şükela:  tümü | bugün soru sor
1291 entry daha
  • mükemmel tespitleri varmış, sosyologmuş. *

kendine terzi yamağı dedirtiyor; her fırsatta kendini övüyor, maddi imkanlarını göze sokuyor. geleceğe dair umudu olduğunu söylüyor, ülkedeki ticari faliyetlerini sonlandırıyor, başka ülkelerden oturma izni alıyor. nezaketten, terbiyeden söz ediyor; kendisiyle seviyeli bir röportaj yapılmaya çalışılırken, karşısındaki sahşın rahatsız olduğu çok açık olmasına rağmen, sözüm ona cinsel tabuları yıkmak için, sürekli belden aşağı espriler yapıyor. "türkiye'de hiçbir zaman burjuva olmadı." diyip nasıl haksızca zenginleştiklerini anlatıyor sonra; senelerce o burjuvayı giydirmiş olmakla övünüyor. tc'de can güvenliği, adalet gibi kaygıları olduğundan söz ediyor; kktc'ye taşınıyor. "sen yanmazsan, ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?" diyor; sonra dönüp "bu toplum beni ve bilgi birikimimi hak etmiyor, hak edenlerle paylaşacağım." diyor.

"geç arkadaş sen bu 'hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesin' ayaklarını!" diyeceğim de son kısmı sana uymuyor (senin espri tarzın, gücenmece yok). halbuki iki sene önce yılbaşında kafan güzelken ne kadar dürüst ne kadar da tutarlıydın. öylesi sana daha çok yakışıyor. bırak git arkadaş, bırak bu "gitmek istemiyorum ama mecburum, aslında ülkemi çok seviyorum." ayaklarını. herkes gidiyor, gidersen seni de çevrenden kimse kınamaz merak etme.

dediğin gibi; biz bu günleri de atlatacağız ama sana da hak etmediğin kahramanlığı vermeyeceğiz, kusura bakma.

tanım: cinsel tabular üzerinden espriyle karışık 'entel' cümle kurmaktan başka numarası olmayan, kafası karışık, işinin ehli terzi yamağı.

belki okursun notu: brüksel'deki midilliye tecavüz eden suriyeliydi. dört dilde okuyup yazıyormuşsun, alman ve ingiliz haber sitelerinden bir bak da bilgini tazele.
1 entry daha