şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.nationalflaggen.de/…rld/misc/tr~barb.jpg adresinden görülebilecek ilginç bir bayraktır.

  (bkz: barbaros)
 • http://www.turkkorsanlari.com/…m/sancakbarbaros.htm

  en üstünde fetih suresi, köşelerinde dört halifenin isimleri, ortasında zülfikar ve zülfikarın altında mührü süleyman bulunan bayraktır.
  zülfikarla ömer'in adının arasında da pençe-i ali aba vardır.
  özellikle zülfikarın altında mührü süleyman görüntüsü mason imgelerini andırır. zira zülfikar pergele çok benzemektedir.
  belirtmek gerekir ki mührü süleyman selçukludan osmanlıya kadar ki birçok mimari esere de konan bir alamettir. bunun nedeni museviliğin de semavi din sayılması olabilir.
 • (bkz: #24387672)
 • davut yıldızının aynı zamanda bir islami figür olduğu ve pek çok camiden saraya kadar kullanıldığını bilmeyen arkadaşlar tarafından şaka meselesi yapılmış olandır.
 • en üstünde yer alan arapça yazı, fetih suresinin "nasrun min-allahi ve fethun garib ve beşşiri'l mü'minin" ayetidir (meali okuduğum kadarıyla, "yardım allah'tandır ve fetih yakındır, müminleri müjdele") ayrıca ayetin sonuna ya muhammed lafzasını da eklemiştir.

  hemen altında hilal şekilleri içinde dört halifenin isimleri, onun ortasında zülfikar'ı temsil eden bir şekil vardır.
  davud yıldızı da söylendiği gibi hz. süleyman'ın mührüdür.

  zülfikar değil pergel de olsa bildiğim kadarıyla pergel vakti zamanında deniz navigasyonu ve haritalarda kullanılan bir alet olduğundan çok şaşırtıcı bir durum olmasa gerek.
 • hz. süleyman'ın mührü yanlış bilmiyorsam rüzgarla alakalı bir konuda önemli olduğu için bulunuyor.
  dosta güven düşmana korku salan sancaktır.

  edit: vikipedi'den alıntı

  "barbaros hayreddin paşa'nın sancak nişanı.

  üst kısımda "nasrun min-allahi ve fethun garib ve beşşiri'l mü'minin" şeklindeki fetih suresi ayeti ve "ya muhammed" ifadesi bulunmaktadır.

  alt kısımda göbekte zülfikar ve bunun dört köşesinde ise islam'ın temsili olan hilal şekillerinin içerisinde sırasıyla sağ üst, sol üst, sağ alt ve sol altta ebu bekir, ömer, osman, ali isimleri yazmaktadır.

  kılıcın kabza kısmına yakın duran beyaz el ise "pençe-i ali aba"dır. muhammed, fatıma, ali, hasan ve hüseyin'i temsil eder.

  denizciler için hayati derecede önemli olan rüzgarın süleyman zamanında bu peygamberin emrine verildiğine inanıldığından zülfikar'ın iki ucu arasında süleyman'ın yıldızı bulunmaktadır."
 • sanırsam karamanoğulları beyliğinin de bayrağı bu şekildeymiş.

  edit: evet öyleymiş.