278 entry daha
  • geçtiğimiz üç günü geçirdiğim ispanya şehri. üç gün tabii ki asla yetmedi ve daha şimdiden en kısa zamanda tekrar gitme planları yapıyorum. bunda belki de istanbul'a adım atar atmaz beni karşılayan şiddetli yağmurun da etkisi var.

öncelikle herkesin şikayet ettiği pahalılık aslında türk lirasının artık bir değeri olmamasından ileri gelmekte. 2-7 eurolara bile gayet doyurucu ve lezzetli atıştırmalıklar, 1-2 euroya kahveler, 4-12 eurolara sangrialar bulmanız mümkün. tabii bunları tl'ye çevirdiğimiz zaman pek uygunluğu kalmıyor fakat bu denli turistik ve odak noktası bu şehir için bence gayet ucuzlar. eğer son dakikada karar verip en pahalısından uçak bileti alıp, araştırmadan etmeden şehrin göbeğinde bir otelde konaklayıp, şehirde alternatif ulaşım çözümleri bulmadan her yere taksi ile gidip, vize ve pasaport yoksa bunları çıkartmak size haliyle bir ton masraf ettirecektir.

şehir için eleştirecek yegane şey aşırı turist kalabalığı (sanki ben neyim) olabilir fakat sokak düzenlerine, şaheser binalara vs. ağzım açık bakarken pek de buna takılamadım.

deniz ve kum manyağı biri olarak plajı da gayet temiz ve eğlenceliydi. alaçatı'da girişi paralı, saçmasapan tahta zeminli, zevksiz ve aşırı seslerde müzik çalan, içeride en dandik biralara dünyanın parasını isteyen vizyonsuz mekan sahipleri akla gelince burası iyiden iyiye bir wonderland gibi geliyor zaten.

miro olsun, picasso olsun, gaudi olsun bu elemanların (taş olacam şimdi eleman ne) müzeleri ve eserleri ise ayrı bir entry konusu olmalı. böyle arada kaynamasın.

deniz ve kum yanında ayrıca yeşil hayranı olduğumdan park güell de ayrı bir dünyaydı. gerçi bir kısmı kapalıydı sanırım tadilat gibi bir durum vardı ancak gaudi reis yine döktürmüş (yok kesin taş olacam bu kez). sırf bu elemanlar için girona ve figueres'e gitmeyi çok istiyordum ancak en başta da bahsettiğim gibi üç gün zaten şehire bile yetemedi. sonraki planı mutlaka daha geniş bir zamana yayıp, sindire sindire her yerin tadını çıkarmak niyetindeyim. bu aralar euro az biraz düşse de biraz stoklasak...
229 entry daha
hesabın var mı? giriş yap