• 11 yaş altı futbol takımlarının arsenal u11'iyle oynadığı maçı izleyince insana titreme geliyor.

http://www.youtube.com/…you&feature=player_embedded
  • türkcell süper lig'de şampiyon olur.
  • 10 nisan 2010 real madrid barcelona maçında ilk onbire bakıyorum da barcelona' nın ;

victor valdes
    gerard pique
    carles puyol
    xavi hernandez
    sergio busquets
    lionel messi
    pedro rodriguez

sonradan giren

andreas iniesta gibi isimleri hep altyapıdan. sonra unutmadan bojan krkic var. bu adamları çıkaran bi altyapı işte. gerçi bazı isimleri daha küçük yaşlardan keşfedip, kendilerinin sistemiyle eğitip dünya futboluna da sunuyorlar. son zamanlarda her 2 senede bir 1-2 oyuncu da çıkıyor, direkt oynamasalar da bi şekilde kumaşları iyi oluyor. velhasıl gözlemcilerin araştırıp sağlam oyuncular bulmasıyla, bulduklarını da eğitmenlerin eğitmesi sonucu dünyanın önde gelen altyapılarından biri hale getiriyor.

(bkz: afc ajax altyapısı)
  • sürekli transfer yaptıklarına bakılırsa, özelikle yabancı oyuncu transferi, son sezonlarda işler kesat sanırım. xavi gitti, iniesta yaşlandı, puyol çoktan bıraktı futbolu. şimdiye kadar altyapıdan yetişmiş 18-20 yaş arası nesilden bir kaç futbolcu ilk 11'e monte olması gerekirdi. ama transferleri bakıyorsun arda, umtiti, digne, gomes vs. bu mu barcelona amk.
  • futbolcu fabrikasidir. francesc fabregas'i da unutmamak gerekir.
  • u11 takımının maçını izledikten sonra arkadaşın sorduğu "bu çocuklar süper ligde oynasa düşerler miydi?" sorusunu cevaplamadan önce uzun uzun düşündüm. işte öyle bir altyapı.

sol açıkta kara kuru bir şey var, çok fena. 5-6 yıl sonra sol açıkta kara bir çocuk parlarsa bu videoyu tekrar izleyin.
  • takımlarımızın yıllar sonra barcelona modeline geçmeye çalışmasını sağlayacak oluşum.

(bkz: ajax modeli)
  • (bkz: la masia)
  • içinden messi çıkan altyapı.
    ülkemizin altyapılarından, sabri, selçuk şahin gibi futbol tanrıları çıkıyor.
    sergen, bi nebze tuncay, arda, emre gibi yeteneklerde çıkmıyor değil tabi ki ama bu seferde kişilik engeline takılıyor altyapılar. ya şımarık, ya sorumsuz oyuncularımız var. futbol altyapısından önce eğitim altyapımız düzeldiği gün, selçuk'tan futbolcu, sergen'den messi yapabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap