şükela:  tümü | bugün
 • 6 haziranda history channel'da başlayacak dizi. şimdilik hakkında pek bir bilgi yok, roma'nın yıkılışını anlatacağı söyleniyor.

  edit: hunlar, vizigotlar, keltler ve daha bi niceleri olacakmış beklendiği gibi. üstüne bir de hannibal ve spartacus de olacakmış. karakterler hakkında bilgi için:

  http://www.history.ca/barbarians-rising/bios/
 • ilk sezonun her bir bölümü yaklaşık 90 dakika sürecek ve dört bölümden oluşacak dizi.
 • zevkle izleyip bitirdigim dizi. her ne kadar roma imparatorlugunun yikilis hikayesini machiavelli'nin prens'inden okumus olsam da iyice percinlenmis oldu tarih bilgim.

  her imparatorlugun yasadigi hikaye aslinda roma'nin hikayesi, fazla topraga sahip olunca daha savunmasiz ve gucsuz oluyor imparatorluk. parcalara bolup yonetmeyi denemis olsalar da basarisiz oluyorlar. benim en cok merak ettigim sey ise gunumuzde avrupa ve turkiye'de yasayan insanlar yuzde kac bu eski milletlerin kanlarini tasiyor. malesef hicbir genetik arastirma sirketi o kadar basarili sonuclar donemiyor, cunku henuz bu antik milletlerin hepsine ait mezarlar, hepsine ait genetik materyal bulunup kataloglandirilamadi.

  bir yandan insan mutlu hissediyor o devirde dogmadigina. siradan ve sikici da olsa hayatlarimiz, korkuyla yasamiyoruz - bir derece.

  meraklilarina izlemelerini tavsiye ederim. sasirtici derece iyi oyunculuklar oldugunu da eklemeliyim.
 • (bkz: rome didn't fall in a day)

  barbar: büyük yunan ve roma medeniyetlerine dahil olmayan.

  yabancı, tuhaf, cahil ve dışlanmış.

  hannibal, viriathus, spartacus, arminius, boudica, alaric ve atilla gibi isimlerin 700 yıl boyunca roma'ya karşı yaptıkları seferleri/direnişleri anlatan history channel belgeseli.

  1. bölüm: direniş
  2. bölüm: isyan
  3. bölüm: intikam
  4. bölüm: yıkım

  http://www.imdb.com/title/tt5807292/

  atilla barbar sayılır mı?