , barbarella nın önüne gelene veren kadın imajı da eril bünyelere coşku katar , filme bağlar .
  bi alıntıyla bitireyim ;

  barbarella- bana büyük iyilik ettin , ne istersen yaparım
  kıllı adam- (hiç duraksamadan ) benimle seviş
  barbarella-ama sen benim daha psiko-kardiografimi bile bilmiyorsun !!nası olur..
  kıllı adam - (aval aval bakar) yapacan mı yapmican mı
  barbarella- sen nası istersen .. (uzanır sonra yatağa )

  sonra sevişirler , seviştiklerini barbarella nın ayaklarıyla oynarken şarkı söylemesi*,mırıldanmasından anlarız.
  --- spoiler ---
 • bir dönem filmi olarak da, melek pygar üzerinden yaptığı "aşk anımsamaz" "iyilik zarar görmez", "aşk kutsanmıştır" gibi tümceler oluşturması kayda değerdir. barbarella baskıcılığa ve tutuculuğa karşı yapılmış en tatlı filmdir belkide. aynı zamanda modern cinselliğin bayağılaşmasına karşı da belirgin bir tavrı vardır. hap alarak cinsel ilişki kurma olayı apaçık taşlamadır örneğin.
 • cicek cocuklar zamaninda cevrilmis bir bilim-kurgu filmi. yalniz izledikce bu nasil bilim, bu nasil kurgu diye kendi kendini yer insan. jenerikteki astronot elbisesini anadan uryan olana dek cikarma sahnesi kylie minogue'a ilham vermistir, adini hatirlamadigim bir sarkinin videosunda kullanmisti. filmin muzige bir katkisi da duran duran'a ismini veren karekteri barindirmasidir. bu yuzden filmi seyrederken zamaninda nick rhodes'un da bu filmi seyrettigini dusunmek ayri bir keyif verebilir.

  filmin ozentisiz senaryosu olaganca kitsch ve erotizm kokan goruntulerle ve fikirlerle ortulmustur. bizim kusagin alistigi bilim-kurgu'dan oldukca farkli bu haliyle. mesela hicbir zaman kaptan kirk'un icini gosteren latexkiyafetler giydigini gorduk ya da ne zaman millenium falcon'un peluşla kaplandigina sahid olduk..

  kisacasi bir filmden cok gorsel bir şov gibi film, eglenmek icin seyredilmeli, en olmadi jane fonda'nin aptal sarisin guzelligi icin seyredilmeli..
 • 1968 yılında çevrilmiş, başrolunde ise jane fondanın olduğu bir bilim kurgu filmi.
  ayrıca filmden çok, barbarella karakterinin ne kadar seksi olduğu anlatılır.
  birde söylenenlere göre filmin en çekici sahnesinin barbarellanın yerçekimsiz ortamda striptiz yapmasıymış.
  eh insan merak ediyor haliyle.
 • grizabella sayesinde tanistigim bambaska film.

  filmin dvd'sinin arka kapagi gercekten buyuk spoilerlar icermektedir.

  --- spoiler ---

  ...she also rewards, in an uninhibited manner, the handsome men who assist her in the adventure...

  --- spoiler ---
 • 12 nisan 2006 itibarı ile şu an türk televizyonlarında yayınlanmakta olup yaran,sandalyeden düşüren film.
  curen curen* diye bi astronotu arayan barbarellanın uzayda önüne çıkan herkese vermesini konu alan bi şaheser, dakikada bir değişen kıyafetler,chucky yi hatırlatan bi şekilde barbarella'nın çorabını yiyen oyuncak bebekler,tam bir teknoloji harikası,hakkaten takdire şayan
 • gerçekten de dünyayı kurtaran kadın olmuş bu film
hesabın var mı? giriş yap