şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı barbaros hayrettin iskelesidir.
  eski iskelenin yükünü hafifletmek için yapılmıştır.
  mimarisine de özen göstereydiler iyi olacaktı.
 • kadikoyden kalkan beşiktaş vapurlarinin arada sirada* gittiği yer. ilk geçenlerin %99'u cep telefonuna sarilir* ve orayi burayi arayip:
  -nerdesin?
  -iskelenin önünde sen?
  -ben de..
  ....
  -hani ya burda kimse kalmadı
  -burda da
  -kızım dalga mı geçiosun?
  -ya hayır yaa nerdesin yaaaaa
  -ya de git
  .....çat...
  -alo onur ya walla geldim burdayim
  -hani?
  -burdaaa

  gibi tatsiz muhabbetler oluşturmalarını sağlayan iskele
 • son yapılan tadilatla yolcu salonu büyütülmüş ve girişine ahşap bir sundurma eklenmiştir.
 • beşiktaş iskelesi'nin bir miktar güneyinde kalan iskele. bir süredir kadıköy-beşiktaş vapurları bu iskeleden kalkar olmuştur, eskiden boğaz hatlarına servis verirdi genellikle.

  yanındaki hasır sınıfı çay bahçeleri hemen her daim doludur. ancak pek güzel değildir çayları.
 • beşiktaş-kadıköy vapuru -ve tersi- seferlerinin yapıldığı ama insanın alışkanlıktan hala önce tarihi beşiktaş iskelesine gidip beşiktaş iskelesinden kendisine yürüdüğü, vapur beklemeyi pek zevksiz kılan çirkin iskele. dışarıya taşar bekleyenler genelde, oturma yerleri de yetersizdir, konumu da ters gelebiliyor hala.
 • bir süredir inşaatı devam eden ve bugün duyduğum anonsta 4 ekim günü itibari ile kullanıma açılcağı duyrulmuş olan vapur iskelesi *
 • yeniden kadıköy seferlerinin başladığını öğrenmemle beni heyecanlara gark eden iskeledir.

  bari tadilattan sonra camiye benzetmek için o kadar uğraşmamış olsalardı.

  bir de içeriye oturmak için daha çok bank koysalardı iyi olurdu.

  siyasal islamın böyle bir yanı var. yaptıkları her kamu inşaatında bir şekilde yuvarlak pencereler, çatıya takılan alem, kemerli girişlerle filan sürekli bir cami imitasyonu yaratmaya çalışıyorlar. elbette her ideolojinin böyle eğilimleri var. mesela türk-islam sentezcileri de devasa yapma şelaleler ve kale imitasyonlarından hoşlanıyor. buradaki sadece iki örnek vermiş olmam bu ideolojilerin taraftarı olan arkadaşları kızdırmasın. çünkü her ideolojinin bir mimari yansıması mevcut.

  sorun kamusal binaların yapımında kamunun fikrinin sla alınmıyor olması. barbaros hayrettin paşa iskelesinin tadilatı sonrası yeni görünümünü de bu çerçevede eleştiriyorum.

  ama buna mesela kızabilirsiniz; nedir alesen siyasal islamcı iktidarların dev heykel merakı. dev fatih heykeli, dev mevlevi heykeli... bunu inceleyen biri var mı mesela.
 • bugün elemanın tekinin önünde tek kelimeyle resital verdiği iskele.. sokak çalgıcısı demeye dilim varmadı zaten çaldığı enstrumanın ismini de bilmiyorum.( kanun gibi ses çıkaran ama artık çubuk mu dersiniz baget mi dersiniz onlarla çalan bir şey ) para da bıraktık kendisine fakat o kadar iyiydi ki, para verirken - herkesin vermiş olmasına rağmen - "ulan ayıp mı oluyo acaba" gibi salak düşüncelere kapıldım..

  edit : santur'muş enstrumanın ismi, egiboy'a teşekkürlerimle..
 • döküntü, harabe bir şey iken tadilat sonucu istanbulun en eşsiz noktalarından biri olan şehir hatları vapurlarına vapurlardan daha çok yakışır hale getirilmiş iskeledir. temizliği, aydınlığı, düzgün oturma yerleri ile olması gerektiği gibi olmuştur. sırf akp yaptı diye bok atmak, karalamak cehalettir, suçladıkları akp'den daha büyük yobazlıktır.