şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6 haziranda history channel'da başlayacak dizi. şimdilik hakkında pek bir bilgi yok, roma'nın yıkılışını anlatacağı söyleniyor.

  edit: hunlar, vizigotlar, keltler ve daha bi niceleri olacakmış beklendiği gibi. üstüne bir de hannibal ve spartacus de olacakmış. karakterler hakkında bilgi için:

  http://www.history.ca/barbarians-rising/bios/
 • 2016 yapımı olduğunu bilmeden, yeni diye seyrettim (dostum yeni demişsin ama bu hikaye iki bin yıllık).

  pek çokları gibi, hannibal, attila, spartacus vb. harici önderlerin çoğunu bilmiyordum. özellikle arminius'un hikayesini ve anlatımını beğendim bu nedenle spartacus'un de yer aldığı ikinci bölüm favorim oldu. kahramanların final savaşları, nasıl öldükleri vb. onca uzun uzadıya anlatıdan sonra gösterilmeyip oldu bittiye getirilince yapım mükemmellikten uzaklaşmış. boudica'nın overacting çığırışları ve dahi 3. ve 4. bölüme serpiştirilen gothların sıkıcı hikayesi de eleştireceklerim arasında. attila abartılmış denmiş, bence tadındaydı. çapraz kurguda vandal kralı geiseric de tat verince son bölüm ikinci favorim oldu. dizide yer alan karakterlere bkz verelim, savaşlara kadar sözlükte okuyacağınız çok bilgi bulunduğunu da ekleyelim.

  son olarak, roma ne şerefsizmişsin sen. (barış çağrısıyla kabilelerin toplanıp katledilmesini daha sonra abd'nin kızılderili katliamında da göreceğiz. bir dalda kırk kartal...)

  (bkz: hannibal barca)
  (bkz: viriathus)

  (bkz: spartacus)
  (bkz: arminius)

  (bkz: boudica)
  (bkz: fritigern)

  (bkz: alaric)
  (bkz: attila)
  (bkz: geiseric)
 • attila karakterinin bokunun çıkarıldığı dizidir. altın delisi paraya tapan para için her yeri yağmalayan bir karakter gibi gösterilmiş.

  avrupa hunları temalı bbc belgeselini tavsiye ederim. hatta attila'yı game of thrones dizisinde köpek lakaplı rory mccann canlandırmıştır.

  https://www.youtube.com/watch?v=a_qe4zdks6a

  dizinin geneli için konuşursam ufak tefek hatalar dışında beğendim.
 • hunlar ganimet ve para için yağmalamışlardır. bu topluluklar çiftçi değiller. yağma ve akınlar en önemli gelir kaynakları. aksi şekilde gösterseler saçma olacak asıl.
 • ilk sezonun her bir bölümü yaklaşık 90 dakika sürecek ve dört bölümden oluşacak dizi.
 • zevkle izleyip bitirdigim dizi. her ne kadar roma imparatorlugunun yikilis hikayesini machiavelli'nin prens'inden okumus olsam da iyice percinlenmis oldu tarih bilgim.

  her imparatorlugun yasadigi hikaye aslinda roma'nin hikayesi, fazla topraga sahip olunca daha savunmasiz ve gucsuz oluyor imparatorluk. parcalara bolup yonetmeyi denemis olsalar da basarisiz oluyorlar. benim en cok merak ettigim sey ise gunumuzde avrupa ve turkiye'de yasayan insanlar yuzde kac bu eski milletlerin kanlarini tasiyor. malesef hicbir genetik arastirma sirketi o kadar basarili sonuclar donemiyor, cunku henuz bu antik milletlerin hepsine ait mezarlar, hepsine ait genetik materyal bulunup kataloglandirilamadi.

  bir yandan insan mutlu hissediyor o devirde dogmadigina. siradan ve sikici da olsa hayatlarimiz, korkuyla yasamiyoruz - bir derece.

  meraklilarina izlemelerini tavsiye ederim. sasirtici derece iyi oyunculuklar oldugunu da eklemeliyim.
 • roma’nın romalı olmayan herkese barbar dediğini öğreten history channel dizisi. roma’nın canını fena halde sıkmış isyancı ve saldırgan komutanları dizi tadında anlatır. hannibal, viriathus, attila gibi cesur askeri dehaların savaş öncesi, sırası ve sonrası durumlarını etkileyici şekilde yansıtır. ben tamamını izledikten sonra galyalı isyancıların lideri (bkz: vercingetorix)’ten de bahsetseler iyi olurdu diye düşünmüştüm. neticede (bkz: alesia savaşı) roma’nın dönüm noktalarından biriydi.
 • tavsiye ederim çok güzeldi. attila karakteri fazla zorlama olmuş hem fiziksel hem eylemsel olarak. ayrıca hunların askeri özellikleri de çok yüzeysel anlatıldı en azından bana öyle geldi.